Currency Fluctuations نوسانات ارزی

نوسانات ارزی

نوسانات ارزی

نوسانات ارزی و قیمتی از آن جهت دارای اهمیت است که سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری‌های خارجی بدون درنظر گرفتن این نوسانات احتمال ضرر فراوان را به همراه دارد. چرا که چنین ریسکی ممکن است موجبات هدر رفت سرمایه را فراهم نماید.

با استفاده از نمودارهای تحلیلی در حوزه‌ی نوسانات قیمتی و تجزیه و تحلیل آنها، می‌توانیم آینده‌ی قیمتی بازار موردنظر را پیش‌بینی و اقدام به یک سرمایه‌گذاری مطمئن نماییم.

ماهیت نوسان قیمتی:

همانطور که می‌دانیم قیمت کالاها و خدمات در بازار دارای ثبات نیست. قیمت‌ها همواره تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند عرضه، تقاضا، جریانات سیاسی و اقتصادی و… درحال کاهش و یا افزایش هستند. پروسه‌ي افزایش و کاهش قیمت در یک بازه‌ي زمانی مشخص، نوسان قیمتی نامیده می‌شود.

علت نوسانات قیمتی:

نوسانات قیمتی ارتباط مستقیم با عرضه و تقاضا دارند. به این صورت که هر چه تقاضا برای محصولی پایین باشد، قیمت محصول کاهش و هر چه عرضه‌ی محصولی پایین باشد، قیمت آن محصول افزایش می‌یابد.

در مقابل هر چه تقاضا برای محصولی در بازار افزایش یابد، قیمت آن نیز افزایش و هرچه عرضه‌ی محصول در بازار بیشتر از نیاز خریداران باشد، قیمت کاهش خواهد یافت.

انواع نوسانات قیمتی:

ما در ۶ بازار مهم دچار نوسانات شدید قیمتی هستیم که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

۱. قیمت دلار:

دلار از مهمترین ارزهایی است که همواره مورد معاملات متعدد قرار می‌گیرد. قیمت دلار هموارده دچار تغییرات فاحش و عمیقی بوده که در سالهای اخیر نیز این تغییرات با شیب تند و رشد تصاعدی بسیار همراه بوده است. نوسانات ارزی به ویژه دلار تا حد زیادی متاثر از جریانات سیاسی است، با این حال از تاثیر دلالان در این حوزه نباید غافل شد.

۲. قیمت بیت کویین:

نوسانات ارزی

بیت کویین از زیر شاخه‌های ارز دیجیتال است. امروزه اکثر افرادی که در سراسر دنیا به کار تجارت به ویژه تجارت بین‌الملل مشغول هستند، از بیت کویین برای معاملات خود استفاده می‌کنند. نمودارهای نوسانات قیمتی بیت کویین بیانگر این مطلب است که در چند سال اخیر،‌ با رشد قابل توجهی در این رابطه مواجه بوده‌ایم.

۳. قیمت طلا:

در رابطه با نوسانات قیمت طلا باید نگاهی نسبی به نوسانات قیمتی آن داشته باشیم. چرا که در سالهای اخیر با کاهش یا افزایش شدید قیمت این فلز گرانبها مواجه نبوده‌ایم. با این حال نرخ آن هیچوقت ثابت نبوده است.

۴. قیمت سکه:

نوسانات قیمتی سکه را می‌توان هم راستا با طلا درنظر گرفت؛ یعنی قیمت سکه نیز دارای نوسان و تغییر بوده ولی تغییرات آن را نیز می‌توانیم نسبی بدانیم.

۵. قیمت خودرو:

بازار خودرو از بی‌ثبات‌ترین بازارها در حوزه‌ي قیمتی است. این بی‌ثباتی نشات گرفته از مشکلات سیاسی و اقتصادی، مسائل مربوط به تحریم و واردات قطعات خودرو و همچنین افزایش قیمت قطعات می‌باشد.

۶. قیمت مسکن:

نوسانات ارزی

مسکن از جمله حوزه‌هایی است که نقس دلالی در آن بسیار پررنگ می‌باشد. از طرفی دیگر، در حوزه‌ی مسکن با کاهش عرضه مواجهیم؛ یعنی به دلیل افزایش قیمت مصالح ساخنمانی، امکان ساخت و ساز مسکن به شکل گسترده وجود ندارد. به همین جهت با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، با نوسانات قیمتی مسکن مواجهیم.

تاثیر نوسانات ارزی بر تجارت:

حوزه‌ی تجارت از نوسانات ارزی تا حد بسیار زیادی تاثیرپذیر است. چرا که صادرات و واردات کالاها به ویژه در سطح بین‌الملل می‌تواند به تناسب این تحولات ارزی دچار تغییر و تحول فراوان شود. درواقع نوسانات ارزی و قیمتی و صادرات محصولات غیرنفتی در تعامل مستقیم با یکدیگرند.

جالب است بدانیم هر چقدر در رابطه با پول داخلی دچار ضعف باشیم، این موضوع باعث بهبود و افزایش نرخ صادرات می‌شود.

در راستای تغییرات ارزی، برخی شرکت‌های فعال در حوزه‌ی صادرات با دپوی کالاهای مازاد خود، سعی می‌کنند هنگام افزایش نرخ ارز اقدام به صادرات نمایند.

خلاصه مقاله:

نوسانات ارزی و قیمتی در حوزه‌های مختلف می‌تواند بازار آن حوزه‌ها را با بحران مواجه سازد. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای نیازمند بررسی قیمت‌های موجود در آن بازار و پیش‌بینی تغییرات قیمتی آنهاست. همچنین این قبیل نوسانات، بر سیستم تجارت به ویژه تجارت بین‌الملل، در حوزه‌ی صادرات و واردات نیز بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است که نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول داخلی می‌تواند زمینه‌ی افزایش صادرات را فراهم آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.