Persuasion متقاعد سازی

متقاعدسازی

متقاعدسازی

متقاعدسازی مهارتی است که به ما کمک می‌کند ایده‌هایمان را به دیگران ارائه دهیم به شکلی که دیگران نسبت به نظرات و ایده‌های ما قانع شوند. متقاعد سازی شامل استعدادهایی می‌‌‌‌‌شود که با استفاده از آن می‌توانیم دیدگاه، عقاید و رفتارهای دیگران را تغییر دهیم.

دلایل متقاعدسازی:

متقاعدسازی، مهارتی است که باعث موفقیت در مراحل زندگی شخصی و کاری ما می‌شود. مثلا کودکمان ما را متقاعد می‌کند برایش اسباب بازی بخریم، یا داوطلب انتخاباتی که ما را تشویق به رای دادن می‌کند، یا فروشنده‌ای که ما را تشویق به خرید محصولش می‌کند. همه‌ی افراد به شیوه‌ی خود از مهارت متقاعدسازی استفاده می‌کنند. کودکمان از روش تحت تاثیر قرار دادن احساسات ما یا داوطلب انتخابات از روش دادن دلایل منطقی و فروشنده هم از روش دادن مشخصات کالا.

کاربرد متقاعدسازی:

۱. بازاریابی و فروش:

یکی از مهمترین کاربردهای مهارت متقاعدسازی در امر بازاریابی و فروش است. کارشناسان بازاریابی و کارشناسان فروش موفق، کسانی هستند که می‌توانند مشتریان را به بهترین شکل ممکن متقاعد کنند.

متقاعدسازی

۲. مدیریت:

یکی دیگر از حوزه‌های استفاده از مهارت‌های متقاعدسازی، مدیریت است. به عنوان یک مدیر موفق می‌بایست بتوانیم کارمندان و تیم خود را متقاعد کنیم که به ما اعتماد کنند. علاوه بر این به عنوان مدیر می‌توانیم از مهارت متقاعدسازی برای شرکت در جلسات تیم‌ها، جلسات با مشتریان، شرکای تجاری استفاده کنیم تا بتوانیم از ایده‌های خود دفاع نماییم.

۳. مصاحبه‌ی کاری:

استفاده از مهارت‌های متقاعدسازی در مصاحبه نیز امکان پذیر می‌باشد. با استفاده از این مهارت، می‌توانیم در مصاحبه‌های استخدامی شرکت کنیم. علاوه بر این، متقاعدسازی کمک می‌کند که به عنوان فردی موفق خود را به مصاحبه کننده و کارفرما ثابت کنیم و مصاحبه کننده را قانع نماییم که ما را استخدام کند.

متقاعدسازی

۴. روابط شخصی:

روابط شخصی یکی دیگر از موقعیت‌های استفاده از مهارت‌‌های متقاعد سازی است. مهارت متقاعدسازی کمک می‌‌کند که بتوانیم با دیگران روابط شخصی داشته باشیم و آنها را متقاعد کنیم که کارهایی که به نفعشان است را انجام دهند. مثلا فرزندان را برای پیدا کردن استعدادها و علایق خود و شرکت کردن در تیم‌های ورزشی تشویق کنیم .

قواعد متقاعدسازی:

۱-در متقاعدسازی اجباری ایجاد نکنیم:

هیچوقت کسانی که علاقه‌ای به انجام کار ندارند را مجبور نکنیم. به عبارت دیگر مهارت متقاعدسازی یعنی افراد را تشویق به انجام کارهایی کنیم که هم به نفع ماست وهم به نفع خودشان.

۲-روی مخاطبانی تمرکز کنیم که قانع می‌شوند:

تمرکز کردن روی مخاطبان یکی دیگر از قواعد متقاعدسازی است. برای این منظور می‌بایست روی مخاطبانی تمرکز کنیم که راحت‌تر قانع می‌شوند. به طور مثال داوطلبان در مبارزات سیاسی بیشتر روی مخاطبانی تمرکز می‌کنند که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند. مهمترین مرحله متقاعدسازی شناسایی و انتخاب مخاطبانی است که توانایی قانع شدن را دارند.

۳-محتوا و زمانبندی درستی را انتخاب کنیم:

یکی از مهمترین قواعد متقاعدسازی محتوا و زمانبندی درست است. برای برقراری ارتباط باید بین خود و طرف مقابل زمینه مشترک پیدا کنیم و حرفهای خود را با او در میان بگذاریم. علاوه بر محتوا، زمانبندی برای متقاعد سازی مخاطبان بسیار مهم است. برای ارتباط برقرار کردن باید آرامش کامل را حفظ کنیم و برای گوش دادن فعال و ایجاد تعامل آماده باشیم.

۴-توجه مخاطبان را جلب کنیم:

هیچ وقت مخاطبان را نسبت به چیزی که علاقه‌ای به آن ندارند قانع نکنیم. برای متقاعدسازی می‌بایست با صحبت کردن با مخاطبان در مورد خودشان به آنها توجه کنیم. در برخی موقعیت‌ها آنها را با نام کوچک صدا بزنیم و به حرفهایشان گوش کنیم. در نهایت می‌توانیم توجه مخاطبان را نسبت به خود جلب کرده و ارتباط متقابلی ایجاد کنیم.

۵- انتظارات را برآورده کنیم:

یکی از اصول و قواعد متقاعدسازی این است که باید انتظارات دیگران را مدیریت کنیم تا بتوانند به ما اعتماد کنند. علاوه بر این باید در مورد پیشنهادهای خود واقع بین باشیم در غیر این صورت اعتماد آنها را از دست می‌دهیم.

۶-انرژی مثبت منتقل کنیم:

همه ما در زندگی خود با دو دسته افراد روبه‌رو شده‌ایم؛ دسته اول کسانی که انرژی ما را می‌گیرند و دسته دوم کسانی که به ما انرژی می‌دهند. برای متقاعدسازی می‌بایست انرژی مثبت به دیگران منتقل کنیم و به آنها انگیزه دهیم و نیرو ببخشیم. انرژی مثبت از روش ارتباط چشمی ساده، لمس، لبخند، دست دادن، اشتیاق گوش دادن به مخاطب منتقل می‌شوند.

۷-اعتماد به نفس داشته باشیم:

داشتن اعتماد به نفس یکی از روش‌های مهم متقاعدسازی است. داشتن قاطعیت و اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند که از دیدگاه دیگران فردی معتمد و امین معرفی شویم. با اعتماد به نفس می‌توانیم دیگران را متقاعد کنیم.

متقاعدسازی

خلاصه مقاله:

متقاعدسازی مهارتی است که ما در تعاملات روزمره‌ی خود چه در زندگی شخصی و چه زندگی کاری به آن نیاز داریم. هدف از این مهارت توانایی اقناع افرادی است که با آنان در تعامل مستقیم هستیم. برای این که بتوانیم انجام فعالیت‌هایی را از آنان درخواست نماییم که هم به نفع خودشان است و هم به نفع ما.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.