Participatory Management مدیریت مشارکتی

مدیریت مشارکتی

مدیریت مشارکتی

مدیریت مشارکتی به ساختاری گفته می‌شود که افراد را در شرکت تشویق به مشارکت در مدیریت سازمان می‌کند.

این استراتژی فواید بسیاری دارد؛ برای مثال:

  • تیم‌ها برای پیش‌بردن ایده‌های متنوع و خلاقانه احساس حمایت می‌کنند؛
  • کارکنان در رسیدن به هدف‌ها، رعایت ضرب‌الاجل‌ها و پیشبرد راه‌حل‌ها به‌طور فردی مؤثر هستند؛
  • احساس رضایت شغلی و روحیه در کارکنان افزایش می‌یابد؛
  • ماندگاری کارکنان در شرکت بیشتر می‌شود.

انواع مدیریت مشارکتی:

۱- سبک مشاوره‌ای:

دراین سبک، مدیران قبل از گرفتن تصمیم از نظر کارکنان آگاه می‌شوند سپس بعد از گرفتن تصمیم نهایی مستقل توسط مدیران، نظرات را بررسی می‌کنند.

۲-سبک تصمیم گیری مشترک:

در این روش کارکنان عکس العمل خود را نشان می‌دهند. در این حالت اعضای تیم ایده‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و در برابر تصمیم‌هایی که می‌گیرند مسئول هستند.

۳-شرکت متعلق به کارکنان:

مدیریت مشارکتی

دراین روش کارکنان مسئولیت بخش قابل توجهی از سهام شرکت را به عهده دارند. درنتیجه کارکنان علاوه بر همکار، به عنوان سهام داران شرکت در تصمیم گیری‌ها مشارکت می‌کنند.

روش‌ها:

۱- درنظرگرفتن نظرات گوناگون:

در این سبک مدیریت، کارفرمایان به ارائه دادن پیشنهادات، نظرات و واکنش درباره سیاستها، تصمیمات و راه‌حل‌ها می‌پردازند. مدیریت برای راه حل‌هایی که برای تصمیم گیری نهایی خود استفاده می‌کنند ارزش قائل است.

۲- ارائه اطلاعات به کارکنان:

در این سبک، مدیران اطلاعات شرکت و اهداف و نتایج خود را به نمایش می‌گذارند. همه‌ی همکاران برای گرفتن تصمیمات و راه حل‌های آگاهانه به این اطلاعات نیاز دارند.

۳-استقبال از راه حل‌های خلاقانه:

در این سبک، سازمان می‌خواهد همه کارکنان و مدیران راه حل‌های خلاقانه خود را مطرح کنند. مدیران ما را تشویق می‌کنند که بتوانیم ایده‌ها ونظرات خود را به اشتراک بگذاریم.

۴- استخدام افراد با قابلیت رهبری:

یکی از روشهای این استراتژی قابلیت رهبری است. مدیران افرادی را استخدام می‌کنند که دارای تجربه و مهارت‌های رهبری هستند. قابلیت رهبری این امکان را می‌دهد که از کارمند تازه وارد تبدیل به همکار باتجربه شویم.

۵- فراهم کردن امکان آموزش:

کارفرمایان در راستای تصمیماتی که به نفع شرکت می‌گیرند آموزش‌هایی را نیز برای تقویت توانایی ما فراهم می‌کنند. افرادی که دانش و تجربه دارند در جلسات آموزش مشارکت می‌کنند. به همین دلیل سازمان‌ها از ایده‌های کارکنانشان استفاده می‌کنند.

مهارتها:

۱. مهارتهای رهبری:

یکی از انواع مهارت‌های این سبک مهارت رهبری است. افرادی که دارای مهارت رهبری هستند افرادی قاطع و ریسک پذیر هستند که تیم را تشکیل می‌دهند. با ایجاد این پروسه برای آموزش درمورد چگونگی سازماندهی گردش کار می‌توانیم مهارت رهبری خود را نشان دهیم.

مدیریت مشارکتی

۲. مهارت بین فردی:

در این مهارت شرکت‌ها کارکنانی را استخدام می‌کنند که ارتباط دوستانه و دلگرم کننده با همکاران برقرار می‌کنند و فضایی را فراهم می‌کنند که اعضای تیم بتوانند ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند.

خلاصه مقاله:

مدیریت مشارکتی به ساز و کاری گفته می‌شود که افراد و کارکنان سازمان را به مشارکت‌های درون سازمانی تشویق می‌کند. هدف از این کار بالا بردن روحیه‌ی کار تیمی و و خلاقیت کارکنان در انجام امور محوله است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.