Business Model الگوی بیزینس

الگوی بیزینس

الگوی بیزینس

الگوی بیزینس یک طرح تجاری استاندارد شامل یک سند واحد می‌باشد که به چند بخش تقسیم شده است. این سند شامل توصیف سازمان، تحقیقات بازار، تحلیل رقابتی، استراتژی‌های بازاریابی و فروش، نیازهای سرمایه گذار، مدیریت مالی و مدیریت کسب و کار است. سند می‌تواند به عنوان یک راهنما برای بیزینس ما باشد و در صورت نیاز برای تامین سرمایه به گروه‌های مالی و سرمایه گذاری معرفی شود.

مزایای الگوی بیزینس:

الگوی بیزینس می‌تواند به ما کمک کند تا افکار خود را منظم کنیم. می‌تواند یک رهنمود ارائه دهد تا ما در یک صفحه کاغذ خالی گیر نکنیم که می‌خواهیم بدانیم از کجا شروع می‌شود. یک الگوی بیزینس عالی دستور‌العمل‌های هر مرحله از برنامه کاری ما را ارائه می‌دهد و به ما نشان می‌دهد که یک طرح تجاری چگونه می‌تواند یک سرمایه گذار را جذب کند.

معایب الگوی بیزینس:

اگر چه الگوی بیزینس اهمیت زیادی دارد اما بسته به شرایط موجود ممکن است بهترین راه برای تکمیل برنامه‌های ما نباشد. برای نمونه نه تنها باید صفحات گسترده مالی را تکمیل کنیم بلکه دو دو تا چهارتای کارمان را خودمان باید انجام دهیم و باید اطمینان پیدا کنیم که اعداد و مشخصات را درجای درست آن قرار خواهیم داد. اگر نمی‌دانیم از اعداد و مشخصات چه استفاده می‌کنیم روند نوشتن بیزینس پلن ما آسان نیست. اما ما می‌توانیم همه چیز را به روز کنیم؛ زیرا در شماره‌های خود تغییراتی را ایجاد می‌کنیم اما ادغام نمودارهای مناسب در برنامه‌های کاری خودمان سخت تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم.

روش استفاده از بیزینس پلن یا الگوی بیزینس:

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بیزینس پلن به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. با استفاده از هر بخش و کپی کردن آن در اکسل مربوطه، می‌توانیم یک سند مشابه تهیه کنیم. بعداز اتمام برنامه‌ی ساده‌ی کاری خود حتما آن را به شکلی جذاب قالب‌بندی کنیم، آن را چاپ کرده و از آن به روش عالی استفاده کنیم.

عنوان صفحات:

اطلاعات شرکت خود را از جمله نام قانونی و آدرس وارد کنیم. اگر از قبل یک لوگو برای کسب و کار خود طراحی کرده‌ایم می‌توانیم از آن در بالا و پایین صفحات استفاده کنیم. بطور مثال:

نام کسب وکار

تاریخ

آدرس

پست الکترونیک

سایت اینترنتی

اگرقرار است به یک شرکت و یا فرد دیگری ارائه شود، مثلا برای جذب سرمایه، باید این قسمت را اضافه کنیم:

ارائه شده به نام

نام شرکت یا موسسه مالی

فهرست مطالب

خلاصه اجرایی

بررسی اجمالی کسب و کار

تحلیل بازار و رقابت

طرح فروش وبازاریابی

طرح ملکیت و مدیریت

برنامه عملیاتی

طرح مالی

ضمیمه‌ها و نمایشگاه‌ها

۱. خلاصه اجرایی:

خلاصه اجرایی نزدیک به ابتدای طرح است اما آخرین بخشی است که نوشته شده است. این قسمت یک مرور کوتاه، مختصر و خوش بینانه از بیزینس ما ارائه می‌دهد که باعث ایجاد توجه خواننده می‌شود و نیاز به یادگیری بیشتر را ایجاد می‌کند. خلاصه اجرایی نباید بیش تر از دو صفحه داشته باشد و خلاصه‌ی مختصری از بخش‌های این طرح است. اینکه بازار هدف خود را مشخص کنیم و اینکه قرار است چگونه به مشتریان بازار هدف خود متصل شویم و خدمات خود را به آنها ارائه دهیم را توصیف کنیم.

۲. بررسی اجمالی:

ماهیت کلی کسب و کار خود از جمله تولید، فروش و سایر آمار را ارائه دهیم. این اطلاعات باید شامل روندها و اطلاعات جمعیتی تاثیرات اقتصادی، فرهنگی و دولتی باشد. اینکه چه سهمی از بازار هدف در اختیار ما قرار خواهد گرفت، چه خدمت منحصر به فرد بهبود یافته و یا کم هزینه‌ای را می‌خواهیم ارائه دهیم.

۳. تجزیه و تحلیل بازار و رقابت:

در این بخش ما باید به صورت کامل نشان دهیم که بازار هدف خود را مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار داده‌ایم و درخواست کافی برای محصولات و یا خدمات ما وجود دارد. تجزیه و تحلیل رقابتی ما باید شامل ارزیابی دقیق رقبا و روش رقابت ما دراین بخش باشد.

۴. برنامه بازاریابی و فروش:

شرح چگونگی تصمیم ما برای تشویق مشتریان در بازار هدف به خرید محصولات و یا خدماتمان، از جمله تبلیغات، استراتژی‌های قیمت گذاری، فروش، توزیع و پشتیبانی در صورت داشتن خدمات پس از فروش.

بازاریابی

۵. پیشنهادات محصولات و یا خدمات:

محصول و یا خدمات خود را توضیح دهیم. چگونه این محصول ما منافع مشتری را تامین می‌کند و چه عواملی آن را نسبت به دیگر رقبا متمایز می‌سازد.

۶. استراتژی قیمت گذاری:

نحوه قیمت گذاری روی محصولات و یا خدمات خود را شرح دهیم. قیمت گذاری برای جذب مشتری باید رقابتی باشد اما باید آنقدر بالا باشد تا بتواند هزینه‌های ما را پوشش دهد و سودآوری ایجاد کند.

۷. فروش و توزیع:

نحوه توزیع محصولات خود را به مشتری توضیح دهیم. بعنوان مثال فروش ما به صورت عمده یا خرده فروشی خواهدبود. چه نوع بسته بندی نیاز ما می‌باشد؟ چگونه کالا یا خدمات خود را ارسال می‌کنیم؟ از چه روش‌هایی برای پرداخت استفاده می‌شود؟

۸. ساختار مالکیت:

ساختار قانونی شرکت خود را توصیف کنیم. مثلا شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود و یاشرکت انحصاری. در صورت وجود مشارکت، درصد مالکیت را فهرست کنید. اگر یک شرکت انحصاری دارید این مهم‌ترین بخش آن است.

۹. تیم مدیریت:

مدیران و نقش آنها، موقعیت‌های اصلی کارمندان و نحوه جبران خسارت انسانی را مشخص و رزومه مختصری از هریک درج کنیم.

خلاصه مقاله:

الگوی بیزینس یک نمای کلی از کسب و کار، فرآیندهایی که بایستی در این مسیر انجام شود، چگونگی انجام آنها را به ما نشان می‌دهد. الگوی بیزنس از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل بازاریابی، خلاصه برنامه‌های اجرایی، معرفی تیم مدیریت و… است. با وجود مزایایی که این الگو دارد و می‌تواند ادامه‌ی مسیر کسب و کار ما را روشن کند، به دلیل تغییرات دائمی در شرایط بازار و شرایط مالی، ممکن است نتوانیم با تکیه بر یک الگوی واحد و مشخص تا پایان ادامه دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.