Personal Development Program برنامه توسعه فردی

برنامه‌‌‌‌ توسعه‌ فردی

برنامه‌‌‌‌ توسعه‌ فردی

برنامه توسعه فردی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای بهبود دانش، مهارت‌ها و توانایی‌های فردی استفاده می‌شود که با رشد شغلی و پیشرفت حرفه‌ای در ارتباط مستقیم است. برنامه توسعه فردی سند ساده‌ای است که از وضعیت حرفه‌ای و شغلی تصویری ارائه می‌دهد تا بتوانیم نقاط ضعف خود را بشناسیم، عملکردمان را  بهبود بخشیم، شایستگی‌ها و مهارت‌های خود را تقویت کنیم و از اهداف شغلی بلندمدت و کوتاه مدت خود یک دید کلی داشته باشیم.

اهمیت برنامه توسعه فردی:

برنامه توسعه فردی شامل بررسی اهداف و خواسته‌های شغلی افراد با کمک مشاور، مدیر یا سرپرست است. برنامه توسعه فردی افراد را به سرمایه گذاری در کار و مهارت‌هایشان تشویق می‌کند تا بتوانند رضایت شغلی در آینده داشته باشند.

روش‌های برنامه توسعه فردی:

۱- اهداف شغلی را مشخص کنیم:

یکی از روش‌های برنامه توسعه فردی این است که اهداف شغلی خود را مشخص کرده و از فرصت‌های شغلی خود استفاده کنیم. برنامه توسعه فردی به ما کمک می‌کند تا در شغلمان همیشه رو به جلو حرکت کنیم زیرا باعث می‌شود در فعالیت‌هایی که برای ما مهم است بیشتر تلاش کنیم.

برنامه توسعه فردی

۲- خودمان را بیشتر بشناسیم:

یکی دیگر از روش‌های برنامه توسعه فردی این است که نگاهی صادقانه و منطقی به خود داشته باشیم. برای خودشناسی و خود آگاهی بهتر، می‌بایست در مورد نقاط قوت، مهارت‌ها و علایق خود با مدیر و مشاورمان گفت و گو کنیم.

۳- جمع آوری اطلاعات:

این مورد به جمع آوری اطلاعات و تنظیم آن در قالب اهداف برای پیشرفت شغلی ما اشاره دارد. یکی از اهداف ما در برنامه توسعه فردی، ارتقای مهارت برنامه نویسی است. برای مهارت برنامه نویسی باید در دوره‌های آنلاین که پرکاربردترین زبان برنامه نویسی را آموزش می‌دهند شرکت کنیم.

برنامه توسعه فردی

۴- به جزییات بپردازیم:

نکته کلیدی این است که برنامه ریزی فردی می‌بایست صریح و روشن باشد. توجه به تک تک جزئیات ما را در مسیر برنامه‌ریزی‌های مربوط به توسعه‌ی فردی بیشتر راهنمایی می‌نماید.

۵- برنامه‌ی خود را اجرا کنیم:

برای این منظور باید یک نمونه برنامه در دست داشته باشیم تا برای بررسی مجدد از آن استفاده کنیم. این روش به ما کمک می‌کند تا از وضعیت پیشرفت خود مطلع شویم و تغییراتی را در صورت لزوم اعمال کنیم. همچنین تلاش کنیم در برنامه توسعه فردی، از جدول زمانی تاریخ‌های مشخص شده استفاده کنیم. برنامه‌ریزی توسعه فردی کمک می‌کند از فراهم کردن فرصت و منابع مورد نیاز برای موفقیت و دستیابی به اهداف خود استفاده کنیم.

نکات برنامه توسعه فردی:

در برنامه توسعه فردی مهارت‌های فعلی خود را مشخص کنیم:

اولین نکته برای تهیه برنامه توسعه فردی این است که از مهارت‌های های خود یک ارزیابی عینی و صادقانه داشته باشیم.

برای رسیدن به هدفمان فکر کنیم:

نکته بعدی که باید اشاره کنیم این است که فکر کنیم برای رسیدن به هدف شغلی خود چه میزان زمان، پول و مهارت نیاز داریم.

برای یادگیری، از فرصت‌های شغلی استفاده کنیم:

اهداف شغلی ما باید با منابع انسانی و فرصت‌های شغلی ما ارتباط مستقیم داشته باشد. برای اینکه از کیفیت یادگیری در فرصتهای شغلی خود مطمئن شویم از کارفرما بخواهیم آموزش و دوره‌های مربوط را به ما ارائه دهد.

برنامه توسعه فردی

خلاصه مقاله:

برنامه توسعه فردی برنامه‌هایی هستند که برای بهبود دانش و مهارت و توانایی‌های فردی استفاده می‌شود که با رشد و پیشرفت شغلی در ارتباط است.برای این منظور بایستی اهداف شخصی و شغلی خود را مشخص کنیم، به شناخت دقیقی از خود دست یابیم، بر روی جزئیات دقیق باشیم و… .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.