Networking in Business شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار را می‌توانیم مانند قطعات یک ماشین درنظر بگیریم. یک ماشین با کیفیت مانند بوگاتی، از اجزا و قطعات پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تری تشکیل شده‌اند. در مقابل ماشینی مانند پراید را اجزا و قطعات معمولی‌تر و کم کیفیتی‌تری تشکیل داده‌اند.

با مثال فوق متوجه‌ی اهمیت شبکه سازی در کسب و کار شدیم. یک مدیر حرفه‌ای در کسب و کار بایستی به دامنه‌ي روابطی خود و شیوه‌های برقراری ارتباط و چگونگی تشکیل شبکه برای کسب و کار خود مسلط باشد.

شبکه سازی در کسب و کار:

شبکه سازی به مجموعه اقدامات موثر در جهت جذب و ارتباط‌گیری با افرادی گفته می‌شود که می‌توانند در کسب و کار ما تاثیرگذار باشند. ایجاد چنین شبکه‌ی ارتباطی می‌تواند از سرمایه‌های معنوی کسب و کار ما محسوب شود.

هدف در شبکه سازی ایجاد بستری برای یافتن فرصت‌های شغلی و آشنایی با افرادی است که به توسعه‌ي کسب و کار ما کمک می‌کنند.

دلیل اهمیت شبکه سازی در کسب و کار:

مزایای شبکه سازی در کسب و کار به قدری است که درصورت توفیق در آن در صرف زمان و انرژی برای دست‌یابی به اهداف تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود. در ادامه به برخی از مزایای این شبکه سازی اشاره می‌کنیم:

۱. پیشنهادات شغلی:

ایجاد یک شبکه‌ی ارتباطی مناسب، فرصت دریافت پیشنهادات شغلی بهتر را برایمان فراهم می‌کند. چرا که توانسته‌ایم به بهترین شکل، خود و توانایی‌هایمان را معرفی نماییم.

۲. تبادل اطلاعات:

شبکه سازی در کسب و کار

یکی از امکاناتی که شبکه سازی برای ما فراهم می‌کند، تبادل اطلاعات با افراد مختلف در زمینه‌های مختلف است. چرا که این اطلاعات می‌توانند زمینه‌ساز شکل‌گیری ایده‌های بدیع و نو باشند.

۳. کسب تجربه:

برخورداری از تجربیات سایر افرادی که در شبکه‌ی کسب و کار ما قرار دارند، فرصت رشد بیشتر کسب و کارمان را برایمان فراهم می‌آورد. چرا که افراد معمولا در گفت و گوهای خود از تجربه‌ی شکست‌ها و موفقیت‌های خود صحبت می‌کنند.

۴. برجسته شدن:

اگر طالب مطرح شدن در رسانه‌ها و بین مردم باشیم، شبکه‌سازی موفق‌تری خواهیم داشت. چرا که افراد معمولا با سرعت بیشتری به سمت اشخاصی جذب می‌شوند که توانایی ارتباط‌گیری خوبی با آنان دارند.

۵. فرصت ارزیابی توانایی و جایگاه خود:

ممکن است تصور کنیم موقعیت فعلی که درآن قرارداریم بهترین جایگاه ممکن است و از نهایت توانایی خود در این راستا استفاده می‌کنیم. اما با بررسی و مقایسه‌ی موقعیت‌های مشابه در شبکه سازی، ممکن است متوجه جایگاه بالاتر آنها شویم. این موضوع ما را به سمت درجات عالی‌تر سوق می‌دهد.

بهبود مهارت‌های شبکه‌سازی:

با استفاده از ۵ فاکتور می‌توانیم مهارت‌های فردی خود را در زمینه‌ی شبکه‌سازی تقویت نماییم:

۱. ذهنیت:

بایستی از بند این ذهنیت رها شویم که شبکه سازی و ایجاد ارتباط با دیگران اهمیتی دارد یا نه. به اینگونه ارتباطات فقط از دید تجاری و کسب و کار نگاه نکنیم. بهترین روابط در این شبکه زمانی شکل می‌گیرد که مبنای آن صداقت و دوستی باشد. لذا با نزدیک شدن به افرادی که دارای نقاط مشترک با ما هستند و توجه نشان دادن به این تشابهات، دوستان بالقوه را به بالفعل تبدیل نماییم.

۲. هدف:

شبکه سازی در کسب و کار

اقدام بدون هدف‌گذاری بی معنا و مفهوم است. جایگاهی را که برای آینده‌ی کسب و کار خود درنظر گرفته‌ایم را یادداشت و اقداماتی که بایستی در راستای رسیدن به این اهداف انجام دهیم را مشخص نماییم. این هدف‌گذاری‌ها و اقدامات بایستی با محدوده‌ی زمانی مشخص صورت بگیرند. مثلا ۵ ساله.

۳. نقشه‌ی راه:

بعد از هدف‌گذاری و تعیین اقدامات لازم، در مسیر رسیدن به اهدافمان قرار می‌گیریم. در این مسیر نیازمند نقشه‌ی راه هستیم. ابتدا مقصد را مشخص می‌کنیم. در وهله‌ی دوم افرادی را که برای شروع و یا سرعت گرفتن در این مسیر نیاز داریم مشخص می‌کنیم. این افراد می‌توانند در ۳ دسته قرار بگیرند:

افرادی که با آنان در ارتباط هستیم.

افرادی که صرفا آنان را می‌شناسیم.

اعضای تیم شامل کارکنان، مشاوران، سرمایه‌گذارن و…

افرادی که آنان را نمی‌شناسیم اما مایل به برقراری ارتباط با آنان هستیم.

بعد از مشخص کردن این افراد، اقدام به ایجاد شبکه‌سازی در کسب و کار خود می‌نماییم.

۴. ارتباط‌گیری قوی:

شبکه سازی در کسب و کار

بعد از شبکه سازی اقدام به برقراری ارتباط با افراد مذکور در لیست خود می‌نماییم. برای ارتباط‌گیری بیشتر و قوی‌تر، بهتر آن است که در ابتدا به سراغ افرادی برویم که دارای ارتباطات گسترده است. چرا که چنین فردی زمینه‌ی ارتباطات بیشتر را فراهم می‌آورد.

اقدامات لازم برای شبکه‌سازی موفق:

۱. فعالیت‌های خود را به درون سازمان محدود نکنیم. در بیرون از سازمان نیز در گروه‌های مرتبط با تخصص خود عضو شده و در جلسات آنها شرکت نماییم. شرکت در چنین جمع‌هایی علاوه بر آشنایی با افراد جدید، موجب افزایش دانش، تخصص و بهره‌مندی بیشتر از تجربیات افراد هم رده با ما خواهد شد.

۲. افرادی را هم برای روابط کاری و هم روابط دوستانه انتخاب نماییم که در حوزه‌ی کسب و کار ما شخص مهم و تاثیرگذاری محسوب می‌شوند.

۳. در برقراری ارتباط، به سراغ افرادی برویم که در برخی زمینه‌های مورد نیاز ما قوی‌تر هستند. ارتباط با این افراد و استفاده از تجربیاتشان می‌تواند ما را در زمینه‌هایی که درآن ضعف داریم رشد دهد. ارتباط با افرادی با سطح پایین‌تر و یا هم سطح با ما، منفعتی به همراه نخواهد داشت.

۴. شرکت در ملاقات‌های جدید نیز می‌تواند شبکه‌ی روابطی ما را محکمتر نماید. شرکت در ملاقات‌های جدید به معنی راه‌ دادن هر فردی به شبکه‌ی کسب و کارمان نیست. بلکه صرفا فرصتی خواهد بود برای آشنایی بیشتر با افراد مختلف در حوزه‌های مختلف.

۵. پیگیری روابط را فراموش نکنیم. برقراری ارتباط و ایجاد شبکه‌ی روابطی با افراد و سپس رها کردن آنان به حال خود، نه تنها کمکی به رشد و قدرت شبکه‌سازی ما نمی‌کند، بلکه می‌تواند افراد را خود به خود از دایره‌ي روابطی ما خارج نماید. به بهانه‌های مختلف با آنان تماس بگیریم و ارتباط را حفظ کنیم.

خلاصه مقاله:

ارتباط تاثیر بسیار زیادی هم در زندگی شخصی و هم کاری ما ایفا می‌کند. افرادی که با آنان در ارتباط هستیم،‌ در موفقیت یا شکست ما تاثیرگذارند. لذا داشتن شبکه‌ی ارتباطی قوی با افرادی که در حوزه‌ي کسب و کار ما بتوانند موجب رشد و پیشرفت شوند بسیار حائز اهمیت است. برای شبکه سازی در کسب و کار نیازمند تقویت برخی توانایی‌ها هستیم که بدون آنها نمی‌توانیم از موفقیت این اقدام مطمئن باشیم. مهارت‌هایی مثل ذهنیت مناسب، هدف گذاری صحیح و… می‌تواند شبکه‌سازی روابطی ما را با اقبال مواجه سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.