Letter of Credit اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی یا LC چیست؟

اعتبار اسنادی یا LC

اعتبار اسنادی یا LC یک روش پرداخت در تجارت بین‌المللی است که بانک با افتتاح یک حساب توسط خریدار، از طرف وی نسبت به فروشنده برای پرداخت مبلغ معامله متعهد می‌شود. در اکثر معاملات بین‌المللی که به دلیل بُعد مسافتی، امکان انتقال همزمان کالا و پرداخت پول میسر نمی‌شود، این روش راه حلی ایمن و مطمئن برای طرفین خواهد بود. چرا که از یک سمت، بانک به خریدار این اطمینان را می‌دهد که تا پیش از دریافت کالا، مبلغی به فروشنده پرداخت نشود. ازسمتی دیگر نیز این اطمینان را به فروشنده می‌دهد که مبلغ مورد توافق را تمام و کمال پرداخت نماید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مزایای اعتبارات اسنادی:

۱. اطمینان خاطر فروشنده از این بابت که با ارائه‌ي‌ مدارک تحویل کالا، می‌تواند مبلغ مورد توافق را از بانک دریافت کند.

۲. اطمینان خاطر مشتری از این بابت که پرداخت وجه به فروشنده، حتما بعد از تحویل کالا توسط خودش اتفاق می‌افتد.

۳. تاریخ حمل کالا و تحویل آن قابل بررسی است.

۴.  کسب تسهیلات بیشتر برای فروشنده امکان پذیر خواهد بود.

ذی‌نفع در اعتبارات اسنادی:

ذی‌نفع فروشنده است که می‌تواند شخص حقیقی باشد و یا حقوقی. فروشنده باید متناسب با قوانین و مقررات و توافقات صورت گرفته فیمابین او و خریدار، کالا را در زمان معین به خریدار تحویل دهد و در ازای آن نیز مبلغ مورد توافق را دریافت نماید. به دلیل تعهد بانک برای پرداخت مبلغ به فروشنده، انجام صحیح پروسه‌ی تحویل کالا به خریدار به دقت مورد ارزیابی و نظارت قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط: HS code چیست؟

انواع اعتبار اسنادی:

۱. اعتبار اسنادی وارداتی و صادراتی:

به اعتباری که در کشور مقصد و از جانب خریدار گشایش می‌یابد، اعتبار اسنادی وارداتی گفته می‌شود. نقطه‌ی مقابل آن، اعتبار اسنادی صادراتی است که مربوط به فروشنده و صادرکننده‌ي کالاست.

۲. اعتبار اسنادی نسیه:

در این نوع، پرداخت مبلغ بلافاصله بعد از ارائه‌ی‌ مدارک و اسناد مربوط به ارسال کالا پرداخت نمی‌شود. بلکه فروشنده مهلتی را در اختیار خریدار قرار می‌دهد که بعد از دریافت کالا و فروش آن، مبلغ مورد توافقشان را بپردازد.

۳. اعتبار اسنادی قابل برگشت:

این نوع اعتبار تا حد زیادی موجب بی‌اعتمادی ذی‌نفع یا همان فروشنده خواهد بود. چرا که بر اساس شرایط این نوع از اعتبار، طرفین ‌می‌توانند تغییراتی در حساب گشایش یافته‌ی خود اعمال نمایند و این تغییرات ممکن است مساعد به حال فروشنده نباشد.

۴. اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت:

نقطه‌ی مقابل مورد قبل و قابل اطمینان برای طرفین به ویژه فروشنده است. در این نوع اعتبار، اعمال تغییرات در حساب گشایش یافته، تنها با اطلاع و موافقت هر دو طرف امکان پذیر خواهد بود.

۵. اعتبار اسنادی دیداری:

اعتباری است که بانک بعد از رویت مدارک حمل کالا توسط فروشنده و احراز رعایت شرایط مقرر شده، اقدام به پرداخت وجه می‌نماید.

اعتبار اسنادی

۶. اعتبار اسنادی تائید شده:

نوعی از اعتبار است که طی آن خریدار بعنوان صادر کننده بایستی اعتبار اسناد صادر شده از جانب بانک خودش را به تائید هر بانکی که مدنظر فروشنده است برساند. این نوع از اعتبار از آن جهت وجود دارد که اعتماد به اعتبار بانک صادر کننده برای فروشنده در حاله‌ای از تردید قرار می‌گیرد و یا ممکن است دستخوش تحولات سیاسی و اقتصادی شود.

۷. اعتبار اسنادی تائید نشده:

این نوع از اعتبار به طور معمول و بدون نیاز به تائید بانک دیگر ایجاد می‌شود. اگر در شرایط موجود در اعتبار با عبارت Confirmed مواجه شویم، این به معنی اعتبار اسنادی تائید نشده است.

۸. اعتبار اسنادی پشت به پشت:

در این نوع، با دو اعتبار مواجهیم. اعتبار اولیه که مربوط به نام ذی‌نفع اول گشایش می‌یابد اما این ذی‌نفع توانایی تهیه و ارسال کالا را ندارد. لذا با تکیه بر اعتبار او، اعتبار ثانویه برای فروشنده‌ای که قادر به تهیه و ارسال کالاست منعقد می‌شود.

۹. اعتبار اسنادی قابل انتقال:

اعتباری است که ماهیت آن به سود ذی‌نفع است و برای او یک امتیاز محسوب می‌شود؛ چرا که می‌تواند تمام با بخشی از آن را به دیگری منتقل کند.

مقالات مرتبط: سند invoice چیست؟

۱۰. اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال:

نقطه‌ی مقابل مورد قبلی است. در تجارت بین‌الملل اصل بر غیرقابل انتقال بودن اعتبار است. در ایران نیز انتقال آن با محدودیت مواجه است و نیارمند تائید و موافقت بانک مرکزی می‌باشد.

۱۱. اعتبار اسنادی گردان:

در این نوع، اعتبار بعد از هربار استفاده، مجدد تجدید می‌شود. در واقع هیچوقت با عدم وجود اعتبار مواجه نخواهیم شد و نیازی نیز به افتتاح مجدد حساب یا اصلاح آن نداریم. ذکر این نکته نیز ضروری است که تجدید اعتبار تا سقف اعتبار اولیه خواهد بود.

۱۲. اعتبار اسنادی ماده قرمز:

در این نوع از اعتبار، فروشنده می‌تواند قبل از ارسال کالا، از بانک ابلاغ کننده یا تائید کننده، وجوهی را تحت عنوان پیش پرداخت مطالبه نماید.

کلام آخر

با افزایش مراودات تجاری در حوزه‌ی بین‌الملل، بازرگانان به دنبال ابزارها و راه‌های مطمئن‌تری جهت انجام معاملات تجاری خود، تحویل کالا و پرداخت‌های بین‌المللی خود هستند. ضرورت این امر ایجاب کرد تا بانک‌ها به سمت ایجاد اعتباراتی در اسناد پرداختی‌های بین‌المللی گام بردارند و اعتبار اسنادی یا LC بصورت عرف در تجارت جهانی مطرح شود. به همین جهت امروزه معاملات بین‌المللی با سرعت و اطمینان خاطر بیشتری انجام می‌شوند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.