Effective Communication in Workplace ارتباط موثر در محیط کار

ارتباط موثر در محیط کار

ارتباط موثر در محیط کار

ارتباط موثر در محیط کار و یادگیری تکنیک‌های لازم در این زمینه، لازمه‌ی هر شغل و جایگاه شغلی است. لازم است بدانیم مهارت‌های ارتباطی به اندازه‌ی نوآوری‌های مربوط به کسب و کار مهم است. عدم برخورداری از تکنیک‌های برقراری ارتباط موثر در محیط کار هم باعث آسیب‌های شخصی شده و هم کسب و کار را با زیان‌های مالی و اعتباری و بحران مواجه می‌سازد. هنگامی که بر مهارت‌های ارتباطی اشراف داشته باشیم، هم در تعاملات خود با سایر افراد با آرامش بیشتری رفتار خواهیم کرد، هم چالش‌های احتمالی را با خونسردی بیشتر حل می‌نماییم و هم در افزایش بهره‌وری سازمانی موفق‌تر عمل می‌کنیم. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد توسعه فردی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت ارتباط موثر در محیط کار:

در فضای رقابتی موجود، برخورداری از نیروی انسانی با روابط عمومی بالا بسیار حائز اهمیت است. این روابط عمومی نه فقط در رابطه با روابط خارجی و مشتریان، بلکه در رابطه با روابط درون سازمانی نیز مطرح می‌شود.

توانایی مذاکره موفق، گفت و گوی صریح، اهمیت به صحبت‌ها و احساسات دیگران، برقراری ارتباط مناسب و دوستانه با سایر کارمندان، و مواردی از این قبیل بسیار در ارتباط موثر در محیط کار مهم است.

برقراری ارتباط موثر و مثبت هم برای ما می‌تواند دربرگیرنده‌ی احساسات مطلوب و مثبت باشد و هم ایجاد کننده‌ي حسی خوب در سایر افراد و همکاران. ضمن اینکه می‌تواند موجب ایجاد ارتباطاتی شود که در آینده‌ی شغلی خود بتوانیم بعنوان مرجعی مطمئن و قابل اعتماد از آنها نام ببریم.

ضمن اینکه داشتن ارتباطات موثر می‌تواند اعتماد به نفس ما را نیز افزایش دهد و بر افزایش سرعت و عملکرد ما نیز تاثیرگذار باشد.

اما برقراری ارتباطات موثر و مناسب، نیازمند گذشت زمان و یادگیری مهارت‌های لازم در این زمینه است تا بتواند موجبات پیشرفت کاری ما را فراهم نماید.

مقالات مرتبط: آداب معاشرت در محیط کار

 

ارتباط موثر در محیط کار

مهارت‌های برقراری ارتباط موثر:

۱. ایجاد حس اعتماد:

ایجاد فضای اعتمادی یکی از اصلی‌ترین عناصر برای برقراری یک ارتباط موثر و مفید در محیط کار است. برای ایجاد این احساس اعتماد بایستی برخی موارد را رعایت کنیم:

الف) خودداری از شایعه‌سازی و دامن زدن به شایعات.

ب) پایبندی به قول و قرارهای کاری.

ج) پذیرفتن خطاها و اشتباهات خود.

د) در میان گذاشتن نکات جالب توجه با همکاران.

ه) خودداری از قضاوت و داشتن قضاوت‌های عادلانه و منصفانه در صورت لزوم.

انجام این قبیل رفتارها از ما یک شخص حرفه‌ای در محیط کاری می‌سازد. چرا که نشان دهنده‌ی مسئولیت‌پذیری و توانمندی ما نسبت به سایر همکاران است. لذا موجب می‌شود افراد به ما راحت‌تر اعتماد کنند و ما را بعنوان یک فرد مطمئن بشناسند.

۲. عدم ورود به حواشی گفت و گو:

برای برقراری یک ارتباط موثر بایستی هدف از آغاز گفت و گو را مشخص کنیم. تعیین دلیل آغاز ارتباط و چگونگی پیشروی آن و در نهایت نتیجه‌ای که به دنبال آن هستیم، باعث می‌شود یک گفت و گوی هدفمند داشته باشیم.

زمانی که چارچوب گفت و گو را از پیش مشخص نکرده باشیم، زمان و انرژی زیادی را از دست خواهیم داد و بحث به موارد حاشیه و بیراهه کشیده خواهد شد. این مباحث حاشیه‌ای مخاطب را دچار سردرگرمی و عدم درک صحیح منظور و مقصود ما می‌نماید.

مقالات مرتبط: دوست شدن با همکاران

ارتباط موثر در محیط کار

۳. توجه به روش‌های ارتباطی:

در برقراری ارتباط با افراد به ترجیح آنان توجه کنیم. برخی افراد تماس تلفنی را ترجیح میدهند، برخی پیامک و برخی نیز ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی را. بنابراین برای برقراری ارتباط با همکاران و یا مشتری، بهتر این است از روشی استفاده کنیم که برای او راحت‌تر باشد. با این کار به آنان نشان می‌دهیم که چقدر برایشان احترام و اهمیت قائلیم و این عملکرد، ما را به ارتباط موثرتری سوق می‌دهد.

۴. شنونده‌ی خوبی باشیم و صریح صحبت کنیم:

یکی ار رموز برقراری ارتباط موثر، شنونده‌ی فعال بودن است؛ یعنی به دقت به صحبت‌های طرف مقابل گوش کنیم و نسبت به صحبت‌ها واکنش‌های فعال و مناسب نشان دهیم. در این راستا بایستی خودمان نیز صریح و بدون ابهام صحبت کنیم؛ یعنی بایستی صحبت‌های ما برای طرف مقابل کاملا قابل درک و فهم و متناسب با سطح دانش و گیرایی وی باشد. درغیر اینصورت نتیجه‌ي گفت و گو منفی و ایجاد کننده‌ی احساسات بد در طرف مقابل است.

۵. توجه به زبان بدن:

توجه به زبان بدن در برقراری ارتباط موثر در محیط کار بسیار مهم است. نوع حرکات بدن، نحوه‌ی نشستن یا ایستادن،‌ حالت چهره و مواردی از این قبیل، منعکس کننده‌ی پیامی به مخاطب هستند. این پیام می‌تواند مثبت یا منفی باشد، می‌تواند هم از بین برنده‌ی سوءتفاهم باشد و هم ایجاد کننده‌ی آن. گاهی حتی ممکن است زبان بیان و زبان بدن ما با یکدیگر متفاوت باشند و مخاطب را دچار سردرگمی و تعارض نماید.

۶. رعایت تعادل:

تعادل را در ارتباطات خود حفظ کنیم. یعنی نه خیلی رسمی و نه خیلی غیر رسمی. برقراری روابط دوستانه و صمیمی احساس خوب و مثبتی بین ما و همکارانمان ایجاد خواهد کرد اما بایستی دوستی و کار را از هم جدا کنیم. در هر موقعیت و زمانی، متناسب با همان رفتار کنیم. سبک صحبتمان در جلسات، پیام‌ها و نامه‌های کاری، رسمی باشد. روابط خیلی غیر رسمی ممکن است موجب دلخوری و سوءتفاهم شود.

مقالات مرتبط: مهارت‌های بین فردی

کلام آخر

برقراری ارتباط موثر در محیط کار نه تنها برای خود ما بعنوان کارمند، بلکه برای پیشرفت و بهبود وضعیت سازمان نیز تعیین کننده است. برخورداری از ارتباط موثر نیازمند یادگیری برخی مهارت‌های ارتباطی و تقویت آنهاست. لذا نباید انتظار داشت که در کوتاه مدت بتوانیم به این مهم دست یابیم؛ بلکه یادگیری آن به زمان نیاز دارد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.