Financial Intelligence هوش مالی

هوش مالی

هوش مالی

روش‌های کسب درآمد در زمان کم را می‌توان هوش مالی دانست. درحقیقت دانش، اطلاعات و توانایی‌های هر فرد در ثروت آفرینی، حل مسائل اقتصادی و مدیریت بحران‌های مالی را شَم اقتصادی گفته می‌گویند.

هوش مالی رفتار فرد با پول نامیده می‌شود که بر پایه‌ی سرمایه، بدهی و جریان مالی استوار است. نوع کسب و کار، میزان درآمد، سرمایه ثابت، مقدار پولی که ماهانه از حساب خارج می‌شود و از همه مهم تر مسیر و جریانی که این دو در آن حرکت می‌کنند، نشان دهنده این بعد از هوش فرد است.

انواع هوش مالی:

۱- در کسب در آمد بیشتر

۲- در حفظ و نگهداری از پول

۳- در برنامه ریزی و بودجه بندی پول

۴- در استفاده از پول

۵-در پیشرفت در دانش مالی

ویژگی های افراد با هوش مالی بالا:

۱-  دارای ایده عملیاتی مشخص

۲- سرمایه گذاری و پس انداز حداقل ۱۰ درصد از درآمد

۳- مدیریت مخارج

۴-دارای برنامه بلندمدت و کوتاه مدت

۵- کاهش بدهی‌ها تا حد امکان

۶- مشاوره با متخصصین و کارشناسان

۷- همیشه در حال یادگیری مهارت‌ها و راهکارهای نوین در کسب و درآمد بیشتر

تفاوت هوش مالی با ضریب هوشی:

نکته مهمی که وجود دارد این است که هوش مالی با ضریب فرق دارد. ضریب، توانایی بالقوه‌ای بوده که با تقویت آن تبدیل به بالفعل می‌شود. تنها ضریب بالا نشان باهوشی نیست. بعنوان مثال در دو فرد با درآمد ماهانه یکسان کسی در هوش مالی بالاتر است که پس از کاهش بدهی‌ها و مخارج، پول بیشتری برایش باقی بماند.

راههای تقویت و افزایش هوش مالی:

۱- تغییر طرز تفکر:

بنابراین در اولین قدم به دنبال کسب درآمد بیشتر باشیم نه خرید بیشتر. هوش مالی یعنی هنر تفکر عاقلانه مالی‌. پس با نگرشی جدید به مسائل مالی نگاه کنیم.

۲- برنامه ریزی و هدف گذاری:

اهداف بلندمدت و کوتاه مدتی تعیین کنیم. هدف‌ها را از کوچک به بزرگ تقسیم کرده و جزئیات هر کدام را بررسی کنیم. موفقیت در اهداف کوتاه مدت مشوقی خوب برای طی کردن راه دراز اهداف بلندمدت خواهد بود.

هوش مالی

۳-وقت طلاست:

برای تک تک لحظات زندگیمان ارزش قائل بوده و از آنها استفاده کنیم. هوش مالی بالا به ممارست و تمرین و صرف زمان زیادی نیاز دارد تا به نتیجه دلخواهمان برسد و تنبلی و سستی ما را از اهدافمان دور می‌کند.

۴-کنترل هزینه‌ها و مخارج:

از همین امروز شروع کرده و هزینه های اضافی را کاهش دهیم. لیست خرید تهیه کنیم و طبق آن وسایل ضروری را تهیه کنیم. بدهی‌های کوچک را پرداخت کنیم و تا جایی که ممکن است از وام و قرض جدید استفاده نکنیم. پس انداز را فراموش کنیم هرچند مقدار آن کم باشد.

هوش مالی

۵-افزایش مطالعه و یادگیری:

استفاده از تجربیات و آموزش‌های افراد نقش موثری دارد. متأسفانه سیستم آموزشی مدارس و دانشگاهی ایران بیشتر حقوق بگیران و کارمندان را پرورش می‌دهند تا کارآفرینی و کسب درآمد . اما بعد از گسترش فضاهای مجازی دوره‌های تقویت رشد خوبی پیدا کرده است که شیوه‌ها و روش‌های تقویت را به شکل اصولی و عملی یاد می‌دهد.

هوش مالی

خلاصه مقاله:

همان‌طور که در ابتدا مقاله اشاره شد، پول داشتن تنها به‌منزله ثروتمندی نیست و اگر شخص پولدار راه‌های درست مصرف کردن و نیز افزایش بیشتر آن را نداند، امکان از دست دادن پول و سرمایه او بسیار بالا است. هوش مالی جزئی از  IQ هر فرد است که به میزان تسلط و آگاهی او در حل مشکلات مالی و همچنین یافتن طرح‌ها و ایده‌های جدید برای کسب در‌آمد بیشتر است. بنابراین در ضمیر هر فرد وجود داشته که با تمرین و ممارست و نیز کسب دانش و تقویت راهکارهای اثبات شده، به فردی با هوش مالی بالا مبدل می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.