مزیت رقابتی

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی در فضای رقابتی کنونی بسیار ملموس و اثربخش است. منظور از این مفهوم، ایجاد یک وجه تمایز و یک ویژگی خاص در تولیدات و خدمات نسبت به هم صنفان در جهت جذب بیشتر مشتری می‌باشد. یعنی بایستی یک ویژگی خاص در تولیدات ما و یا نحوه‌ي ارائه‌ي خدماتمان، مشتریان را به سمت خرید و استفاده از محصولات ما ترغیب نموده و رقبایمان را در پله‌ی بعدی قرار دهد.

اهمیت مزیت رقابتی:

شاید بتوان گفت مزیت رقابتی برای کسب و کارهای نوپا و نوظهور از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که پیش از فعالیت آنها، کسب و کارهای مشابهی وجود داشته‌اند که مشتریان ثابتی نیز با خود به همراه دارند. این کسب و کارها سالها در میان افراد جا افتاده و یا به اصطلاح جای پای خود را محکم کرده‌اند. بنابراین برای پیروزی در میدان رقابت با آنها بایستی ویژگی خاص و مزیتی را در خود پروش دهیم که مشتریان بالفعل آنان را به مشتریان دائمی و بالفعل ما تبدیل نماید.

بطور کلی اهمیت مزیت رقابتی را در مواجهه با فضای کسب و کارهای یکسان متوجه خواهیم شد. ممکن است در کسب و کارهای مشابه بدلیل شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه، امکان مانوردهی زیاد و فعالیت‌های نوآورانه وجود نداشته باشد. لذا در این شرایط بهتر این است که با تکیه بر ویژگی‌های موجود و تقویت آنها به فکر ایجاد یک مزیت رقابتی در مقایسه با رقبایمان باشیم.

ایجاد مزیت رقابتی:

پذیرش این مطلب که در فضای رقابتی کنونی، پیشی گرفتن از رقبا اندکی سخت و نیازمند تلاش‌های فراوان است، دور از انتظار نیست. اما در همین فضا نیز با تمرکز و دقت در برخی از ابعاد می‌توان گوی سبقت را از رقبا ربود و از آنها پیشی گرفت. برای ایجاد مزیت رقابتی شایسته است بر ۳ عامل مهم در امر کسب و کارها توجه نماییم:

۱. رقبا:

مزیت رقابتی

بررسی عملکرد رقبا و محصولاتشان در قالب فعالیت‌های تحلیل رقابتی می‌تواند به ما در زمینه‌ی ایجاد مزیت‌های رقابتی کمک نماید. با دقت نظر بر فعالیت‌های آنان دسترسی بر نقاط قوت و ضعف، فرآیندهای تولید محصولات و ارائه‌ی خدمات، بازاریابی و اطلاعات مفید دیگری که در ارائه‌ی خدمات و محصولات بهتر به ما کمک خواهند کرد، امکان پذیر خواهد بود.

۲. تحلیل مشتری:

تحلیل مشتری یعنی تمرکز بر روی خواسته‌ها و نیاز مشتری. ممکن است ما و رقیبمان هر دو در حوزه‌ی تولید یک نوع محصول و یا ارائه‌ی یک نوع خدمات فعالیت کنیم. اما استفاده از تولیدات ما برای مشتری مزایای قابل توجه‌تری به دنبال داشته باشد و این موضوع موجب جذب مشتری به سمت ما بشود.بنابراین همواره باید مشتری و سلیقه‌ی او را در اولویت قرار دهیم.

۳. کسب دانش:

فراگیری دانش در حوزه‌ی بازاریابی، فناوری‌های جدید و حتی یادگیری شیوه‌های صحیح تعامل با مشتریان این امکان را فراهم می‌کند که در حوزه‌ی یک کسب و کار مشخص، کسب و کار ما حرف اول را بزند و همواره انتخاب اول مشتریان هدف باشیم.

استراتژی‌های مزیت رقابتی:

۱. استراتژی کاهش قیمت:

مزیت رقابتی

در اکثر مواقع قیمت محصولات در پروسه‌ی انتخاب، برای مشتری حرف اول را می‌زند. پایین نگه داشتن قیمت می‌تواند یک مزیت رقابتی به حساب آید. البته معمولا کسب و کارها این گزینه را بعنوان مزیت درنظر نمی‌گیرند و از طرفی نیز در پاره‌ای از موارد کیفیت در درجه‌ی اول اهمیت برای مشتریان قرار دارد.

۲. اقدامات نوآورانه:

گنجاندن یک ایده‌ی نوآورانه و جدید در ارائه‌ی برخی محصولات مشابه می‌تواند بازی را به نفع ما تمام کند. مردم از ارائه‌ی محصولات تکراری و بعضا قدیمی خسته می‌شوند و به دنبال محصولاتی با ایده‌های نو و جذاب می‌گردند. این استراتژی می‌تواند توجهات را تا حد زیادی به سمت محصولات و خدمات ارائه شده از جانب ما جلب کند.

۳. استراتژی انطباق:

کسب و کارهایی که همگام با تغییرات ایجاد شده در فضای تجارتی، بطور پیوسته خود را وفق می‌دهند و روند تولید محصولات خود را در همان راستا پیش می‌برند، بهتر از سایر رقبا خواهند توانست نیاز مشتری را مطابق با تغییرات پاسخ دهند.

خلاصه مقاله:

مزیت رقابتی یکی از عناصر مهم در راستای بازاریابی است. ایجاد آن نیازمند برخی استراتژی ها و استفاده از فرآیندهای تحلیل به ویژه تحلیل رقابتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.