Self-Management خود مدیریتی

خودمدیریتی

خودمدیریتی

خودمدیریتی به مهارتی گفته می‌شود که به ما کمک می‌کند افکار و احساسات خود را کنترل کنیم. این امکان را به ما می‌‌‌‌دهد که بهره‌وری و عملکرد خود را در محیط کار افزایش دهیم و به اهداف خود برسیم.

انواع مهارت:

۱. سازماندهی:

سازماندهی یکی از مهمترین مهارتهای خود مدیریتی است. از مهارت سازماندهی برای ایجاد نظم و بهبود عملکرد استفاده می‌شود. مهارت خود مدیریتی این امکان را به ما می‌دهد تا مسئولیت‌های خود را مدیریت کنیم.

خودمدیریتی

۲. تعیین هدف:

یکی دیگر از انواع مهارت‌های خود مدیریتی تعیین هدف است. تعیین هدف توانایی تعیین چیزی است که می‌خواهیم به دست بیاوریم. تعیین هدف در محیط کار کمک می‌کند درباره مسائل مهم تصمیم بگیریم، برنامه عملی داشته باشیم تا به اهداف خود برسیم.

۳. مدیریت زمان:

مدیریت زمان به ما کمک می‌کند وظایف خود را اولویت بندی کنیم، از حواس پرتی پرهیز کنیم و تمرکز خود را حفظ کنیم. همچنین به تمرکز کردن روی چند موضوع و تعیین مهلت برای هر پروژه کمک می‌کند.

۴. انگیزه فردی:

انگیزه فردی در مهارت خود مدیریتی ابتکار عمل و تمام کردن وظایفی است که باید انجام شود. با استفاده از مهارت خود مدیریتی می‌توانیم کارهای احتمالی را پیش بینی و برای آن برنامه ریزی کنیم. مهارت خود مدیریتی کمک می‌کند در محیط کار تاثیرگذار باشیم و پیشرفت ما را تضمین می‌کند.

خودمدیریتی

۵. مدیریت استرس:

یکی از مهمترین مهارت‌های خود مدیریتی، مدیریت استرس است. مدیریت استرس شامل رژیم غذایی سالم، رژیم ورزشی و فعالیت‌هایی مانند مراقبه و مدیریت عوامل استرس زا می‌شود. کنترل استرس به ما کمک می‌کند بر اهداف خود تمرکز کنیم و به طور مداوم پیشرفت نماییم.

۶. مسئولیت پذیری:

مسئولیت پذیری در مهارت خود مدیریتی مالکیت افکار و اقدامات را بر عهده دارد. زمانی که مسئولیتی را بر عهده می‌گیریم، می‌توانیم بهترین روش را برای انجام کار مشخص کنیم.

خود مدیریتی

تقویت مهارت خود مدیریتی:

۱- نقاط قوت خود را بشناسیم:

مهمترین کار برای بهبود خود مدیریتی این است که عملکرد خود را در کار مشخص کنیم. شناخت نقاط قوت کمک می‌کند مسیر شغلی خود را به شکلی مدیریت کنیم که بتوانیم از مهارت‌هایی مانند کدگذاری، طراحی گرافیک یا خدمات مشتریان استفاده کنیم.

۲- وظایف خود را اولویت بندی کنیم:

برای اینکه خود مدیریتی بهتری داشته باشیم باید وظایف مهمتر را اولویت بندی کنیم، بر وظایف خود متمرکز شویم و از هرگونه حواس پرتی اجتناب کنیم.

۳- سیستم‌های سازماندهی را توسعه دهیم:

برای خود مدیریتی بهتر باید روش‌های بهتری پیدا نماییم تا بتوانیم زمان خود را مدیریت و فعالیتهای خود را ساده‌تر کنیم. در این مرحله، از برنامه مدیریت زمان می‌توانیم استفاده کنیم.

۴- مهلت مشخص تعیین کنیم:

برای خود مدیریتی بهتر باید برای وظایف خود مهلتی را مشخص و به آن عمل نماییم. کارهایمان را قبل از موعد مشخص انجام دهیم حتی اگر مجبور شویم ساعات بیشتری کار کنیم.

۵- در هر زمان فقط یک کار را انجام دهیم:

برای اینکه خود مدیریتی بهتری داشته باشیم باید بر روی یک کار تمرکز کنیم. قبل از اینکه کار جدیدی را شروع کنیم، کار قبلی را کاملا انجام دهیم تا تلاش خود را بتوانیم به خوبی مدیریت کنیم.

۶- مراقب سلامتی خود باشیم:

یکی از مهمترین مهارت‌های خود مدیریتی این است که باید رژیم غدایی مناسب داشته باشیم، ورزش کنیم، بر کاهش سطح استرس خود فعالانه تمرکز کنیم، برای تمرکز بیشتر استراحت کنیم، میان وعده بخوریم. این کارها باعث بهبود خود مدیریتی ما می‌شوند.

مهارت‌های خود مدیریتی در محل کار:

۱- به موقع و کاملا آماده در جلسات حاضر شویم:

یکی از مهمترین مهارت‌های خود مدیریتی در محل کار این است که روز قبل از جلسه برای جمع آوری اطلاعات وقت بگذاریم و سوالات را آماده کنیم. ساعتی قبل از جلسه یادداشت‌ برداری خود را مطالعه نماییم تا بتوانیم بر اهداف جلسه متمرکز شویم و مشارکت کننده فعال باشیم.

۲- قبل از ترک محل کار برای روز بعد برنامه ریزی کنیم:

برای سازماندهی تقویم وظایمان، در پایان روز کاری وقتی را مشخص کنیم که تقویم را به روز رسانی کنیم، کارهای روز بعد را مرور کنیم و کارهای جدید را براساس لیست مرتب نماییم.

۳- اهداف پروژه را ترسیم کنیم:

مهلت دقیق مشخص کنیم و با استفاده از تقویم بتوانیم وظایف را به شکل روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه مدیریت کنیم.

خلاصه مقاله:

خود مدیریتی به مهارتی گفته می‌شود که ما را برای رسیدن به اهدافمان راهنمایی می‌کند و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. از جمله مهارت‌هایی که بایستی در این رابطه بیاموزیم می‌توان به مدیریت زمان، مسئولیت پذیری، تعیین هدف و… اشاره کرد.برای تقویت این مهارت‌ها می‌توانیم از روش‌هایی مانند شناخت نقاط قوت خود، تعیین مهلت، خود مراقبتی و… استفاده نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.