Entrepreneurial Obstacles موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی

موانع کارآفرینی از مهمترین چالش‌های پیش روی کارآفرینان است. درواقع در شروع هر کسب و کاری ما با برخی محدودیت‌ها در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مواجهیم. شناسایی این موانع و جلوگیری از بروز آنها می‌تواند در موفقیت کسب و کاری که آغاز می‌کنیم تعیین کننده باشد.

مفهوم کارآفرینی:

طراحی استراتژی و مدیریت یک کسب و کار نوظهور با استفاده از منابع و امکانات تحت اختیار، کارآفرینی نامیده می‌شود. درواقع داشتن یک ایده‌ی خوب و قابل اعتماد و قابل اجرا می‌تواند از یک فرد معمولی یک کارآفرین بسازد. کارآفرینی موفق نیازمند چندین مولفه است مانند نیروی کار، سرمایه‌ی اولیه، مدیریت ریسک، مدیریت بحران، توانایی‌های مدیریت و رهبری. بنابراین صرف بهره‌مندی از منابع مالی و یا تصور توانایی‌های مدیریتی برای ایجاد کسب و کار تحت عنوان کارآفرینی کافی نیست.

انواع کارآفرینی:

۱. خرده کسب و کارها:

منظور از خرده کسب و کارها، کسب و کارهای کوچکی هستند که می‌تواننند در قالب مشارکت، شرکت واحد و یا به هر شکل و عنوان دیگر تشکیل شوند. مشروط بر اینکه تعداد کارکنان آنها حداکثر ۵۰۰ نفر باشند.

۲. سرمایه‌گذاری آنلاین:

این قبیل کارآفرینی‌ها می‌توانند در قالب شرکت‌های بزرگ و بر پایه‌ی بهره‌مندی از اینترنت باشند. بعنوان مثال اپلیکیشن‌های مربوط به سفارش غذای آنلاین مانند اسنپ فود و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیک و یا حتی سایت‌های خرید آنلاین مانند آمازون.

۳. کسب و کارهای خانگی:

موانع کارآفرینی

این قبیل کسب و کارها نیز در قالب کسب و کارهای خرد می‌توانند مطرح شوند با این تفاوت که از محیط منزل به جای محیط‌های اداری برای تولید محصولات و خدمات خود استفاده می‌نمایند.

موانع کارآفرینی:

۱. وجود قوانین و مقررات محددکننده:

وجود برخی قوانین و مقررات، بجای آنکه راهگشا و کمک کننده باشد، دست و پاگیر و محدود کننده است. گاهی برخی از آنها ممکن است انگیزه و تازگی ایده‌ی یک کارآفرین را از بین برده و موجب ایجاد مانع موقت یا دائمی برای عملی کردن ایده‌های وی گردد.

۲. موانع مالی:

ایده‌ی ذهنی ما هرچقدر هم که بدیع و نو باشد، برای اجرایی ساختن آن نیازمند منابع مالی محکم و مطمئن هستیم. برای این منظور بایستی بهترین برآورد را از هزینه‌های موجود و احتمالی داشته باشیم و برای آن بهترین منابع مالی را درنظر بگیریم.

متاسفانه به دلیل جدید و نو بودن اکثر ایده‌های کارآفرینی، سرمایه‌گذاران و بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری بر روی آنها خطر ریسک را نمی‌پذیرند. در نتیجه امکان دارد کسب و کار ما در این بازه زمانی با شکست مواجه گردد.

۳. ترس از عدم موفقیت:

موانع کسب و کار

نگرانی دائمی در باره‌ي آینده‌ي‌ کسب و کار می‌تواند یکی دیگر از موانع کارآفرینی باشد. شناخت لایه‌های ترس و علت آنها و شناسایی راه‌های مقابله با ترس‌های موجود، می‌تواند تا حد زیادی از نابودی کسب و کار جلوگیری نماید.

۴. اوضاع نابه‌سامان اقتصادی:

درگیری مداوم و چالش‌های موجود در مسیر اقتصادی، می‌تواند کسب و کار ما را نیز با موانع جدی مواجه سازد. وجود تحریم، عدم ثبات در قیمت‌ها، تغییرات نرخ ارز، همه و همه مانعی جدی در کسب و کار خواهند بود.

۵. عدم تجربه در بازار مورد نظر:

ورود به بازاری که تجربه‌ی قبلی برای فعالیت در آن نداریم، شاید در نگاه اول هیجان انگیز به نظر برسد اما می‌تواند کسب و کار ما را با سر به زمین بکوبد. لذا کسب تجربه در آن تجارت یا تجارت مشابه می‌تواند به نوعی تضمین کننده‌ی موفقیت کسب و کار ما باشد.

۶. عدم توجه و حمایت از کارآفرینان:

موانع کارآفرینی

در بسیاری از کشورها، حمایتی از جانب مدیران و مسئولان رده بالا برای کارآفرینان وجود ندارد.

۷. وجود رقبا:

وجود رقبا به ویژه رقبای سرشناس نیز می‌تواند مانعی جدی بر سر راه کسب و کار ما باشد. کسب و کار ما بعنوان یک کسب و کار نوپا و نوظهور مسیری طولانی برای رسیدن به رقبای شناخته شده‌ي  خود و مقابله با آنها دارد.

خلاصه مقاله:

امروزه بسیاری از افراد به ویژه جوانان به دنبال راه‌اندازی کسب و کار شخصی خود و کارآفرینی هستند. بررسی دقیق و شناخت موانع موجود در این راه می‌تواند کمک شایانی برای موفقیت کسب و کار و جلوگیری از عقب رفت آن نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.