Principles of Partnership اصول شراکت

اصول شراکت

اصول شراکت

شراکت در کسب و کار از مهم‌ترین موضوعاتی است که از گذشته در میان مردم رایج بوده است. علت اصلی شراکت در کار این است که معمولا طرفین به تنهایی قادر به انجام کار و یا تامین هزینه‌های کسب و کار نیستند.

در این شرایط دو یا چند نفر با یکدیگر توافق می‌کنند که هر کس قسمتی از کار و هزینه را به عهده می‌گیرد و با کمک هم کسب وکارشان را شروع می‌کنند.

انتخاب یک شریک کاری‌ بسیار مهم است و به همان اندازه در زندگی ما تاثیر می‌گذارد. شروع کسب و کار جدید و یا توسعه‌ی آن می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی را در زندگی ما ایجاد کند.

ازطرف دیگر داشتن یک شریک کاری خوب می‌تواند ما را موفق‌تر از زمانی کند که به تنهایی کار می‌کردیم. مثلا فرض کنیم ما یک کارگاه تولیدی راه اندازی کرده‌ایم و قرار است با شریک کاری‌مان کار را تقسیم کنیم. اگر ما کارهای اجرایی را برعهده بگیریم و شریک‌مان مدیریت‌ مواد اولیه و صندوق مالی را به عهده بگیرد و بتواند با تلاش خود هزینه‌های شرکت را بهینه کند و درآمد را افزایش دهد، به صورت خودکار سرمایه ما هم افزایش یافته است بدون آنکه درگیر کارهای مالی و اداری شویم.

ویژگی های شریک کاری خوب:

۱. وجود مهارت‌های تکمیلی:

اصول شراکت

مهمترین عامل موفقیت شراکت در کسب و کار وجود مهارت ‌ای تکمیلی در تیم و داشتن بوم کسب و کار است. این مهارت به ما کمک می‌کند تا بابت نبود متخصص در تیم‌مان نگران نباشیم .

بعضی از کسب وکارها در شروع تلاش می‌کنند مهارت ها و کارهای مورد نیازشان را برون سپاری کنند که متحمل هزینه‌های زیادی درشروع کار می‌شوند و همین هزینه‌های زیاد می‌تواند کسب و کار را با مشکلات روبرو کند.

داشتن یک تیم با مهارت‌های کامل کمک می‌کند تا نقش‌های مختلف و تکمیل کننده در تیم‌مان ایجاد شده و مسئولیت پذیری افراد بیشتر شود.

دلیل افزایش مسئولیت پذیری بعد از شراکت کار و سرمایه این است که ما انتظارات و وظایف مشخصی را از طرف مقابلمان داریم و با این کار می‌توانیم ارزیابی‌های مناسبی را در وقت مناسب انجام دهیم.

۲. احترام متقابل برای شراکت درکسب و کار:

زمانی که احترام بین شرکای کاری برقرار باشد، می‌توانیم موفقیت شرکت و سازمان را ببینیم. اما زمانی که کوچکترین مشکلی اعم از اخلاقی، مالی و… میان شرکا پیش بیاید، وضعیت سازمان متفاوت می‌شود و ادامه داشتن این وضعیت می‌تواند کسب و کار را در سراشیبی سقوط قرار دهد.

بسیاری از کارآفرینان در پیدا کردن شریک مناسب برای کسب و کار بیان می‌کنند که اگر در اطراف خود شخص مناسبی را برای شراکت در کار و سرمایه پیدا نمی‌کنیم، بهتر است مدتی در یک سازمان کار کنیم و از میان افرادی که همراه ما کار می‌کنند، کسانی که ویژگیهای مناسب برای شراکت دارند را پیداکنیم و با یکی از آن ها وارد شراکت درکسب و کار شویم.

۳. هم فکر بودن و اشتیاق شراکت‌ درکسب و کار:

اصول شراکت

هم فکربودن برای شراکت در کسب و کار از مهمترین اصول شراکت و از موضوعاتی است که به راحتی نمی‌توان به آن پی برد. تجربه نشان داده برای اینکه بتوانیم ویژگی‌های یک فرد را بهتر بشناسیم برای مدتی کوتاه وارد یک رابطه دوستانه شویم و تلاش کنیم درباره موضوعات کاری با او هم صحبت شویم. این کار کمک می‌کند تا بهتر اخلاقیات و ویژگیهای او را بشناسیم.

پس تا این جای کار اهمیت هدف مشترک در شراکت را متوجه شدیم و دانستیم که در شروع کسب و کار باید اهداف شرکا یکسان یا حداقل نزدیک به هم باشد تا بتوانیم در زمان مشخص، کسب و کارمان را توسعه دهیم و شراکت موفقی داشته باشیم.

۴. اهمیت ذهن باز و قابل انعطاف در شراکت کسب و کار:

فرض کنیم ما و شریکمان یک ایده کسب و کار اینترنتی داشته‌ایم که به دلایلی در مرحله اولیه شکست می‌خورد. اما می‌دانیم که با انجام کارهای کوچک و تغییراتی می‌توانیم دوباره به بازار برگردیم و کسب وکارمان را گسترش دهیم.

قابل انعطاف بودن در شرکت‌های تکنولوژی‌ مهمتر از سایر شرکتها است. شرکت هایی که در برابر علم روز انعطاف لازم را به خرج نداده‌اند، دچار شکست‌های بزرگ و جبران ناپذیر شده‌اند.

خلاصه مقاله:

شروع و ادامه‌ی کسب و کار معمولا نیازمند صرف وقت، سرمایه و انرژی بسیار است. بر همین اساس بحث شراکت در راه‌اندازی کسب و کار می‌تواند تا حد زیادی از این چالش بکاهد. اما نکته‌ی حائز اهمیت در این رابطه، انتخاب شریک کاری مناسب می‌باشد. شریک کاری مناسب را با توجه به ویژگی‌های مختلفی می‌توان شناخت. مانند: هم فکر بودن و داشتن مهارت‌های تکمیلی. لذا برای موفقیت در این امر، بایستی با دیدی باز و رعایت صحیح اصول شراکت به انتخاب شریک کاری اقدام نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.