مزیت رقابتی

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی در فضای رقابتی کنونی بسیار ملموس و اثربخش است. منظور از این مفهوم، ایجاد یک وجه تمایز و یک ویژگی خاص در تولیدات و خدمات نسبت به هم صنفان در جهت جذب بیشتر مشتری می‌باشد. یعنی بایستی یک ویژگی خاص در تولیدات ما و یا نحوه‌ي ارائه‌ي خدماتمان، مشتریان را به سمت خرید و استفاده از محصولات ما ترغیب نموده و رقبایمان را در پله‌ی بعدی قرار دهد.

اهمیت مزیت رقابتی:

شاید بتوان گفت مزیت رقابتی برای کسب و کارهای نوپا و نوظهور از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که پیش از فعالیت آنها، کسب و کارهای مشابهی وجود داشته‌اند که مشتریان ثابتی نیز با خود به همراه دارند. این کسب و کارها سالها در میان افراد جا افتاده و یا به اصطلاح جای پای خود را محکم کرده‌اند. بنابراین برای پیروزی در میدان رقابت با آنها بایستی ویژگی خاص و مزیتی را در خود پروش دهیم که مشتریان بالفعل آنان را به مشتریان دائمی و بالفعل ما تبدیل نماید.

بطور کلی اهمیت مزیت رقابتی را در مواجهه با فضای کسب و کارهای یکسان متوجه خواهیم شد. ممکن است در کسب و کارهای مشابه بدلیل شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه، امکان مانوردهی زیاد و فعالیت‌های نوآورانه وجود نداشته باشد. لذا در این شرایط بهتر این است که با تکیه بر ویژگی‌های موجود و تقویت آنها به فکر ایجاد یک مزیت رقابتی در مقایسه با رقبایمان باشیم.

ایجاد مزیت رقابتی:

پذیرش این مطلب که در فضای رقابتی کنونی، پیشی گرفتن از رقبا اندکی سخت و نیازمند تلاش‌های فراوان است، دور از انتظار نیست. اما در همین فضا نیز با تمرکز و دقت در برخی از ابعاد می‌توان گوی سبقت را از رقبا ربود و از آنها پیشی گرفت. برای ایجاد مزیت رقابتی شایسته است بر ۳ عامل مهم در امر کسب و کارها توجه نماییم:

۱. رقبا:

مزیت رقابتی

بررسی عملکرد رقبا و محصولاتشان در قالب فعالیت‌های تحلیل رقابتی می‌تواند به ما در زمینه‌ی ایجاد مزیت‌های رقابتی کمک نماید. با دقت نظر بر فعالیت‌های آنان دسترسی بر نقاط قوت و ضعف، فرآیندهای تولید محصولات و ارائه‌ی خدمات، بازاریابی و اطلاعات مفید دیگری که در ارائه‌ی خدمات و محصولات بهتر به ما کمک خواهند کرد، امکان پذیر خواهد بود.

۲. تحلیل مشتری:

تحلیل مشتری یعنی تمرکز بر روی خواسته‌ها و نیاز مشتری. ممکن است ما و رقیبمان هر دو در حوزه‌ی تولید یک نوع محصول و یا ارائه‌ی یک نوع خدمات فعالیت کنیم. اما استفاده از تولیدات ما برای مشتری مزایای قابل توجه‌تری به دنبال داشته باشد و این موضوع موجب جذب مشتری به سمت ما بشود.بنابراین همواره باید مشتری و سلیقه‌ی او را در اولویت قرار دهیم.

۳. کسب دانش:

فراگیری دانش در حوزه‌ی بازاریابی، فناوری‌های جدید و حتی یادگیری شیوه‌های صحیح تعامل با مشتریان این امکان را فراهم می‌کند که در حوزه‌ی یک کسب و کار مشخص، کسب و کار ما حرف اول را بزند و همواره انتخاب اول مشتریان هدف باشیم.

استراتژی‌های مزیت رقابتی:

۱. استراتژی کاهش قیمت:

مزیت رقابتی

در اکثر مواقع قیمت محصولات در پروسه‌ی انتخاب، برای مشتری حرف اول را می‌زند. پایین نگه داشتن قیمت می‌تواند یک مزیت رقابتی به حساب آید. البته معمولا کسب و کارها این گزینه را بعنوان مزیت درنظر نمی‌گیرند و از طرفی نیز در پاره‌ای از موارد کیفیت در درجه‌ی اول اهمیت برای مشتریان قرار دارد.

۲. اقدامات نوآورانه:

گنجاندن یک ایده‌ی نوآورانه و جدید در ارائه‌ی برخی محصولات مشابه می‌تواند بازی را به نفع ما تمام کند. مردم از ارائه‌ی محصولات تکراری و بعضا قدیمی خسته می‌شوند و به دنبال محصولاتی با ایده‌های نو و جذاب می‌گردند. این استراتژی می‌تواند توجهات را تا حد زیادی به سمت محصولات و خدمات ارائه شده از جانب ما جلب کند.

۳. استراتژی انطباق:

کسب و کارهایی که همگام با تغییرات ایجاد شده در فضای تجارتی، بطور پیوسته خود را وفق می‌دهند و روند تولید محصولات خود را در همان راستا پیش می‌برند، بهتر از سایر رقبا خواهند توانست نیاز مشتری را مطابق با تغییرات پاسخ دهند.

خلاصه مقاله:

مزیت رقابتی یکی از عناصر مهم در راستای بازاریابی است. ایجاد آن نیازمند برخی استراتژی ها و استفاده از فرآیندهای تحلیل به ویژه تحلیل رقابتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.