Trade Secrets اسرار تجاری

اسرار تجاری

اسرار تجاری

در هر تجارت و کسب و کاری، پنهان کردن برخی اطلاعات یک امر معمول و غیر قابل انکار است. به عبارتی دیگر ما در حوزه‌ی کسب و کار خود با تکنولوژی و برخی قابلیت‌ها مواجهیم که تمایل نداریم رقبا و مشتریانمان از آن مطلع شوند. در واقع می‌توان گفت مالک نوعی دارایی هستیم که از آن تحت عنوان اسرار تجاری یاد می‌شود.

اسرار تجاری را می‌توان آن رازی دانست که بصورت بالفعل یا بالقوه برای صاحب یک کسب و کار امتیاز محسوب می‌شود. از آنجایی که این اسرار دارای ارزش اقتصادی هستند ممکن است همواره مورد دستبرد افراد غیر متعارف قرار گیرد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

شناخت اسرار تجاری:

اسرار تجاری اطلاعات با ارزشی هستند که بایستی محرمانه باقی بمانند. این اسرار از طریق روش‌های قانون مالکیت معنوی، قابل حمایت و حفاظت نیستند؛ چرا که در جایی ثبت نمی‌شوند که تحت لوای این قانون قرار بگیرند. لذا افراد خود بایستی برای حافظت از آنها تلاش کنند. از دست رفتن اطلاعات محرمانه کار بسیار راحتی است. ممکن است از طریق انتقالات الکترونیکی به طور کامل مورد سرقت قرار بگیرند و یا توسط کارمندان، خواسته یا ناخواسته، به بیرون از شرکت درز کنند.

دانستن یک نکته برای درک لزوم حفاظت از این اسرار کارآمد خواهد بود؛ اسرار تجاری به نوعی برای کسب و کار مزیت رقابتی ایجاد کرده و آن را در شرایط ایده‌آل تری قرار می‌دهد.

نمونه‌های اسرار تجاری:

بطور کلی هر چیزی که برای شرکت ارزش اقتصادی مستقل داشته باشد می‌تواند بعنوان اسرار تجاری مطرح شود. اما بعنوان مثال می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

۱. تکنیک‌های تجاری منحصر به فرد

۲. روش‌های تولید

۳. اطلاعات مربوط به مشتریان

۴. روش‌ها و الگوهای تجاری

مقالات مرتبط: ایده‌های تجاری

ویژگی‌های اسرار تجاری:

برای اینکه اطلاعات کسب و کار و شرکت ما جزو موارد محرمانه و سری شناخته شده و مورد حمایت قانون واقع شود بایستی از ۳ ویژگی برخوردار شود:

۱. غیرقابل دسترسی:

اطلاعات سری اطلاعاتی هستند که به راحتی قابل دسترسی برای عموم نیستند. اطلاعاتی که عموم افراد بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند، اسرار تجاری محسوب نمی‌شوند.

۲. ارزش اقتصادی:

اطلاعاتی که تحت عنوان اسرار تجاری معرفی می‌شوند بایستی دارای ارزش اقتصادی بالفعل و یا بالقوه باشند. به عبارت دیگر برای اینکه ثابت کنیم اطلاعاتی که از آنها تحت این عنوان یاد می‌کنیم، واقعا محرمانه هستند بایستی این نکته را ثابت کنیم که چطور این اطلاعات موجب مزیت رقابتی و اقتصادی شرکت ما بر سایر شرکتها می‌شود.

۳. اقدام برای حفاظت:

شرکتی که مدعی داشتن اطلاعات محرمانه و سری است بایستی ثابت کند که اقدامات صحیح و مناسبی برای حفظ اسرار و محرمانگی آنها انجام داده و می‌دهد.

مقالات مرتبط: روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل

اسرار تجاری

حفاظت از اسرار تجاری:

مطابق با نوع اسراری که معتقد به محرمانه بودن آن هستیم، روش‌های مختلفی برای حفظ امنیت آن در اختیار خواهیم داشت:

۱. نگهداری آنها در بایگانی و مکانی حفاظت شده

۲. محدودیت دسترسی کارمندان به اطلاعات و قرار دادن امکان دسترسی صرفا برای افرادی که به آنها نیاز دارند

۳. تاکید به کارکنان مبنی بر اینکه این اطلاعات جزء اسرار شرکت هستند و بایستی در هنگام استفاده، امنیت آنها را تامین نمایند.

۴. استفاده از رمزهای عبور

کلام آخر

برخی از انواع دارایی‌های معنوی در تمام کسب و کارها حکم اسرار تجاری را دارد. بدلیل نقش مزیتی رقابتی و اقتصادی که این قبیل موارد برای هر کسب و کار ایفا می‌کند، حفظ این اسرار و تامین امنیت آن امری ضروری و غیرقابل اجتناب است. این اسرار می‌توانند به صورت اشکال مختلفی داخل سازمان وجود داشته باشند؛ از جمله تکنیک‌های بازاریابی، روش‌های تولید، اطلاعات مشتریان شرکت و… . اما تمام این موارد برای اینکه جزو اسرار شرکتی محسوب شوند بایستی از ۳ ویزگی مهم برخوردار باشند؛ قابل دسترسی برای عموم نباشند، ارزش اقتصادی داشته باشند و برای حفاظت از امنیت آنها اقدامات لازم صورت گرفته باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.