Challenges of Women Entrepreneurs چالش های زنان کارآفرین

چالش‌های زنان کارآفرین

چالش‌های زنان کارآفرین

چالش‌های زنان کارآفرین یکی از چالش‌های مهم در حوزه‌ي کسب و کارها و سیستم کارآفرینی است. علیرغم اینکه در حوزه‌ی راه‌اندازی کسب و کارها با متقاضیان زن بسیار مواجهیم،‌ اما متاسفانه تعداد قابل توجهی از آنان در میانه‌ي‌ راه و در مواجهه با موانع و چالش‌ها از مسیر خود بازمی‌گردند. نتیجه آنکه علیرغم توانمندی‌های فراوانی که در بانوان سراغ داریم، تعداد کارآفرینان زن در قیاس با مردان به شکل قابل تاملی محدود است.

پایان نابرابری‌ها:

به تاریخچه‌ی کسب و کارها که نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که اکثر کارآفرینان و حتی صاحبان درآمدهای میلیاردی را مردان تشکیل داده‌اند. درواقع ما در حوزه‌ي کسب و کارها با روحیه‌ای مردسالارانه مواجه بودیم و زنان در بازار کار نقشی منفعل داشته‌اند. اما امروزه و با ورود فعال و موثر زنان به بازار کار، حضور بانوان و راه‌اندازی کسب و کارها توسط آنان از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است. موفقیت زنان در این زمینه‌ها غیرقابل انکار بوده و حتی می‌توان برخی از آنان را در گروه صاحبان درآمد میلیاردی، هم‌پا با مردان صاحب کسب و کار قرار داد.

با این حال چالش‌هایی که پیش‌روی بانوان کارآفرین قرار دارد غیرقابل انکار و چشم پوشی‌است. در ادامه به برخی از این چالش‌ها و موانع اشاره خواهیم کرد:

۱. چالش‌های فرهنگی:

بزرگترین مانعی که بر سر راه کارآفرینی بانوان و ورود آنان به عرصه‌ی کسب و کار وجود دارد، اعتقادات فرهنگی حاکم بر جامعه است. برخی از این اعتقادات به قدری دست و پاگیر و محدود کننده هستند که حتی ارزش‌های وجودی بانوان را نیز تا حد بسیار زیادی پایین می‌آورند. در برخی کشورهای درحال توسعه، جای بانوان را در خانه می‌دانند و معتقد به نان‌آوری صرفا مردان هستند! با وجود چنین تفکرات پوسیده‌ای، امکان نقش آفرینی بانوان در فضای کسب و کار فراهم نخواهد شد. برای گذر از این شرایط بایستی پا بر روی ارزش‌های غلط فرهنگی گذاشته و دست به سنت شکنی بزنیم.

۲. محدودیت بودجه:

چال‌های زنان کارآفرین

محدودیت بودجه نه فقط در کسب و کارهای راه‌اندازی شده توسط زنان، بلکه در کسب و کارهای مردانه نیز بطور معمول وجود خواهد داشت. درواقع همه‌ی افراد نمی‌توانند از همان ابتدای امر با دست پر وارد شوند و کسب و کار خود را با در اختیار داشتن منابع مالی کامل و کافی راه‌اندازی نمایند. اما چالش عمیق‌تری که زنان کارآفرین با آن مواجهند این است که بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز تمایل دارند در کسب و کارهایی اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند که صاحبان آن مرد هستند.

۳. انتقادات مداوم:

زنان کارآفرین باید بدانند که در زمینه‌ی کاری، به ویژه‌ي کسب و کار شخصی، همواره ممکن است مورد هجوم حیل عظیمی از انواع و اقسام انتقادات زننده و ناامید کننده قرار بگیرند. اما آنچه که کسب و کار را به اوج موفقیت می‌رساند، ناشنوا بودن نسبت به اظهارات منفی اطرافیان و تمرکز حداکثری بر روی اهداف تعیین شده است. سرسختی، تعهد و پشت کار ماست که نتیجه را رقم می‌زند.

۴. نگاه جنسیتی به کسب و کارها:

شاید بشود این مورد را هم در ادامه‌ی چالش‌های فرهنگی دانست. منظور از نگاه جنسیتی این است که برخی افراد متقدند که برخی کارها مختص مردان است. بعموان مثال لوله‌کشی، تعمیرکار خودرو. اما برخلاف باور عموم، زنان کارآفرین می‌توانند در این حوزه‌ها نیز خوش بدرخشند.

۵. ترس از شکست:

ریشه‌ی این ترس به دلیل عدم اعتماد به توانمندی‌های ذاتی نیست. بلکه زنان از آینده‌ی نامعلوم می‌ترسند. ضمن اینکه عدم بهره‌مندی از حمایت‌های اطرافیان نیز می‌تواند این ترس را تشدید نماید.

۶. جدی گرفته نشدن:

گاهی اوقات زنان در مشاغلی ورود می‌کنند که افسار آن در دست مردان است. لذا ممکن است با خطر جدی گرفته نشدن توسط افراد و یا عدم اعتماد مواجه شوند.

۷. محیط‌های کاری ناسالم:

یکی از عمیق‌ترین چالش‌هایی که ممکن است بر سر راه زنان کارآفرین قرار بگیرد، مواجهه با محیط‌های ناسالم و برخورد با افراد پلید است. محیط‌ها و افرادی که فضای ناامنی برای ادامه‌ی کسب و کار بانوان ایجاد می‌نمایند و با سنگ‌اندازی سعی در کنار زدن آنان دارند.

خلاصه مقاله:

با پیشرفت جوامع امروزی، پروسه‌ي‌ کارآفرینی دیگر فقط در انحصار مردان نیست. در حوزه‌ی کسب و کارها با زنان کارآفرین مواجهیم که چالش‌های فراوانی بر سر راه کارآفرینی خود دارند. با حمایت‌های اجتماعی و مالی می‌توانیم از بار فشار چالش‌های زنان کارآفرین کم کنیم. شناخت این چالش‌ها برای مقابله با آنها برای بانوان علاقه‌مند به ورود به دنیای کسب و کار لازم و راهگشا خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.