سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار متاثر از استفاده از فن سخنرانی و سخنوری که از اصلی ترین مفاهیم فرهنگی جوامع بشری محسوب می‌شوند می‌باشد. ما در طی ارتباطات روزمره ی خود همواره می کوشیم تا با کلام خود بر دیگران تاثیرات مثبت گذاشته و آنها را با خود همراه سازیم. اما نکته ی حائز اهمیت در این رابطه توانایی سخن گفتن ما به نحو موثر است . اینکه در هر موقعیت و در مواجهه با هر شخصی بایستی از چه ادبیات و چه سبک گفتاری استفاده کنیم.

زمانی که از مهارت سخنرانی صحبت می کنیم اولین مفاهیمی که به ذهن متبادر می شود ، فن بیان قوی و اعتماد به نفس بالاست . درست است که این دو مفهوم از ملزومات وجودی یک سخنران خوب محسوب می شود ولیکن برای عالی بودن کافی نیست. ما به دنبال عالی بودن هستیم و نه صرفاً خوب بودن .  

آنچه که از شما یک سخنران عالی و حرفه ای می سازد فراتر از توانایی فن بیان و اعتماد به نفس بالاست که ما در ذیل به برخی از ابعاد آن اشاره می کنیم :

الف) به جا و به موقع بودن سخنرانی :

با فرض این نکته که شما یک سخنران عالی نیز باشید و فنون سخنرانی و سخنوری را نیز بدانید ، تا زمانی که ندانید کجا و چه وقت شروع به صحبت کنید توانایی شما بیهوده است. یک سخنران عالی بایستی علاوه بر گفتار ، هنر به موقع سکوت کردن را نیز بیاموزد . به تعبیری دیگر باید بداند کجا و چه وقت سکوت کند و کجا و چه وقت لب به سخن بگشاید .

ب) ویژگی های گفتاری ، رفتاری و ظاهری:

سخنرانی

یک فرد از لحظه ای که در مقام سخنران قرار می گیرد تا زمانی که شروع به سخن گفتن می کند ، به تعداد افراد حاضر در جمع در معرض انواع تحلیل های شخصیتی و رفتاری قرار می گیرد .

باید بدانید در فن سخنرانی تنها گفتار شما نیست که بر ذهن افراد نقش می بندد و آنان را تحت تاثیر قرار می دهد . بلکه پوشش شما ، قدم برداشتن شما ، ایستادن شما ، حرکات دستها و بدن شما ، همه و همه معرف شخصیت شما هستند . بعنوان مثال اگر انتخاب شما برای شرکت در یک جلسه ی رسمی پوششی غیر رسمی باشد ( تی شرت ، شلوار جین و… ) این پوشش ذهنیتی منفی در دیگران ایجاد می نماید که ابداً به نفع شما نیست . بنابراین در فن سخنرانی و سخنوری برای افزایش قدرت نفوذ کلام خود بایستی علائه بر گفتار بر روی سایر ابعاد شخصیتی خود نیز کار کنید و آنها را نیز در جهت عالی شدن سوق دهید .

پ) عدم انجام سخنرانی در هنگام خستگی روحی و جسمی:

مفز انسان در هنگام خستگی قادر به پردازش منسجم مطالب و ارائه ی صحیح آنها نخواهد بود . همچنین خستگی جسمی نیز می تواند توانایی های رفتاری و جسمی شما را مختل نماید. لذا بهتر آن است که در هنگام خستگی روحی و جسمی از انجام سخنرانی بپرهیزید و آن را به وقتی مناسب تر موکول کنید .

ت) فصاحت در کلام:

فصاحت در کلام فاکتور مهم دیگری در فن سخنوری و سخنرانی است . فصاحت به این معناست که سخنرانی ما بایستی عاری از هرگونه کلمات ثقیل و سنگین، نامانوس و بد آهنگ، ناموزون و همچنین تعبیرات رکیک و سبک، نفرت انگیز و گوش خراش، ناهماهنگ و پیچیده ،گنگ و مبهم باشد . مسئله فصاحت آن قدر مهم است که وقتى خداوند حضرت موسى (علیه السلام) را به پیامبرى مبعوث نمود و دستور داد نزد فرعون برود و او را به سوى حق دعوت نماید، به پیشگاه الهى عرض کرد:

” برادرم هارون زبانش از من فصیح تر است. او را براى یارى من، در تبلیغ رسالت، مأمور فرما که تصدیقم نماید. چه، خائفم از آنان که مرا تکذیب کنند. ”

ث) عدم انجام سخنرانی از روی برگه:

درست است که برای انجام سخنرانی بایستی از پیش آماده باشیم و با جزئیات بدانیم میخواهیم چه بگوییم و چطور بگوییم ولیکن صرف روخوانی از روی برگه ی از پیش نوشته شده رفتاری غیرحرفه ای است که ما را مورد قضاوت های نادرست و منفی قرار می دهد . بنابراین شایسته است همیشه برای آنچه که قصد بیانش را داریم آمادگی حداکثری داشته باشیم .

خلاصه مقاله:

برای دست یابی به یک سخنرانی موفق و تبدیل شدن به یک سخنران عالی بایستی توانایی های زبانی، رفتاری و گفتاری خود را تقویت نمایید .

یک سخنران عالی علاوه بر تقویت اعتماد به نفس خود بایستی در بیان صریح، روان و ساده مفاهیم بکوشد و توانایی های ارتباطی خود را جهت برقراری ارتباط صحیح و موثر با مخاطبان تقویت نماید .

ما در مجموعه‌ی UProdemy برای تبدیل شدن شما به یک سخنران عالی با تاثیرگزاری و کاریزمای بالا تلاش می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.