Sampling سمپلینگ

سمپلینگ

سمپلینگ

سمپلینگ در لغت به معنای نمونه برداری و نمونه گیری است. درتجارت یک شیوه‌ی تبلیغاتی و بازاریابی است برای شناساندن محصول به مشتری و پیدا کردن بازار مناسب برای فروش محصول. در این روش ما با افراد آموزش دیده در حوزه‌ی تبلیغات مواجهیم که با ارائه‌ی نمونه‌ای از محصول به مشتری بصورت رایگان از آنان درخواست می‌کنند تا به توضیحاتشان در رابطه با آن محصول گوش فرادهند.

فواید سمپلینگ:

۱. در این روش خریداران این فرصت را دارند که بدون هیچ اجباری برای خرید محصول، ابتدا آن را تست و درصورت رضایت آن را خریداری نمایند. این روش به این دلیل که قدرت ریسک مشتری را در سطح پایین قرار می‌دهد می‌تواند شیوه‌ای مطمئن برای جذب مشتری باشد.

۲. شرکت این امکان را برای مشتریان خود فراهم می‌کند که بتوانند پیش از خرید بطور مستقیم محصول را لمس کرده و با ویژگی‌های آن آشنا شوند و در صورت رضایت از کیفیت محصول آن را خریداری کنند. این نیز از سری نکاتی است که موجب اعتماد مشتری از خرید خود می‌شود.

۳. ایجاد فرصت برای پیدا کردن بازار برای محصول نیز از دیگر فواید این روش می‌باشد. از طریق سمپلینگ می‌توانیم مشتریانی که به قصد خرید محصول دیگری به فروشگاه آمده‌اند را نیز به سمت محصولات خود جذب کنیم. چرا که برای آنان تست رایگان محصولات در فروشگاه جالب خواهد بود و بعد از تست امکان خرید محصول نیز وجود خواهد داشت. بنابراین این روش نوعی بازاریابی برای محصول بدون دخالت مستقیم تولیدکننده است.

روش‌های استفاده از سمپلینگ:

در سمپلینگ ما با دو روش سر و کار داریم. یا مستقیم یا غیرمستقیم.

سمپلینگ غیر مستقیم:

در این روش هیچ ارتباط مستقیم بین ما و مشتری وجود نخواهد داشت و زمانی که مشتری در حال خرید محصولی مشابه محصول ماست، می‌توانیم امتحان محصولمان در کنار محصول مورد نظر خریدار را به او پیشنهاد دهیم. به عنوان مثال: زمانی که مشتری قصد خرید ماکارانی را دارد، می‌توانیم به او استفاده از ربی که محصول خودمان است را پیشنهاد دهیم. امتحان این روش ارزشش را دارد اما با این حال یک عیب بزرگ نیز دارد. اینکه ما از بازخورد استفاده‌ی مشتری از محصول سمپلینگ اطلاعی کسب نخواهیم کرد. حتی از اینکه آیا از محصول استفاده کرده یا خیر نیز مطمئن نیستیم.

سمپلینگ مستقیم:

در این روش ما به دو صورت می‌توانیم فرآیند تبلیغاتی خود را انجام دهیم. یا کالای خود را به مشتری پیشنهاد می‌دهیم که در خانه‌ی خود آن را امتحان نماید، یا کالا را در فروشگاه در اختیار مشتری بگذاریم که آن را امتحان کند. در سمپلینگ مستقیم می‌توانیم هر دو روش را پیاده سازی کنیم.

روش اجرای سمپلینگ:

در بازاریابی به روش سمپلینگ افراد آموزش دیده با فن بیان قوی و ظاهری آراسته، با لحنی دوستانه و محترمانه از مشتریان عبوری درخواست می‌کنند که از نمونه محصولات آنها تست کنند. سپس با جذب مشتری برای تست و قراردادن نمونه محصول در اختیار وی شروع به بیان توضیحات درباره‌ی محصول می‌نمایند. در رابطه با محصولاتی که قابلیت تست فیزیکی ندارند مانند محصولات صورتی و تصویری،‌ اینگونه بازاریابی‌ها با ارائه کاتالوگ و بروشور به شیوه‌ی پروموشن انجام می‌شود.

مراحل اجرای سمپلینگ:

۱. آشنایی و آموزش تیم سمپلینگ:

فرد سمپلر اساسی‌ترین نقش را در جذب و ترغیب مشتری ایفا می‌کند. بنابراین بایستی با برگزاری جلسات آموزشی و دوره‌ای، آموزش‌های لازم و دقیق برای پاسخگویی به هرگونه ابهام و سوالی به این افراد داده شود.

۲. تجهیزات کار:

آماده سازی جایگاهی برای قرارگیری سمپلر و جایگاهی جهت تست محصولات و همچنین تهیه فرم‌های نظرسنجی

۳. مجوز:

برای انجام فعالیت‌های سمپلینگ و در اختیار گرفتن فضایی برای کانتر و سمپلر بایستی به دنبال اخذ مجوزهای لازم بود.

۴. نمودار سمپلینگ:

باید نموداری برای ارزیابی عملکرد افراد سمپلر در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم با بررسی نقاط قوت و ضعف عملکردشان، آموزش‌های لازم را برای فروش بهتر و بیشتر به آنان ارائه دهیم.

۵. بررسی بازخوردهای سمپلینگ:

درنهایت به ارزیابی کلی سمپلینگ می‌پردازیم. اینکه آیا این روش توانسته در برابر نیازهای بازاریابی و تبلیغات ما پاسخگو باشد یا خیر. درصورت افزایش میزان فروش و موفقیت این روش می‌توانیم در ادامه از روش‌های خلاقانه‌تری نیز بهره‌مند شویم.

خلاصه مقاله:

انجام فرآیند بازاریابی از طریق سمپلینگ می‌تواند روشی مطمئن در جهت جذب مشتری و اعتماد او به محصولات ما باشد. این روش با همه‌ی سادگی ظاهری خود، دارای پیچیدگی‌های اجرایی در حوزه‌ی نحوه‌ی برقراری ارتباط با مشتری،‌ جذب مشتری، فاکتورهای بازاریابی و مواردی از این دست می‌باشد که نیازمند آموزش مدیران خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.