تجارت بین المللی

تجارت بین الملل و تجارت

تجارت بین الملل و تجارت

مفهوم تجارت و تجارت بین الملل در واقع داد و ستد در داخل کشور و عرصه بین المللی است.

تجارت به معنی داد و ستد است. تولید یک کالا و یا خدمات و خرید و فروش آن کالا یا خدمات را داد و ستد یا تجارت میگویند.

تجارت بین المللی همان روابط تجاری بین کشورهای مختلف است.

برای داشتن یک تجارت موفق می بایست بر اصل راضی بودن طرفین اهمیت دهیم .

تجارت سابقه‌ای به بلندای حضور جوامع اولیه بشری دارد.

انواع تجارت:

۱. سنتی:

منظور از سنتی همان مبادله کالا به کالا یا خدمات با خدمات است که شبیه تجارت اولیه می‌باشد. مثلاً در گذشته شاید کمی گندم با فراورده های انگور مبادله می‌شد.

امروز اشخاصی که مهارت خاصی مثل کار با رایانه یا طراحی لباس دارند، می‌توانند در یک تجارت شبیه به تجارت سنتی، تخصصی که دارند را به یکدیگر آموزش دهند.

۲. تجارت الکترونیک :

در تجارت الکترونیک در واقع برای خرید و فروش یا همان داد و ستد کالا از بستر الکترونیک استفاده می‌شود. برای این نوع از تجارت در دنیای امروز خوب است با پیشرفت تکنولوژی خودمان را به روز کنیم و با آموزش صحیح از مزایا و معایب این تجارت مطلع شویم. می‌توانیم با مشورت گرفتن از افراد متخصص از خطرات تجارت الکترونیک بکاهیم.

تجارت بین المللی همان داد و ستدهای عادلانه و آزادانه است در عرصه بین الملل که در آن کالا و خدمات میان دو کشور مبادله می‌شود.

با وجود توزیع نامناسب معادن و مواد اولیه در کشورهای مختلف جهان و وجود نیازهای کشورها به مواد اولیه و خدمات مختلف تجارت بین‌المللی که از سابقه بسیار طولانی برخوردار است اهمیت پیدا می‌کند.

مثلاً ممکن است منابع انرژی نفتی و یا سنگ‌های قیمتی و یا دانه‌های خوراکی مثل برنج و حبوبات در کشوری بیشتر و در کشور دیگری کمتر باشد این زمینه تجارت بین المللی را ایجاد می‌کند. یا اینکه هزینه تولید یک کالا یا خدمات در کشوری به علت وجود شرایط خاص گران‌تر بوده و مقرون به صرفه باشد که کالا و خدمات را وارد کند. یا بالعکس تولید یک کالا یا خدمات برای کشوری نسبت به سایر کشورها مناسب باشد و اقدام به صادرات آن کند.

عوامل موثر بر تجارت بین الملل:

تجارت بین‌المللی و اقتصاد جهانی دو کلمه با مفاهیم متفاوت است که تاثیر بسیاری بر هم دارند. در واقع علت ایجاد اقتصاد جهانی همان مراودات تجاری بین کشورهاست. امروزه در فضای تجارتی بین‌الملل، شاهد مبادلات ارزی دیجیتال بطور گسترده هستیم.

در تجارت بین‌المللی عرضه و تقاضا و همینطور قیمت‌ها هم متاثر از وقایع جهانی است . به عنوان مثال یک تغییر سیاسی یا تنش در روابط کشورها می‌تواند در قیمت تمام شده کالا اثرگذار باشد.

انواع تجارت بین الملل:

۱. واردات :

خرید کالا و یا خدمات از کشور دیگر را واردات می گویند.

یکی از دلایل انجام واردات، می‌تواند قادر نبودن به تولید آن کالا به مقدار کافی یا هزینه رقابتی در داخل کشور باشد.

کشور هند را مثال می‌زنیم که تقریباً ۸۲ ٪ نفت خام را که برای کشورش نیاز دارد از کشورهای امارات و ونزوئلا وارد می‌کند.

۲. صادرات :

این مورد بسیار شبیه واردات است.

صادرات در واقع بر فروش کالاها و خدمات تولید شده در داخل کشور به کشورهای خارجی اتکا دارد. شکل تئوری صادرات کاملاً برعکس واردات هست.

کشور هند و کشور چین را مثال بزنیم که برای استفاده بهتر از ظرفیت تولید کشورهای خود کالاهایی را مبادله می‌کنند.

هند:

مواد شیمیایی غیر عالی، سنگ های معدنی،  دانه های روغنی و غیره را به کشور چین صادرات می‌کند. در مقابل تجهیزات الکترونیکی و ابریشم مواد شیمیایی عالی را از چین وارد می کند.

۳. صادرات مجدد:

شکل خاصی از تجارت بین المللی است که هر دو شکل تجارت صادرات و واردات را شامل می‌شود. در فرایند صادرات مجدد،‌کالاهایی که وارد می‌شوند برای مصرف یا فروش در کشور وارد کننده استفاده نمی‌شود و کشور وارد کننده فقط مقداری ارزش کالا را قبل از اینکه دوباره صادر کند به آن اضافه می کند.

به عنوان مثال کشور هند لاستیک را از تایلند وارد می‌کندو با مقداری افزایش قیمت آن، همان لاستیک را دوباره به کشور دیگری مثلاً ژاپن صادر می‌کند.

خلاصه مقاله:

تجارت همان داد و ستد است که از سابقه طولانی برخوردار می‌باشد.
در تجارت بین الملل مرزهای داد وستد گسترده تر شده و در واقع جهانی می‌شود. مهمترین اقسام تجارت بین الملل عبارت است از:
۱_ واردات
۲_ صادرات
۳_ صادرات مجدد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.