پرسنال برندینگ

پرسنال برندینگ

پرسنال برندینگ سلسله اقداماتی است که برای برجسته و متمایز کردن شخصیت صاحب یک کسب و کار صورت می‌گیرد. در این پروسه تمرکز بر روی تصویر بیرونی و خارجی صاحب برند و کسب و کار بوده و تلاش می‌شود از یک شخص معمولی، یک شخص کاریزماتیک و منحصر به فرد ساخته شود.

پروسه‌ی پرسنال برندینگ :

یک مدیر حرفه‌ای در پرسنال برندینگ درجهت معرفی و توسعه‌ی ویژگی‌های شخصی متناسب با ارزش‌های مورد پذیرش نزد افراد و در جامعه تلاش می‌کند.

ما معمولا افراد برجسته را با شایستگی ها و توانمندی‌هایشان در حوزه‌های مختلف به یاد می‌آوریم. در هر حوزه، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، کسب و کار و… هزاران نفر مشغول به فعالیت هستند. آنچه که ذهن ما را در هر حوزه به سمت فرد یا افراد مشخصی سوق می‌دهد، همین توانمندی‌ها و ویژگی‌های برجسته‌ای است که آنان را از سایرین متمایز می‌کند. بنابراین اهمیت برندینگ شخصی در اینجا کاملا قابل درک است.

برای برندینگ شخصی پاسخ به سه سوال اساسی و مهم ضروری است:

۱. چرا هستیم؟

۲. چرا بهترین گزینه در این حوزه محسوب می‌شویم؟

۳. ویژگی متمایز کننده‌ی ما از سایرین چه هست؟

پاسخ به این سوالات باعث می‌شود که از میان میلیون ها سیستمدار، اقتصاددان، مدیر و… ما به شخصیتی منحصر به فرد تبدیل شویم و برای ارتقای این انحصار تلاش کنیم.

اصول اساسی در ایجاد پرسنال برندینگ:

۱. مشخص کردن هویت شخصی و کاری:

یکی از اصول مهم در موفقیت یک کسب و کار، ایجاد روابط نزدیک و موثر با مشتریان است. برای این هدف بایستی احساسات مشتریان را با خود و کسب و کارمان همراه کنیم. معرفی خود، تجربیات شخصی، سوابق، احساسات، افکار و هرآنچه که در برگیرنده‌ی چیستی و هستی ماست می‌تواند احساسات مخاطب را با ما همراه سازد. این همراهی زمینه‌ساز ایجاد اعتماد و در نتیجه‌ی رونق کسب و کار ما خواهد شد.

و از طرفی شناساندن درست مسیر کاری خود به دیگران موجب می‌شود تا در نتیجه‌ی همراهی مخاطب با ما، نیازها و توقعات آنان برای ما شفاف‌تر شود. با شناخت خواسته‌ها و انتظارات مخاطب در بازار رقابتی موجود، ما در مقایسه با رقبا برای رفع نیازها آمادگی بیشتری خواهیم داشت.

۲. اعتبار و ارزش کاری:

برای کسب و کار خود ارزش و اعتبار قايل شویم. تمرکزمان بر روی تولید و ارائه‌ی کالا و خدماتی باشد که به نحو مطلوب‌تری نیاز افراد را برآورده می‌نماید. به دنبال چیزی باشیم که ما را از سایرین متمایز می‌کند؛ سپس آن را پروش و توسعه دهیم. بدین ترتیب به اعتباری دست می‌یابیم که همه‌ی افراد به دنبال آن هستند.

مزایای پرسنال برندینگ:

پرسنال برندینگ درواقع نوعی بازاریابی خاص و کسب و کار مدرن است که درآن هم صاحب برندو کارمندانش و هم مشتریان سود می‌برند. ما در پرسنال برندینگ خودمان را بعنوان تنها راه حل رفع مشکلات پیش روی افراد معرفی می‌کنیم که آنها برای رفع موانع و مشکلاتی بر سر راه دارند به ما نیازمندند. در این روش ما نقطه‌ی اتکا و اعتماد مشتریان واقع می‌شویم. بدین ترتیب با استفاده از این اهرم می‌توانیم کسب و کار شخصی‌مان را توسعه دهیم و خودمان نقطه‌ی اتصال مشتریان با کسب و کار مربوطه قرار بگیریم.

درست است که در درون پرسنال برندینگ ما، کسب و کاری نهفته است اما این کسب و کار، ما را از سایر رقبا متمایز می‌کند. چرا که برند شخصی ما در این جریان حرف اول را میزند. بنابراین می‌تواند ما را با سرعت بیشتری به سمت قله‌ی پیشرفت پیش ببرد.

جریان پرسنال برندینگ فرصت‌های فراوانی در مسیر پیشرفت ما قرار می‌دهد؛ چرا که افرادی با ذهنیت مشابه را به سمت ما جذب می‌کند و از این طریق روابط کاربردی‌تری شکل می‌گیرد که بسیار در زندگی شخصی و کاری ما تاثیرگذار خواهد بود.

نکات مهم در برندینگ شخصی:

۱. صدا:

منظور از صدا صرفا آوایی که از دهان خارج می‌شود نیست؛ صدای یک نویسنده قلم اوست، صدای یک نقاش هنر اوست، صدای یک خواننده ساز اوست، صدای یک سخنران، تن صدا و شیوه‌ي بیان کلمات توسط اوست. تقویت این ویژگی‌ها از شما یک رد بجای میگذارد که هرجا و در موقعیتی شنیده شود ذهن مخاطب را به سمت فرد خاصی که شما باشید سوق می‌دهد.

۲. استایل:

یک مدیر حرفه‌ای استایل و سبک منحصر به فرد خود را دارد. نه بدین معنا که شیک و یا گران بپوشد! حتی یک لباس محلی ساده هم می‌تواند معرف سبک و استایل خاص شما باشد.

۳. منشور اخلاقی و رفتار:

این مورد دربرگیرنده‌ی جزيیات وجودی و شخصیتی شماست. نحوه‌ی سلام کردن، دست دادن، مواجهه با موقعیت‌های مختلف، برخورد هنگام عصبانیت، رفتار دوستانه و… . همه‌ی این مواردی بارکدی برای شناسایی و تمایز شما از سایرین خواهد بود.

۴. دایره‌ی روابطی:

درواقع باید بدانیم که هرکسی را می‌توان تا حد زیادی از روی افرادی که با آنها مراوده و روابط کاری یا غیر کاری دارد شناخت. معمولا افراد، کسانی را برای همنشینی با خود انتخاب می‌کنند که دست کم خط فکری مشابهی داشته باشند. بنابراین بسیار مهم است که مراقب دایره‌ی ارتباطی خود باشیم.

خلاصه مقاله:

مقوله‌ی پرسنال برندینگ یک مفهوم جدید و نوپا و با اهمیت تر از برندسازی محصولات در حوزه‌ي کسب و کارهاست. اما موضوع به سادگی ساخت یک رزومه‌ی شخصی نیست! برند شخصی بایستی در ابتدا معرف شما بعنوان صاحب یک برند و کسب و کار باشد. بنابراین بسیار مهم است که در زمینه‌های مختلف به دیگران دلیلی برای قائل شدن تمایز با سایر هم ردیفانتان بدهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.