Electronic Commerce تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت اولیه صرف خرید و فروش و معامله‌ی پایاپای بود. با پیشرفت جوامع بشری و شکل گیری اینترنت، بستری برای تجارت در فضایی گسترده تر مهیا شد. در تجارت الکترونیک دیگر طی مسیرهای طولانی و ارتباط مستقیم خریدار و فروشنده نیاز نیست و معاملات در فضایی ایده‌آل‌تر و آسان‌تر برای طرفین صورت می گیرد. بطور کلی امروزه به هر نوع داد و ستدی که از طریق شبکه‌های اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ انجام می‌شود، تجارت الکترونیک گفته می‌شود.

انواع تجارت الکترونیک:

B2B .۱ – تجارت به تجارت:

طرفین معامله در این نوع از تجارت، بنگاه‌های تجاری هستند. تولیدکنندگانی که تولیداتشان را به عرضه کنندگان می‌فروشند و عمده فروشانی که محصولاتشان را به خرده فروشان می‌فروشند.

B2C .۲ – تجارت به مصرف کننده:

مرسوم ترین نوع تجارت الکترونیک است که در آن ارتباط مستقیمی بین عرضه کننده کالا و خدمات با مشتریان وجود ندارد. رایج‌ترین آن نیز خریدهای اینترنتی از سایت‌های مختلف مثل دیجی کالا و یا شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام است.

C2B .۳ – مصرف کننده به تجارت:

در این نوع از تجارت، عرضه کنندگان کالاها و خدمات، اشخاص حقیقی هستند که آنها را به بعنوان فروشنده و فروشگاه‌های اینترنتی را بعنوان خریدار می‌شناسیم. بدین صورت که عرضه کنندگان یا همان اشخاص حقیقی، خدمات و کالاهای خود را بصورت آنلاین در اختیار پایگاه های فروش اینترنتی قرار می‌دهند و در ازای آن پول دریافت می‌نمایند.

۴. C2C – مصرف کننده با مصرف کننده:

در این نوع از تجارت، روابط تجاری بین مصرف کنندگان وجود دارد. یعنی طرفین معامله هر دو مصرف کننده هستند.

مزایای تجارت الکترونیک:

الف) برای خریداران:
۱. راحتی:

خرید محصولات موردنظر به راحتی تایپ نام آنها در اپلیکیشن‌های خرید آنلاین و یا در موتورهای جست و جوست.

۲. صرفه جویی در زمان:

با کمک تجارت الکترونیک دیگر نیازی به ساعت‌ها گشتن در فروشگاه‌های مختلف و یا ماندن در ترافیک‌های طولانی نیست. به آسانی می‌توانیم در منزل و از راه دور اجناس مورد نیازمان را خریداری نماییم.

۳. استفاده از گزینه‌های مختلف:

از طریق تجارت الکترونیک می‌توانیم اجناس مختلف را در زمان محدود و بطور همزمان ببینیم و متناسب با نیاز و بودجه‌مان خرید کنیم. همچنین کار مقایسه برایمان راحت‌تر خواهد شد.

۴. استفاده از تخفیفات:

فروشگاه‌های آنلاین معمولا برای مشتریان خود تخفیفات خاص و ویژه‌ای درنظر می‌گیرند که ممکن است این تخفیفات در فروشگاههای حضوری وجود نداشته باشد.

ب) برای کسب و کارها:

تجارت الکترونیک

۱. افزایش دامنه خریداران:

در تجارت الکترونیک کسب و کارها به یک منطقه‌ی خاص محدود نمی‌شود. مردم در مناطق و حتی کشورهای مختلف می‌توانند به کالاها و خدماتی که در مناطق دور از محل زندگی‌شان وجود دارد نیز دسترسی داشته باشند.

۲. افزایش فروش:

کسب و کارها برای فروش نیازی به یک منطقه‌ی مشخص ندارند و این باعث می‌شود سطح فروش و همچنین سود آنان بیشتر شود.

۳. دسترسی مداوم:

گرما و سرما و بیماری و سایر شرایط فورس ماژور که باعث رکود و بسته بودن فروشگاه ها می‌شود، تاثیر منفی در فروشگاه‌های اینترنتی نخواهد داشت. خرید و فروش‌های اینترنتی هرگز تعطیلی ندارند بنابراین فروش آنان نیز بیشتر خواهد بود.

۵. تراکنش‌های فوری:

در این سبک از تجارت نیازی نیست نگران پاس شدن چک و یا سر رسید مهلت‌های داده شده به مشتریان باشیم. چرا که پرداخت‌ها فورا و همزمان با خرید از طریق درگاه‌های اینترنتی صورت می‌گیرد.

خلاصه مقاله:

دردنیای رقابتی و رو به پیشرفت امروزی تجارت الکترونیک نه تنها در فضای داخلی بلکه در فضای بین‌المللی نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است. این سبک از معامله برای هر دو طرف دارای جنبه‌های مثبت و منفی فراوانی‌ است. اهمیت این موضوع آنجا به وضوح قابل رویت است که قوانین بین‌المللی و داخلی نیز پیوسته درحال بروزرسانی هستند تا مشکلات و خطرات حاصل از این نوع از تجارت نیز به حداقل برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.