Social Responsibility مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعی چارچوب اخلاقی در سازمان است که شرکتها مسئولیت انجام وظیفه مدنی و اقداماتی که به نفع جامعه هستند به عهده دارند. اگر شخصی اقداماتی انجام دهد که باعث آسیب محیط زیست می‌‌شود، از نظر اجتماعی غیر مسئولانه تلقی می‌شود. با توجه به این مفهوم، مدیران باید تصمیماتی بگیرند که علاوه بر افزایش سود سازمان، از منافع جامعه و اجتماع نیز محافظت کند.

اصول اخلاقی:

اصول اخلاقی مجموعه‌ای از اصول هستند که حاکم بر رفتار یک شرکت یا شخص می‌باشند. سازمانها باید اصول اخلاقی را بر طبق تصمیم‌ گیری‌هایی که دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد رعایت کنند. قوانین مسئولیت اجتماعی باید هنگام تعامل با دیگران در خارج از شرکت و در داخل سازمان اعمال شوند.

مزایای مسئولیت اجتماعی سازمان:

۱- به مزیت رقابتی شرکت کمک می‌کند:

بیشتر مشتریان اتفاق نظر دارند که مسئولیت اجتماعی سازمان هنگام خرید یا معامله یکی از معیارهای اصلی محسوب می‌شود و سازمان از این موضوع برای تبلیغ در موقعیت‌های تجاری استفاده می‌کند.

۲- توجه سرمایه‌ گذاران را به کسب و کار جلب می‌کند:

سرمایه‌ گذاران اعتقاد دارند که تعهد به مسئولیت اجتماعی بهترین راه برای موقعیت یابی شرکت می‌باشد. برقراری توازن بین تمرکز بر سودآوری سازمان و مسئولیت اجتماعی آن فرصت‌های زیادی برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند.

مسئولیت اجتماعی

۳- جذب متقاضیان قوی:

موفقیت شرکت تحت تاثیر افرادی است که برای شرکت کار می‌کنند. اگر با فرهنگ مسئولیت اجتماعی کارکنان آشنایی داشته باشیم، می‌توانیم افراد توانمند را برای استخدام جذب کنیم.

۴- فرهنگ کسب و کار را بهبود می‌بخشد:

کارکنان با مشاهده ابتکارات مسئولیت اجتماعی‌ انگیزه بیشتری نسبت به فعالیت سازمانها دارند. این ویژگی می‌تواند برای ابتکارات کارکنان، افتخارآفرینی و وفاداری انگیزه ایجاد کند که این امر باعث می‌شود افراد تیم متعهد و پربازده باشند.

مسئولیت اجتماعی

۵- افزایش وفاداری مشتری و محبوبیت را افزایش می‌دهد:

مصرف کنندگان به شرکت‌هایی که به عنوان یک شهروند، شرکتی شایسته شناخته‌اند جذب می‌شوند. حمایت از مشتری یکی از مهمترین کلیدها برای جذب مشتریان جدید است. مشتریان وفادار با صحبت در مورد محصول و به اشتراک گذاشتن نظرات مثبت، کسب و کارمان را رونق می‌بخشند.

۶- وجهه شرکت را بهبود می‌بخشد:

در صورتی که سازمان به طور مرتب اقدام به رعایت مسئولیت اجتماعی می‌کند، مشتریان سرمایه‌گذار تصور می‌کنند که از نظر اقتصادی توانایی و پتانسیل را برای کسب درآمد دارند. این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاران جدیدی را به خود جذب کند.

۷- بر سودآوری و ارزش می‌افزاید:

در بسیاری از موارد، شرکت‌ها متوجه می‌شوند که وقتی روش‌هایی برای مصرف بهینه انرژی به کار می‌گیرند، در واقع هزینه‌های سازمان را کاهش می‌دهند و به نفع محیط زیست هستند. مسئولیت اجتماعی با چنین تحلیل‌‌هایی سرمایه‌‌گذاری سهامداران را افزایش می‌دهد.

معایب:

۱- به اجرا درآوردن آنها هزینه‌بر است:

با توجه به این که سازمان‌های بزرگ می‌توانند بودجه‌ای را برای گزارش مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص دهند، این کار می‌تواند برای سازمان‌ها هزینه زیادی داشته باشد. در صورتی که شرکتهای کوچک می‌توانند برای اشتراک گذاشتن خط مشی یا ابتکارات مسئولیت اجتماعی با مشتریان از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند. ممکن است شرکت برای مدیریت موثر فرآیندها به استخدام کارکنان اضافی نیاز داشته باشد، در حالی که این امر می‌تواند برای مشاغل کوچک چالش برانگیز باشد.

۲- بر سود آوری تاثیر می‌گذارد:

سازمان در ازای سهامداران مسئولیت امانتداری دارد و هزینه‌های مسئولیت اجتماعی بر این مسئله تاثیر می‌گذارند. این تعارض برای مدیران می‌تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است مجبور باشند بین تصمیمات و اقدامات سازمان و تمرکز بر حاشیه سود شرکت یکی را انتخاب کنند.

۳- باعث سبزشویی می‌شود:

سبز شویی به رفتارهای انسانی گفته می‌شود که ظاهرا دوست دار و حامی محیط زیست می‌باشند، اما به آن آسیب وارد می‌کنند و بی جهت برای محیط زیست هزینه می‌کنند. اقدامات مربوط به مسئولیت اجتماعی بهترین ترفند برای بهبود وجهه‌ی شرکت می‌باشد، حتی در صورتی که هیچ تغییر واقعی صورت نگرفته باشد. به همین دلیل می‌بایست، در نظرداشته باشیم که می‌خواهیم کدام اقدامات را در سازمان پیاده کنیم و تاثیر آنها را بر سازمان ارزیابی کنیم.

مسئولیت اجتماعی

 خلاصه مقاله:

مسئولیت اجتماعی بخشی از فرهنگ درونی سازمان است که هم مدیران در تصمیم‌گیری‌های خود و هم کارکنان در اقداماتشان موظف به تبعیت از آن هستند. از سری مزایای این مسئولیت می‌توان به سودآوری، جذب مشتری و سرمایه‌گذار جدید برای سازمان و… اشاره کرد. با این حال با معایبی همچون هزینه‌بر بودن نیز در این زمینه مواجه خواهیم بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.