Export Strategy استراتژی صادرات

استراتژی صادرات

استراتژی صادرات

استراتژی صادرات یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های یک طرح تجاری محکم و مطمئن است. طراحی این استراتژی بایستی ساده و قابل فهم برای عموم باشد. به این صورت که مطمئن باشیم همه‌ي کارکنان ما در شرکت تجاری‌مان، می‌توانند در رسیدن به اهداف نهایی صادرات سهیم بوده و از جزئیات آن مطلع هستند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت استراتژی صادرات:

۱. هدف گذاری مناسب:

تدوین و طراحی استراتژی صادرات به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم اهدافی که برای صادرات مدنظر داریم با جزئیات بیان و بررسی نماییم.

۲. ساماندهی بهتر منابع:

کمک می‌کند با تمرکز بر روی منابع تحت اختیارمان بهترین واکنش را نسبت به مشتریان جدید از خود نشان دهیم.

۳. تعامل بهتر:

استراتژی صادرات به ما در برقراری ارتباط و تعامل نتیجه بخش با ارائه کنندگان خدمات نیز کمک می‌نماید.

۴. ایجاد تمایز:

داشتن استراتژی از ما کسب و کاری می‌سازد که با برخورداری از اهداف و برنامه‌های از پیش تعیین شده و واقع بینانه، از سایر رقبا و هم صنفان موفق‌تر عمل نماییم.

مقالات مرتبط: واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی

استراتژی صادرات

صادرات در طرح کسب و کار:

اگر ضمن اهداف تجاری و کسب و کار خود، قصد انجام صادرات داریم بایستی اهداف صادراتی خود را در طرح کسب و کارمان بگنجانیم. استراتژی‌های صادرات ما بایستی با طرح اولیه‌ی کسب و کارمان هم راستا باشد. در اینصورت تداخلی میان فعالیت‌های داخلی و بین‌المللی پیش نخواهد آمد.

برای این منظور بایستی حوزه‌هایی از کسب و کار را که درآن توانمندتر و دارای مزیت رقابتی هستیم انتخاب نماییم. از نقاط قوت برای رسیدن به اهداف صادراتی کمک بگیریم. ضمن اینکه از شناسایی نقاط ضعف نیز نباید غافل شد.

صادرات و استراتژی صادرات:

ورود به بازارهای فرامرزی، ارتباط با بازارهای خارجی و تقاضای این قبیل بازارها برای کالاهای داخلی را صادرات می‌گویند. استراتژی‌های صادرات این امکان را برای بازارهای داخلی فراهم می‌کند که با استفاده از قابلیت‌هایی که بازارهای جهانی در اختیارشان می‌گذارد، برای رشد تولیدات داخلی تلاش کنند. همچنین امکان رها شدن از محدودیت‌های بازارهای داخلی و تولید در ابعاد گسترده‌تر را هم فراهم می‌نماید.

نوع استراتژی که هر بازار داخلی برای حضور در سطح بین‌الملل و بازارهای جهانی بکار می‌گیرد، مستقیما متاثر از عملکرد و فعالیت‌های صادراتی شرکت است. استراتژی انتخابی ما موجب می‌شود از قابلیت‌ها و منابعی که در بازار بین‌المللی در اختیار داریم به نحو احسنت استفاده نماییم. نکته‌ی قابل بحث در این رابطه این است که استراتژی صادرات بیشتر از جانب کسب و کارهای کوچک و یا کسب و کارهایی که حضور طولانی مدت در بازارهای جهانی را امن نمی‌دانند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نقطه‌ي مقابل، شرکت‌های بزرگ قرار دارند که مستقیما اقدام به سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌نمایند و به دنبال حضور بلند مدت در بازارهای جهانی هستند.

به همین جهت گفته می‌شود که انتخاب این استراتژیِ مستقیما متاثر از عملکرد شرکت بوده و بر آن تاثیرگذار است.

مقالات مرتبط: چالش‌های تجارت جهانی

استراتژی صادرات

دامنه‌ی شمول استراتژی صادرات:

تدوین استراتژی صادرات بایستی بر اساس ارزیابی موقعیت فعلی خودمان و بررسی شرایط امیدوارکننده‌ی تجاری باشد. هنگام تنظیم آن بایستی شرایط دسترسی به مشتریان جدید، منابع مالی خود و مسائل حقوقی و مالیاتی خود را بررسی نماییم.

۱. دلیل صادرات:

برای داشتن یک استراتژی مناسب بایستی دلایل خود را از ورود به عرصه‌ی صادرات به روشنی بدانیم. برخی از دلایل می‌توانند به صورت زیر باشند:

به دنبال گردش مالی هستیم.

به دنبال ورود به بازارهای جدید هستیم.

انتظار و خواسته‌ي مشتریان، ورود ما به عرصه‌ی بین‌الملل است.

به دنبال افزایش چرخه‌ی عمر محصول هستیم.

۲. بررسی موقعیت‌های ریسکی:

ریسک‌هایی که در حوزه‌ي صادرات ممکن است با آن مواجه شویم از قرار زیر است:

نوسانات ارزی

تفاوت در فعالیت‌های تجاری

تضمینات پرداخت

طولانی بودن زمان تحویل محصول

اجبار به تمدید قرارداد

۳. تمرکز صادرات:

قبل از شروع صادرات بایستی بررسی نماییم که کدام محصولات و در کدام کشور هدف ما از صادرات هستند. بررسی کشورها و محصولات مناسب برای صادرات، بهترین عملکرد را در صادرات برای ما به همراه خواهد داشت. شروع تجارت با کشورهایی که فرهنگ تجاری متفاوتی با ما دارند، نمی‌تواند بعنوان اولین گام موفقیت ما را تضمین نماید.

۴. تعیین بودجه:

اهداف مالی و بودجه‌ای که برای صادرات در نظر گرفته‌ایم را مشخص کنیم. این موضوع خطر هزینه‌های اضافی و شکست‌های مالی را کاهش می‌دهد.

استراتژی صادرات

۵. مدیریت استراتژی:

برنامه‌ی استراتژیک صادرات خود را مدیریت و بروز رسانی نماییم. برای این منظور یک مدیر درنظر بگیریم و برای سایر مدیران ارشد نیز برنامه‌ی زمانبندی جهت رسیدگی تعیین نماییم. سیستم‌های لازم برای رسیدگی به سفارشات بین‌المللی را دراختیار کارمندان قرار دهیم.

۶. تحقیقات بازار:

در عرصه‌ی صادرات از فرآیند تحقیقات بازار نباید غافل شد. با استفاده از نتایج حاصل از تحقیقات بازار بررسی نماییم که کدام محصولات و در کدام کشورها دارای تقاضای بیشتر هستند. برای این منظور می‌توانیم از اتاق بازرگانی نیز کمک بگیریم.

۷. بررسی بازارهای خارجی:

برای این هدف بهتر این است که شخصا اقدام نماییم. بررسی بازارهای خارجی می‌تواند از طریق شرکت در نمایشگاه‌های تجاری بین‌المللی اتفاق بیفتد و یا از طریق ک ماموریت کاری و تجاری. بر اساس گزارش‌هایی که ضمن حضور در نمایشگاه یا سفر کاری کسب کرده‌ایم می‌توانیم در عرصه‌ی صادرات بهتر عمل نماییم.

کلام آخر

برای ورود به عرصه‌ی صادرات بایستی یک استراتژی مناسب و هدفمند داشته باشیم. در استراتژی صادرات بایستی تمامی مسائل مالی، بودجه، قوانین حاکم، بررسی‌های صورت گرفته از بازارهای جهانی و… درنظر گرفته شود. بدون برخورداری از یک استراتژی مناسب که هدف از ورود به عرصه‌ی صادرات را مشخص نماید، برنامه‌های صادراتی ما ممکن است با شکست مواجه شود. به یاد داشته باشیم که استراتژی صادرات بایستی در راستای اهداف و عملکرد مجموعه و شرکت ما باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.