Professional Ethics اخلاق حرفه ای

اخلاق حرفه‌ای در سازمان

اخلاق حرفه‌ای

اخلاق حرفه‌ای اصول اخلاقی و رفتاری کلی است که افراد بایستی در محیط سازمانی خود آن ها را رعایت نمایند. این بعد از اخلاق نیز مانند فرهنگ سازمانی، به تناسب مشاغل مختلف و همچنین در هر شغل و حرفه‌ای به تناسب درجات و طبقات موجود متفاوت است. به اخلاق حرفه‌ ای می‌توانیم به عنوان یک مزیت رقابتی در جهت کاهش چالش‌ها و تنش‌های درون سازمانی و همچنین کاتالیزوری برای دست‌یابی سریع به اهداف از پیش تعیین شده‌ی سازمان نگاه کنیم. بعنوان مثال عادت زشت و ناپسند ” زیرآب زنی ” که بعنوان یک تنش درون سازمانی می‌تواند فرصت رشد و ترقی را از سازمان و کارمندان بگیرد. با تقویت اخلاق حرفه‌ای درون سازمان تا حد زیادی می‌تون از تنش‌های این چنینی جلوگیری نمود.

اصول اخلاقی از نهاد بزرگی همچون جامعه شکل می‌گیرد و در ادامه به فضاهای کوچکتری همچون سازمان اشاعه می‌یابد و در آنجا تحت عنوان فرهنگ سازمانی شناخته می‌شود. زمانی که اخلاق سازمانی، زمینه ساز شکل‌گیری تعصبات و تعهدات شغلی بشود، اخلاق حرفه‌ای را شکل می‌دهد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت اخلاق حرفه‌ای در سازمان:

اگر اخلاق حرفه‌ای را شمشیری دو لبه در سازمان تصور کنیم، یک لبه‌ی آن مخرب و آسیب زا و لبه‌ی دیگر آن سودمند و اثربخش خواهد بود. به این شرح که لبه‌ي مخرب آن بدلیل تنش‌ها و حواشی درون سازمانی موجب رکود، زیان‌های مالی و از هم پاشیدگی سازمان خواهد شد. چرا که مدیریت را درگیر حل تعارضات و حواشی موجود می‌کند و فرصت دریافت اطلاعات و مسائل مهمتر را از او می‌ستاند. بنابراین در رابطه با مدیریت بحران‌های موجود و اندیشیدن تدابیر لازم برای دفع خطرات و موانع احتمالی،  مدیریت را تضعیف می‌نماید. از سوی دیگر و جنبه‌ی مثبت، حاکمیت اخلاق حرفه‌ ای در سازمان است. در این شرایط ذهنیت تمامی افراد بر اهداف شرکت متمرکز است و بدین ترتیب فرصتی برای پرداختن به مسائل خارجی و حواشی ندارند.

مقالات مرتبط: فرهنگ سازمانی چیست؟

راه‌های رشد اخلاق حرفه‌ای در سازمان:

بعنوان یک مدیر حرفه‌ای برای ایجاد اخلاق حرفه‌ای در سازمان تحت مدیریت خود بایستی برخی موارد و چهارجوب‌ها را رعایت نماییم:

۱. الگو باشیم:

زمانی می‌توانیم از کارکنانمان انتظار رفتار و اخلاق حرفه‌ای داشته باشیم که خودمان در خط مقدم رعایت چهارچوب‌های صحیح رفتاری و اخلاقی قرار بگیریم. یک مدیر بایستی الگوی مناسبی برای کارکنان در تمام جنبه‌های شخصیتی واقع شود.

۲. ایجاد محیط کاری امن:

ایجاد محیطی که افراد در آن امنیت روانی و شخصیتی داشته باشند، از آنان افراد توانمندتر و حرفه‌ای‌تری می‌سازد. افراد در چنین محیطی خود را از جهت روانی و شخصیتی آسوده می‌بینند وپایبندی آنان به اصول اخلاقی بیش از پیش می‌شود.

۳. شفاف بودن بایدها و نبایدها:

روشن بود خواسته‌ها و انتظارات سازمان از کارمندان، اولین قدم در جهت شکل گیری اخلاق حرفه‌ای و درون سازمانی است. در هر سازمانی یک چهارچوب کلی اخلاقی و رفتاری مشخص وجود دارد که بعضا مکتوب و بعضا غیر مکتوب است. بیان واضح این چهارچوب‌ها به همراه جزئیات مربوط به آن،‌ افراد را به شخصیت‌هایی متعهد و با پرستیژ کاری بالا تبدیل می‌نماید.

۴. آموزش و مشاوره:

برای ایجاد یک محیط اخلاق مدار می‌توانیم از ابزار آموزش و مشاوره نیز استفاده کنیم. مشاوره‌های فردی و جمعی می‌تواند گامی مطمئن در جهت ایجاد اخلاق حرفه‌ای در سازمان باشد.

مقالات مرتبط: افزایش بهره‌وری سازمانی

اخلاق حرفه ای

موانع رشد اخلاق حرفه‌ای:

۱. فرافکنی:

یعنی نادیده گرفتن نقش خودمان در امور و تاکید فراوان بر نقش محرک‌ها و عوامل محیطی. نباید رعایت اصول اخلاقی را منوط به رعایت آنها از سوی سایر افراد کنیم. حتی درصورت عدم رعایت اصول اخلاقی از سوی سایر کارکنان و یا حتی مشتریان، ما به نوبه‌ی خود ملزم به رعایت این اصول هستیم.

۲. تعارضات اخلاقی:

حالتی است که ما در یک بلاتکلیفی اخلاقی بین بد و بدتر قرار می‌گیریم. یعنی دو راهی که پیش روی ما قرار دارد هر دو بد و ناپسند است اما ما به تناسب شرایط موجود مجبوریم یکی از این دو مورد را انتخاب کنیم.

۳. نبود انگیزه:

اخلاق حرفه‌ای و عدم وجود انگیزه با یکدیگر رابطه‌ی مستقیم دارند. زمانی که افراد انگیزه‌ای برای رفتار اخلاقی در محیط سازمان نداشته باشند، با این توجیه که سایرین در رعایت چهارچوب‌های اخلاقی تلاشی نمی‌کنند، سطح اخلاق حرفه‌ ای درون سازمانی کاهش می‌یابد.

۴. عدم توزیع مناسب مسئولیت‌ها در سازمان:

زمانی که هر فرد بسته به توانایی‌های خود در پست مناسب به خود قرار نگرفته باشد، زیرپا گذاشتن اخلاق حرفه‌ای برای دست‌یابی به جایگاه اصلی خود امری طبیعی و قابل پیش بینی خواهد بود. لذا یک مدیر حرفه‌ای در تقسیم و جایگذاری افراد در مناصب مختلف بایستی توانایی‌ها، سوابق، شخصیت و سایر فاکتورهای مربوطه را لحاظ کند.

مقالات مرتبط: چابکی سازمانی

کلام آخر

برای دست‌یابی سازمان به موفقیت‌ و اهداف از پیش تعیین شده، فاکتورهای فراوان زیادی لازم است که رعایت اخلاق حرفه‌ای یکی از آنهاست. برای دست یابی به این مهم نیز نباید انتظار داشت با تهیه‌ی یک دستورالعمل و یا منشور اخلاقی، بتوانیم ره صد ساله را یک شبه طی کنیم! اخلاق حرفه‌ ای بایستی بعنوان یک ارزش درون سازمانی نهادینه شود و کارکنان برای پایبندی به آن روحیه‌ای منعطف و پذیرنده داشته باشند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.