Entrepreneurial Obstacles موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی از مهمترین چالش‌های پیش روی کارآفرینان است. درواقع در شروع هر کسب و کاری ما با برخی محدودیت‌ها در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مواجهیم. شناسایی این موانع و جلوگیری از بروز آنها می‌تواند در موفقیت کسب و کاری که آغاز می‌کنیم تعیین کننده باشد.

مفهوم کارآفرینی:

طراحی استراتژی و مدیریت یک کسب و کار نوظهور با استفاده از منابع و امکانات تحت اختیار، کارآفرینی نامیده می‌شود. درواقع داشتن یک ایده‌ی خوب و قابل اعتماد و قابل اجرا می‌تواند از یک فرد معمولی یک کارآفرین بسازد. کارآفرینی موفق نیازمند چندین مولفه است مانند نیروی کار، سرمایه‌ی اولیه، مدیریت ریسک، مدیریت بحران، توانایی‌های مدیریت و رهبری. بنابراین صرف بهره‌مندی از منابع مالی و یا تصور توانایی‌های مدیریتی برای ایجاد کسب و کار تحت عنوان کارآفرینی کافی نیست.

انواع کارآفرینی:

۱. خرده کسب و کارها:

منظور از خرده کسب و کارها، کسب و کارهای کوچکی هستند که می‌تواننند در قالب مشارکت، شرکت واحد و یا به هر شکل و عنوان دیگر تشکیل شوند. مشروط بر اینکه تعداد کارکنان آنها حداکثر ۵۰۰ نفر باشند.

۲. سرمایه‌گذاری آنلاین:

این قبیل کارآفرینی‌ها می‌توانند در قالب شرکت‌های بزرگ و بر پایه‌ی بهره‌مندی از اینترنت باشند. بعنوان مثال اپلیکیشن‌های مربوط به سفارش غذای آنلاین مانند اسنپ فود و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیک و یا حتی سایت‌های خرید آنلاین مانند آمازون.

۳. کسب و کارهای خانگی:

موانع کارآفرینی

این قبیل کسب و کارها نیز در قالب کسب و کارهای خرد می‌توانند مطرح شوند با این تفاوت که از محیط منزل به جای محیط‌های اداری برای تولید محصولات و خدمات خود استفاده می‌نمایند.

موانع کارآفرینی:

۱. وجود قوانین و مقررات محددکننده:

وجود برخی قوانین و مقررات، بجای آنکه راهگشا و کمک کننده باشد، دست و پاگیر و محدود کننده است. گاهی برخی از آنها ممکن است انگیزه و تازگی ایده‌ی یک کارآفرین را از بین برده و موجب ایجاد مانع موقت یا دائمی برای عملی کردن ایده‌های وی گردد.

۲. موانع مالی:

ایده‌ی ذهنی ما هرچقدر هم که بدیع و نو باشد، برای اجرایی ساختن آن نیازمند منابع مالی محکم و مطمئن هستیم. برای این منظور بایستی بهترین برآورد را از هزینه‌های موجود و احتمالی داشته باشیم و برای آن بهترین منابع مالی را درنظر بگیریم.

متاسفانه به دلیل جدید و نو بودن اکثر ایده‌های کارآفرینی، سرمایه‌گذاران و بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری بر روی آنها خطر ریسک را نمی‌پذیرند. در نتیجه امکان دارد کسب و کار ما در این بازه زمانی با شکست مواجه گردد.

۳. ترس از عدم موفقیت:

موانع کسب و کار

نگرانی دائمی در باره‌ي آینده‌ي‌ کسب و کار می‌تواند یکی دیگر از موانع کارآفرینی باشد. شناخت لایه‌های ترس و علت آنها و شناسایی راه‌های مقابله با ترس‌های موجود، می‌تواند تا حد زیادی از نابودی کسب و کار جلوگیری نماید.

۴. اوضاع نابه‌سامان اقتصادی:

درگیری مداوم و چالش‌های موجود در مسیر اقتصادی، می‌تواند کسب و کار ما را نیز با موانع جدی مواجه سازد. وجود تحریم، عدم ثبات در قیمت‌ها، تغییرات نرخ ارز، همه و همه مانعی جدی در کسب و کار خواهند بود.

۵. عدم تجربه در بازار مورد نظر:

ورود به بازاری که تجربه‌ی قبلی برای فعالیت در آن نداریم، شاید در نگاه اول هیجان انگیز به نظر برسد اما می‌تواند کسب و کار ما را با سر به زمین بکوبد. لذا کسب تجربه در آن تجارت یا تجارت مشابه می‌تواند به نوعی تضمین کننده‌ی موفقیت کسب و کار ما باشد.

۶. عدم توجه و حمایت از کارآفرینان:

موانع کارآفرینی

در بسیاری از کشورها، حمایتی از جانب مدیران و مسئولان رده بالا برای کارآفرینان وجود ندارد.

۷. وجود رقبا:

وجود رقبا به ویژه رقبای سرشناس نیز می‌تواند مانعی جدی بر سر راه کسب و کار ما باشد. کسب و کار ما بعنوان یک کسب و کار نوپا و نوظهور مسیری طولانی برای رسیدن به رقبای شناخته شده‌ي  خود و مقابله با آنها دارد.

خلاصه مقاله:

امروزه بسیاری از افراد به ویژه جوانان به دنبال راه‌اندازی کسب و کار شخصی خود و کارآفرینی هستند. بررسی دقیق و شناخت موانع موجود در این راه می‌تواند کمک شایانی برای موفقیت کسب و کار و جلوگیری از عقب رفت آن نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.