قراردادهای تجاری

14 نکته درباره تنظیم قراردادهای تجاری بین المللی (1)

۱۴ نکته درباره تنظیم قراردادهای تجاری بین المللی ( قسمت اول )

قراردادهای تجاری مطلوب قراردادهایی هستند که بطور واضح و شفاف منعقد شوند. در این قراردادها باید تا حد امکان شرایط و مسائل مختلف بیان و پیش بینی شود.

در انعقاد یک قرارداد تجاری باید به نکات حقوقی، فنی، شکلی و ماهوی مختلف توجه کنیم.

نکات حقوقی مهمترین بخش قراردادهای تجاری را تشکیل می دهند. این نکات در برگیرنده‌ی الفاظ قرارداد، قوانین حاکم بر قرارداد، عرف‌ها، بار اثبات و ادله‌ی اثبات است که بایستی در متن قرارداد رعایت شود.

در این مقاله قصد داریم 1۴ مورد از نکات و اصول لازم برای انعقاد یک قرارداد تجاری مطمئن و مطلوب را بیان کنیم.

اصول کلی قراردادهای تجاری شامل شرایط صحت قرارداد، طرفین قرارداد، عنوان قرارداد، موضوع قرارداد، محل انعقاد قرارداد، محل اجرای قرارداد، مبلغ قرارداد و چگونگی پرداخت، ضمانت اجرا، شروط ضمن قرارداد، حق فسخ، ضمائم، قانون حاکم، موارد فورس ماژور، مراجع حل اختلاف و…. می‌باشد.

۱) شرایط صحت:

برای صحت کلیه‌ی قراردادهای حقوقی ولو قراردادهای تجاری بین‌المللی بایستی یکسری شرایط رعایت شود که این شرایط مطابق با ماده‌ی 190 قانون مدنی عبارت‌اند از : 1) قصد و رضای طرفین، 2) اهلیت طرفین، 3) موضوع معین که مورد معامله باشد 4) مشروعیت جهت معامله.

۲) طرفین قراردادهای تجاری بین‌المللی:

هر قرارداد دو یا چند طرف دارد که مشخصات آنها نیز باید در قرارداد قید شود. نکته‌ی قابل توجه در این رابطه این است که بین درج مشخصات شخص حقیقی و شخص حقوقی تفاوت‌هایی از لحاظ درج مشخصات وجود دارد.

الف) مشخصات شخص حقوقی:

مشخصات اشخاص حقوقی در قراردادهای تجاری شامل نام شخص حقوقی، شماره ثبت، شناسه ملی و نشانی آن می‌باشد. در مورد اشخاص حقوقی، آثار قرارداد مربوط به شخصیت حقوقی شرکت می‌باشد نه مدیران. همچنین مسئول اجرای تعهدات اصولاً خود شرکت می‌باشد مگر آن که ضمن قرارداد شرط خلاف شده باشد.

ب) مشخصات شخص حقیقی:

مشخصات اشخاص حقیقی شامل مشخصات هویتی و نشانی آنان می‌باشد. همچنین در تنظیم قرارداد برای اشخاص حقیقی باید به اهلیت طرفین برای انعقاد قرارداد نیز توجه کنیم.

دو نکته‌ی حائز اهمیت که در مورد نشانی طرفین قرارداد وجود دارد این است که اولاً نشانی طرفین بایستی به طور دقیق ذکر شود و آدرسی باید انتخاب شود که طرفین به آن دسترسی دارند زیرا کلیه ابلاغ‌ها به این آدرس ارسال می‌گردد. ثانیاً اگر بعدا تغییری در اطلاعات طرفین ایجادگردید بایستی در پیوست قرارداد به آن اشاره شود.

۳) تعیین عنوان قراردادهای تجاری بین‌‌المللی:

مشخص کردن عنوان قرارداد هنگام تنظیم آن، محدوده و چارچوب کلی را معین می‌کند.

۴) موضوع قراردادهای تجاری بین المللی:

از آنجایی که موضوع قرارداد تعیین کننده‌ی میزان تعهد طرفین است، بایستی اولاً منفعت عقلایی داشته باشد و قابل تسلیم باشد، ثانیاً موجود و مشخص باشد.

۵) محل انعقاد قراردادهای تجاری:

تعیین محل تنظیم قرارداد از این جهت که تعیین کننده‌ی دادگاه صالح در رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد می‌باشد، بسیار مهم و ضروری است.

۶) محل اجرای قراردادهای تجاری:

در قراردادهایی با تعهد ارائه خدمات یا تحویل کالا که مواردی از جمله هزینه‌های تحویل کالا، ریسک و خطر تلف کالا، مسئولیت فروشنده و تاثیر درپرداخت وجه قرارداد مطرح می‌باشد، تعیین محل اجرای قرارداد ضروری است.

خلاصه مقاله

همانطور که بیان شد رعایت برخی اصول در انعقاد قراردادهای تجاری بین‌المللی امری ضروری و تعیین کننده است. چه در رابطه با طرفین و چه در رابطه با نظم حاکم بر قراردادها و جوامع بین‌المللی. ما در بخش اول این مقاله به بیان برخی از این اصول پرداختیم. سایراصول را در بخش دوم مقاله‌ی مذکور بیان خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.