سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار

سخنرانی تاثیرگذار متاثر از استفاده از فن سخنرانی و سخنوری که از اصلی ترین مفاهیم فرهنگی جوامع بشری محسوب می‌شوند می‌باشد. ما در طی ارتباطات روزمره ی خود همواره می کوشیم تا با کلام خود بر دیگران تاثیرات مثبت گذاشته و آنها را با خود همراه سازیم. اما نکته ی حائز اهمیت در این رابطه توانایی سخن گفتن ما به نحو موثر است . اینکه در هر موقعیت و در مواجهه با هر شخصی بایستی از چه ادبیات و چه سبک گفتاری استفاده کنیم.

زمانی که از مهارت سخنرانی صحبت می کنیم اولین مفاهیمی که به ذهن متبادر می شود ، فن بیان قوی و اعتماد به نفس بالاست . درست است که این دو مفهوم از ملزومات وجودی یک سخنران خوب محسوب می شود ولیکن برای عالی بودن کافی نیست. ما به دنبال عالی بودن هستیم و نه صرفاً خوب بودن .  

آنچه که از شما یک سخنران عالی و حرفه ای می سازد فراتر از توانایی فن بیان و اعتماد به نفس بالاست که ما در ذیل به برخی از ابعاد آن اشاره می کنیم :

الف) به جا و به موقع بودن سخنرانی :

با فرض این نکته که شما یک سخنران عالی نیز باشید و فنون سخنرانی و سخنوری را نیز بدانید ، تا زمانی که ندانید کجا و چه وقت شروع به صحبت کنید توانایی شما بیهوده است. یک سخنران عالی بایستی علاوه بر گفتار ، هنر به موقع سکوت کردن را نیز بیاموزد . به تعبیری دیگر باید بداند کجا و چه وقت سکوت کند و کجا و چه وقت لب به سخن بگشاید .

ب) ویژگی های گفتاری ، رفتاری و ظاهری:

سخنرانی

یک فرد از لحظه ای که در مقام سخنران قرار می گیرد تا زمانی که شروع به سخن گفتن می کند ، به تعداد افراد حاضر در جمع در معرض انواع تحلیل های شخصیتی و رفتاری قرار می گیرد .

باید بدانید در فن سخنرانی تنها گفتار شما نیست که بر ذهن افراد نقش می بندد و آنان را تحت تاثیر قرار می دهد . بلکه پوشش شما ، قدم برداشتن شما ، ایستادن شما ، حرکات دستها و بدن شما ، همه و همه معرف شخصیت شما هستند . بعنوان مثال اگر انتخاب شما برای شرکت در یک جلسه ی رسمی پوششی غیر رسمی باشد ( تی شرت ، شلوار جین و… ) این پوشش ذهنیتی منفی در دیگران ایجاد می نماید که ابداً به نفع شما نیست . بنابراین در فن سخنرانی و سخنوری برای افزایش قدرت نفوذ کلام خود بایستی علائه بر گفتار بر روی سایر ابعاد شخصیتی خود نیز کار کنید و آنها را نیز در جهت عالی شدن سوق دهید .

پ) عدم انجام سخنرانی در هنگام خستگی روحی و جسمی:

مفز انسان در هنگام خستگی قادر به پردازش منسجم مطالب و ارائه ی صحیح آنها نخواهد بود . همچنین خستگی جسمی نیز می تواند توانایی های رفتاری و جسمی شما را مختل نماید. لذا بهتر آن است که در هنگام خستگی روحی و جسمی از انجام سخنرانی بپرهیزید و آن را به وقتی مناسب تر موکول کنید .

ت) فصاحت در کلام:

فصاحت در کلام فاکتور مهم دیگری در فن سخنوری و سخنرانی است . فصاحت به این معناست که سخنرانی ما بایستی عاری از هرگونه کلمات ثقیل و سنگین، نامانوس و بد آهنگ، ناموزون و همچنین تعبیرات رکیک و سبک، نفرت انگیز و گوش خراش، ناهماهنگ و پیچیده ،گنگ و مبهم باشد . مسئله فصاحت آن قدر مهم است که وقتى خداوند حضرت موسى (علیه السلام) را به پیامبرى مبعوث نمود و دستور داد نزد فرعون برود و او را به سوى حق دعوت نماید، به پیشگاه الهى عرض کرد:

” برادرم هارون زبانش از من فصیح تر است. او را براى یارى من، در تبلیغ رسالت، مأمور فرما که تصدیقم نماید. چه، خائفم از آنان که مرا تکذیب کنند. ”

ث) عدم انجام سخنرانی از روی برگه:

درست است که برای انجام سخنرانی بایستی از پیش آماده باشیم و با جزئیات بدانیم میخواهیم چه بگوییم و چطور بگوییم ولیکن صرف روخوانی از روی برگه ی از پیش نوشته شده رفتاری غیرحرفه ای است که ما را مورد قضاوت های نادرست و منفی قرار می دهد . بنابراین شایسته است همیشه برای آنچه که قصد بیانش را داریم آمادگی حداکثری داشته باشیم .

خلاصه مقاله:

برای دست یابی به یک سخنرانی موفق و تبدیل شدن به یک سخنران عالی بایستی توانایی های زبانی، رفتاری و گفتاری خود را تقویت نمایید .

یک سخنران عالی علاوه بر تقویت اعتماد به نفس خود بایستی در بیان صریح، روان و ساده مفاهیم بکوشد و توانایی های ارتباطی خود را جهت برقراری ارتباط صحیح و موثر با مخاطبان تقویت نماید .

ما در مجموعه‌ی UProdemy برای تبدیل شدن شما به یک سخنران عالی با تاثیرگزاری و کاریزمای بالا تلاش می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.