یادگیری مشارکتی

یادگیری مشارکتی

‌یادگیری مشارکتی

یادگیری مشارکتی به روش‌های آموزشی گفته می‌شود که همزمان بر یادگیری دو یا چند نفر تمرکز دارند. در این پروسه، اعضای تیم برای یادگیری مهارتهای جدید از نقاط قوت و دانش خود استفاده می‌کنند. همکاران با استفاده از این فرآیند می‌توانند در طول پروژه، با کمک به یکدیگر بر چالش‌ها غلبه کنند.

فواید یادگیری مشارکتی:

این قابلیت به اعضای تیم این امکان را می‌دهد تا بتوانند با تقسیم و تفویض وظایف، سریع به راه حل برسند. کارکنان با کمک یادگیری مشارکتی می‌توانند نقاط قوت خود را بشناسند و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. ضمن اینکه انرژی مثبت کارکنان را در محیط کار افزایش می‌دهد. وقتی که کارکنان هنگام انجام وظایف از خودشان رضایت داشته باشند افزایش روحیه خود را به دیگران منتقل می‌کنند.

روش‌های یادگیری‌مشارکتی در محیط کار:

۱- تشکیل گروه:

تشکیل گروه یکی از روش‌های یادگیری مشارکتی در محیط کار است. در روش یادگیری مشارکتی، گروه ایده‌آل گروهی است که اعضای آن از دانش خود برای موضوع استفاده می‌کند. مثلا اعضای گروه طوفان فکری برای ایده‌های بازاریابی شرکت تولید نوشابه، شامل طراح، یک فروشنده، یک مهندس، یک محقق بازاریابی است تا در مورد موضوع مورد بحث از جنبه‌های مختلف با یکدیگر گفت و گو کنند.

۲- شکل گیری وظایف:

در این روش، سرپرست تیم برای تکمیل وظایف خود، اطلاعات لازم را به هریک از اعضای گروه می‌دهد. با انجام این کار مشکل به شکل واضح و ساختاری از همه جوانب بررسی می‌شود.

یادگیری مشارکتی

۳- گفت و گو در مورد ضوابط:

اعضای تیم برای حل مسئله روش‌های متفاوتی دارند. آنها می‌بایست از وسعت پروژه درک مشترکی داشته باشند. سرپرست اعضای تیم، با بحث‌های گروهی در مورد جدول زمانی، روش و راه حل مطمئن می‌شود که همه اعضا به اطلاعات دسترسی دارند. این مسئله باعث تقویت یادگیری مشارکتی می‌شود.

۴- به بحث گذاشتن راه حل‌ها:

اعضای گروه در این روش از یادگیری مشارکتی راه حل ارائه می‌دهند و در مورد هزینه‌ها و مزایا با یکدیگر بحث و گفت و گو می‌کنند. اعضای تیم با توافق راه حل، یک جدول زمانی و برنامه عملیاتی تنظیم می‌کنند و بین خود وظایف را تقسیم و به هریک از اعضا واگذار می‌نمایند.

یادگیری مشارکتی در تیم:

۱. تیم متنوعی تشکیل دهیم:

هدف از همکاری اعضای تیم، داشتن ایده و روش‌های متنوع برای انتخاب یا ادغام آنهاست. انتخاب افراد با تجربه‌های زیاد باعث ایجاد تنوع و بهبود یادگیری مشارکتی می‌شود.

۲. اهداف دست نیافتنی را در نظر بگیریم:

برای اینکه اعضای تیم یک برنامه عملیاتی داشته باشند باید هدف آن را به طور واضح و دقیق مشخص کنند. هر هدف را باید به اهداف کوچکتر واقع گرایانه تقسیم کنیم. برای تکمیل شدن کار، جدول زمانی تهیه کنیم تا اعضای تیم بتوانند از سهم خود در پروژه مطلع شوند.

یادگیری مشارکتی

۳. فرهنگ احترام را بنا کنیم:

اعضای تیم از یادگیری مشارکتی می‌توانند برای بیان نظراتشان استفاده کند. اعضای تیم و رهبران، با تشکر از یکدیگر برای شرکت کردن در بحث، با صحبت‌های دیگران می‌توانند در این هدف سهم داشته باشند.

۴. ارتباط آزادانه را تشویق کنیم:

ارتباط یکی از مهمترین نکته‌های یادگیری مشارکتی است. ارتباطات بهترین وسیله برای همکاری هستند. ارتباطات باعث می‌شوند که اعضای تیم بتواند خیلی صریح و محترمانه صحبت کنند و بدون توهین و قضاوت شنیده شوند.

یادگیری مشارکتی

خلاصه مقاله:

یادگیری‌مشارکتی به یادگیری مهارت‌هایی در حوزه‌ی شغلی گفته می‌شود که به تعدادی از کارمندان بصورت گروهی آموزش داده می‌شود. از طریق انجام فعالیت‌هایی مانند تشکیل گروه و تقسیم وظایف می‌توانیم توانایی‌های مشارکتی را تقویت نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.