تجاری سازی محصول

مراحل تجاری سازی محصول

مراحل تجاری سازی محصول

مراحل تجاری سازی محصول در عصر حاضر مهمترین فاکتور در تولید محصولات و فناوری است. این روزها انسان از عصر جمع‌آوری خوراک، شکار، کشاورزی و صنعت عبور کرده و وارد عصر ارتباطات و اطلاعات شده است. امروزه رقابت شرکت ها بر سر به دست آوردن اطلاعات و فناوری صورت میگیرد. محققین نام این دوره را “اقتصاد مبتنی بر دانایی” گذاشته اند.

با توجه به سرعت پیشرفت علم و فناوری برای به دست آوردن سود و برگشت سرمایه در تجارت نیاز به تجربه موسسات، طرح تحقیق و توسعه فناوری داریم. مهمترین عامل توسعه اقتصادی یک فناوری تجاری سازی فناوری و محصول است. مراکز تحقیق و توسعه در بخش های دانشگاهی آزمایشگاهی خصوصی و دولتی دانش اولیه را تولید و توسعه می بخشند، بنابراین برای ایجاد ارزش افزوده در فرایند تجاری سازی یک ساختار تولیدی ایجاد می شود.

درحین فرآیند، شغل ایجاد می‌شود و در نهایت از طریق ورود محصول به بازار به کسب ثروت منجر می‌گردد. مراحل پیچیده تجاری‌سازی که از سه قسمت کشف، ابداع و نوآوری تشکیل شده، از طریق مداومت بر آزمایش و خطا و یادگیری و تصحیح به نتیجه می‌رسد و ۵ مرحله دارد:

۱_فرصت

این مرحله فرصت خوبی برای شناسایی و تشخیص ارزش علمی و تجاری یک طرح و ایده است. تعیین ارزش تجاری و بازار و مشتری که حاضر به پرداخت و خرید محصول ایده باشند. با توجه به اهمیت این موضوع نیاز به شبکه حرفه ای در حوزه تخصصی برای انجام تحقیقات و مستندسازی داریم.

۲_حفاظت

برای حفاظت از طرح و ایده میتوانیم با ثبت اختراع، علائم تجاری یا کپی رایت از آن محافظت کنیم. شاید برخی مواقع این روندها انقدر طولانی شود که بهتر باشد ایده خود را به یک شرکت فعال بفروشیم.

۳_طرح کسب و کار و برنامه تجاری سازی

برای اینکه بتوانیم از امکان پذیر بودن یک نوآوری یا کشف مطمئن شویم، باید کسب و کاری که بر ایده استوار است تشریح شود به این صورت که ابتدا بازار و جامعه صنعتی بررسی شود ،مشتریان و نیازهای مشتریان  به دقت شناسایی شوند. در این مرحله باید در مورد توسعه و بازاریابی، امور مالی و از همه مهمتر تیم اجرایی اقدام کنیم .

۴_تیم سازی و تامین سرمایه

داشتن افراد متخصص و با تجربه لازم در تیم کاری ضریب اطمینان از موفقیت و جذب سرمایه گذار را بالا می‌برد. دراین رابطه کیپ مککوی kip McCoyنظر جالبی دارد:

“معمولا با توجه به استهلا ک بالای مسیردیگرخانواده،دوستان و اطرافیان حاضر به حمایت مالی از شما نبوده و  برای حرکت به جلو شما نیاز به  تامین بودجه ای  بیشتر از منابع جدید دارید، پس باید بتوانید سرمایه‌گذاران را قانع کنید در یک بازه زمانی مشخص قابلیت تجاری سازی طرح خود را دارا هستید.”

در راستای جذب سرمایه گذار که پیچیدگی های فراوانی دارد حتماً به مالکیت ایده، فرصت‌های مشارکتی آینده،میزان مداخلات در مسائل مدیریتی دقت و توجه کافی داشته باشید.

تجاری سازی محصول

۵_ اجرای طرح و توسعه محصول:

در این مرحله برای اجرای طرح تجاری شروع کسب و کار خودمان آماده ایم و فقط باید وارد مذاکرات تجاری برای فروش شویم برای کسب و کار جدید به مکان فیزیکی مناسب،جذب پرسنل، تامین منابع اولیه، توسعه نمونه اولیه محصول، سازماندهی کارها و ایجاد ساختار سازمانی مناسب برای اجرایی کردن کسب و کار احتیاج داریم همواره به خاطر داشته باشیم با بازبینی و اصلاح فرآیند به صورت مداوم می‌توانیم موفقیت بیشتری داشته باشیم.

در رابطه با موضوع چند فیلم خوب پیشنهاد می‌شود امیدوارم از تماشای آن لذت ببرید :

۱_Joy

۲_coco be fore channel

۳_ the intern

خلاصه مقاله:

در مجموع فرایند تجاری سازی یک ایده یا محصول، از شکل گیری ایده تا فروش در بازار، یک کار تخصصی است. ما در مقاله” راه های تجاری شدن محصول “به مواردی از آن اشاره کرده‌ایم.  در طی مراحل مجموعه upro در کنار شما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.