Great Business Consultant مشاور بیزینس عالی

مشاور بیزینس عالی

مشاور بیزینس عالی

مشاور بیزینس عالی بایستی برخوردار از برخی خصوصیات اصلی و اساسی باشد. این خصوصیات باعث می‌شود یک مشاور کسب و کار در یک حوزه‌ی بخصوص، به شخصیتی تاپ، شناخته شده و قابل اعتماد تبدیل شود. مشاور بیزینس در بخش‌های مختلف اقدام به ارائه‌ی راهکار و طراحی استراتژی می‌نماید. این بخش‌ها می‌تواند شامل مواردی مانند عملکرد سازمان، وجهه‌ی سازمان، برند در بازار و کیفیت محصولات و خدمات باشد. برای اینکه توصیه‌ها و مشاوره‌های چنین فردی در مقام مشاور بیزینس کارآمد و موثر باشد، بایستی مشاور کسب و کار را از نظر برخورداری از برخی ویژگی‌ها آنالیز و از داشتن آنها اطمینان حاصل نماییم.

ویژگی‌های مشاور بیزینس عالی:

۱. برقراری ارتباط موثر با مشتری:

توانایی برقراری ارتباط یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که یک مشاور حرفه‌ای بایستی از آن برخوردار باشد. در این رابطه بایستی بدانیم تعامل با افراد مختلف متفاوت است. افراد دارای اعتبار، سابقه‌ی کاری و اعتماد به نفس متفاوت هستند. این موارد عملکرد مشاور را با چالش‌های فراوان مواجه خواهد کرد. به دلیل اهمیتی که برقراری ارتباط با مشتری دارد، مهارت‌های نرم مشاور نیز اهمیت پیدا می‌کند. سابقه‌ی ارتباطی مشاور با طیف مختلفی از افراد در این خصوص تاثیرگذار است.

۲. شنونده بودن:

مشاور بیزینس عالی

مشاور بایستی آموخته های خود را در دو بعد گسترش دهد؛ هم در زمینه‌ی کسب و کار و هم مشکلات تجاری. در اینصورت قادر خواهد بود که تغییرات و پیشرفت را در بخش‌های تجاری اعمال نماید.

برای این منظور نیز مشاور نیاز خواهد داشت که دو فاکتور اساسی را رعایت نماید؛ اولا صبور باشد و ثانیا به صحبت‌ها، نظرات و مشکلات مشتری گوش دهد. زمانی که به دقت به مشتری گوش بدهیم و این اطمینان را در او ایجاد نماییم که از دانش فنی در حوزه‌ی شغلی او برخورداریم، می‌توانیم نسبت به آنان تاثیرگذار باشیم. به عبارت دیگر، آنان مطمئن خواهند شد که مراجعه به ما می‌تواند موجبات تغییر، تحول و پیشرفت را در کسب و کارشان ایجاد نماید.

۳. مدرک مشاور:

در برخی حوزه‌های شغلی، تجربه‌ی عملی بیشتر از مدرک می‌تواند برای فرد موفقیت به همراه بیاورد. اما در حوزه‌ی مشاوره‌ی کسب و کار بایستی از مدرک کاملا مرتبط نیز برخوردار باشیم. برخورداری از مدرک MBA و DBA اصلا توجیه منطقی برای مشاور محسوب شدن افراد نیست.

۴. سطح اجتماعی:

برخورداری مشاور از سطح اجتماعی بالا این اطمینان را در ذهن مشتری ایجاد می‌نماید که او در کار خود دقیق و حساس است. لذا تمام تلاش مشاور بر این موضوع متمرکز می‌شود که به اعتبار اجتماعی او خدشه‌ای وارد نشود. ضمن اینکه این ویژگی، در روند رشد کسب و کارها تاثیرات مثبتی نیز خواهد گذاشت.

۵. توانایی حل مسئله:

مشاور بیزینس عالی

هر شرکتی که خواستار همکاری با یک مشاور بیزینس است، در ۹۰درصد مواقع با مشکلی دست و پنجه نرم می‌کند. لذا یک مشاور کسب و کار بایستی از توانایی حل مسئله برخوردار باشد. مشاوران کسب و کار بر مبنای توانمندی‌شان برای حل مسئله شناخته می‌شوند. بنابراین بایستی در حوزه‌های مختلف و با روش‌های متنوع قادر به حل مشکلات موجود در سازمان‌ها باشند.

۶. معرفی منحصر به فرد:

سناریوی معرفی برای هر مشاور مختص به خود اوست. مشاوران کسب و کار بایستی به شکلی منحصر به فرد خود را برای مراجعین معرفی و توانمندی‌های خود را برای حل مشکلات بیان دارند. صرف ارائه‌ی کارت ویزیت برای این منظور سبکی قدیمی است و سبک خاص و منحصر به فردی محسوب نمی‌شود.

خلاصه مقاله:

از مهمترین ویژگی‌های مشاوران حرفه‌ای قدرت تحلیل بسیار بالای آنان است. زمانی که اقدام به ارائه‌ي راهکار می‌نمایند به این معناست که برای آن تحقیقات کافی و برنامه‌ریزی لازم به عمل آورده‌اند. در نتیجه‌ی راه‌حل‌های ارائه شده از جانب آنان اثربخش خواهد بود. حضور چنین مشاورانی می‌تواند نقطه‌ي اتکای مدیران و راهنمای آنان و همچنین عامل حفظ سرمایه‌ی شرکت‌ها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.