Network Marketing بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای نوعی استراتژی فروش است که طی آن فروش محصولات به مشتری بدون واسطه و حتی بدون تبلیغات صورت می‌گیرد. در این روش درصورت رضایت مشتری از محصولات، اقدام به معرفی آن به دیگران می‌نماید.

طریقه‌ی کسب درآمد:

در بازاریابی شبکه‌ای با دو روش کلی برای افزایش فروش و کسب درآمد مواجهیم:

۱. درآمدزایی از طریق فروش مستقیم کالا به مصرف کننده

۲. درآمدزایی از طریق فروش توسط زیرمجموعه‌ها

ویژگی‌های بازاریابی شبکه‌ای:

۱. پخش و توزیع:

بازاریابی شبکه‌ای

فروش محصولات از طریق یک کانال مشخص صورت نمی‌گیرد. بلکه مسئولیت فروش برعهده‌ی افرادی است که در مستقیما در سازمان مشغول نیستند.

۲. کسب و کار مستقل:

بازارایابانی که به شیوه‌ی شبکه‌ای فعالیت می‌کنند، صاحبان کسب و کار مستقل شناخته می‌شوند. علیرغم اینکه درحال فروش محصول یک شرکت خاص هستند اما برای خود کار می‌کنند.

۳. تبلیغات:

در بازاریابی شبکه‌ای با تبلیغات گسترده مواجه نیستیم؛ بلکه تبلیغات در این روش، در حد دهان به دهان است.

۴. عدم برخورداری از حقوق ثابت:

سازمان‌ها در این روش از بازاریابانی استفاده می‌کنند که نه استخدام شده‌اند، نه حقوق ثابتی برایشان درنظر گرفته شده و نه حتی تعهدی نسبت به آنان دارند. تنها دریافتی بازاریابان در این روش، پورسانتی است که از فروش محصولات دریافت می‌کنند.

۵. امتیازات:

بازاریابان شبکه‌ای می‌توانند محصولات را با اعمال تخفیفات ویژه‌ی خود از شرکت دریافت و به مشتری بفروشند.

معایب بازاریابی شبکه‌ای:

۱. ممنوعیت در برخی کشورها:

بازاریابی شبکه‌ای

کشورهایی که بازاریابی شبکه‌ای را قانونی و معتبر می‌دانند محدود هستند. استفاده از این بازاریابی در کشور ما نیز ممنوع است. به طوری که در آغاز هر کسب و کاری، مراجع قانونی تعهدی مبتنی بر عدم استفاده از این نوع بازاریابی اخذ می‌نمایند.

۲. روند کند کسب درآمد:

شبکه‌ی نتورک مارکتینگ ما هرچقدر هم گسترده باشد، تنها راهی که می‌توانیم با تکیه بر آن کسب درآمد نماییم تلفیق علم و مهارت فروش و توانایی بازاریابی است. بازاریابی در این سطح، نوعی فروش مستقیم و کسب درآمد منوط به فروش محصول است. تصور غلطی که در این رابطه وجود دارد این است که با کنار ایستادن و نظارت بر فروش زیر مجموعه می‌توانیم به کسب درآمد برسیم. برای سودآوری نیازمند تلاش بیشتری هستیم. بایستی نام و برند تجاری محصولاتی که قصد فروش آنها را داریم بطور کامل بشناسیم. توان فروش داشته باشیم و با استفاده از تبلیغات موثر، افراد را مجاب به خرید کنیم.

۳. معضل فروش‌های رو در رو:

فروش‌ها در این روش به صورت رو در رو انجام می‌شود و به همین جهت احتمال شکست در ابتدای امر وجود دارد؛ چرا که افراد از توانایی فروش مستقیم برخوردار نیستند. این دسته از افراد بدون آگاهی کامل از شرایط و سختی‌های کار وارد این حوزه شدند و به همین جهت بیشتر فروش آنان در حوزه‌ی دوستان و آشنایان متمرکز است.

۴. رقابت تنگاتنگ:

بازاریابی شبکه‌ای

زمانی وارد دنیای رقابت می‌شویم که در رقابت دارای توانمندی باشیم. زمانی که در فروش به توانمندی برسیم، حتی کسانی که در ابتدا جزو حامیان ما بوده‌اند ممکن است دیگر تمایلی به حمایت نداشته باشند. حتی در فرض بدتر ممکن است با ما وارد فضای رقابتی سفت و سخت شوند. این جبهه گیری‌ها و رقابت‌ها می‌تواند نسبت به کسب و کار ما آسیب زننده باشد.

خلاصه مقاله:

در فضای بازاریابی امروزه، مواردی مانند بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات مجازی و… بطور فعال وجود داشته و کارایی هرکدام به اثبات رسیده است. بازاریابی شبکه‌ای نیز از همین قسم است. با این حال سنجیدن همه‌ی جوانب جهت ورود به یک کسب و کار از الزامات آن است. لذا بهتر آن است که تمامی معایب و محدودیت‌های قانونی پیش از ورود به فضای کسب و کار سنجیده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.