Export Product Selection انتخاب محصول صادرات

انتخاب محصول صادرات

انتخاب محصول صادرات

یک‌ عامل مهم در صادرات آگاهی از انتخاب محصول صادراتی و وارداتی در هر کشور است. محصول انتخاب شده باید در کشورهایی صادر شود که مورد تقاضا باشد. بعضی از محصولات بیشتر از سایرین در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رسند. انتخاب محصول صادراتی از روش ابزارهای مختلف تحقیقات بازار خیلی سخت نیست. چنین محصولاتی همیشه فروشندگان بیشتر و در نتیجه رقابت بیشتر و حاشیه‌های کمتری خواهند داشت. راه‌اندازی یا توسعه هر کسب و کاری با صادرات محصولات، ممکن است به رشد آن کمک کند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

عوامل مهم وکلیدی برای انتخاب بهترین محصول برای صادرات:

۱. محصول تولیدی ما باید با کیفیت استاندارد یا قابل مقایسه با رقبایمان تولید شود. اخذ گواهینامه iso یا معادل آن، به فروش محصول در بازارهای بین‌المللی کمک می‌کند.

۲. درصورت امکان بهتر است از محصولاتی که در انحصار یک یا چند تامین کننده هستند خودداری کنیم. اگر ما تولید کننده هستیم اطمینان حاصل کنیم که ظرفیت کافی درمبدا موجود است یا می توانیم به موقع آن را برون سپاری کنیم. عرضه به موقع یک عامل کلید موفقیت درصادرات است.

۳. قیمت محصول صادراتی نباید نوسان زیادی داشته باشد. این موضوع، سودآوری را برای تجارت صادراتی تهدید می‌کند.

۴. سیاست‌های دولت مربوط به صادرات یک محصول خاص را بررسی کنیم.

۵. مقررات واردات در بازارهای خارج از کشور به ویژه موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای را مطالعه کنیم.

۶. ثبت نام یا ارائه برای محصولات ما در کشور واردکننده؛ این مورد برای غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری شده،

داروها و مواد شیمایی اهمیت دارد.

۷. دگرگونی‌های فصلی محصولات انتخاب شده را در نظر بگیریم؛ مثلا بعضی از محصولات در تابستان و بعضی دیگر در زمستان به فروش می‌رسند.

۸. بسته‌بندی و برچسب گذاری مخصوص محصولات فاسدشدنی مثل غذاهای فرآوری شده و محصولات لبنی را در نظر داشته باشیم.

مقالات مرتبط:  عوامل شروع تجارت

صادرات

عوامل موثر در انتخاب محصول صادراتی مناسب:

اولین قدم برای تولید کننده یا توزیع کننده برای ورود به زمینه صادرات، انتخاب بهترین کالا برای صادرات به بازارهای بین المللی است. به علت این که انتخاب محصول صادراتی برای موفقیت در تجارت بین الملل و تجارت صادراتی مهم است. این عوامل عبارت است از:

۱. روند صادرات:

می‌توانیم با تجزیه و تحلیل روند صادرات از نظر کشور و کالا در طول مدت زمان مشخص، محصولات یا گروه‌های محصول دارای پتانسیل در بازارهای خارجی را شناسایی کنیم.

۲. ظرفیت تولید و در دسترس بودن محصول:

برای انتخاب بهترین کالا برای صادرات، صادرکننده باید آن محصولاتی را انتخاب کند که ظرفیت تولید مناسب برای آنها وجود دارد و می‌توان محصول را از مقادیر مورد نظر تهیه کرد.

۳. سازگاری محصول:

یک محصول ممکن است پتانسیل زیادی در بازار داشته باشد. شرایط فیزیکی، الزامات عملکردی، عوامل فرهنگی، سلیقه‌های متنوع، میزان مهارت و سطوح پیشرفت فنی ممکن است متفاوت باشد. و به این علت مستلزم ایجاد تغییراتی در محصول برای ارائه در هر بازار است. به این صورت محصولی که برای هر بازار عرضه خواهد شد، از نظر طرح، رنگ، اندازه، طعم، بسته بندی و غیره متناسب با ذائقه مصرف کننده و شرایط بازار خواهد بود.

۴. محدودیت‌های تجاری:

یکی از عواملی که باید برای تعیین بهترین کالا برای صادرات در نظرگرفت بحث محدودیت‌های تجاری است. هر کشوری ممکن است محدودیت‌هایی را برای واردات بعضی محصولات از دیگر کشورها درقالب مجوز یا سایر محدودیت‌های کمی اعمال کند. بیشتر این محدودیت‌ها با هدف حفاظت از محیط زیست، کودکان، بهداشت عمومی و ایمنی عمومی بوده است. حتی کشورها برای محافظت از صنایع داخلی خود به استفاده از عوارض جبران ناپذیر یا وظایف ضمانت متوسل می‌شوند.

مقالات مرتبط: قیمت گذاری کالاهای صادراتی

۵. تغییر الگوهای هزینه:

میزان خرید مصرف کننده از یک محصول علاوه بر سلیقه و ترجیح فرد، به شدت متاثر از قیمت محصول نسبت به قیمت بقیه محصولات مشابه و درآمد مصرف کننده خواهد بود.

اگر درآمد مصرف کننده افزایش پیداکند، تقاضابرای اکثر کالاها بیشتر می‌شود. تقاضا برای کالاهایی که مردم آن را لازم می‌دانند مانند سوخت، تنباکو، نان و گوشت، کاهش می‌یابد و صادرکنندگان این محصولات از افزایش درآمد مصرف کننده در سایر کشورها سود زیادی نمی‌برند و در چنین شرایطی، تقاضا برای تجملات مثل اتومبیل‌های جدید یا غذاهای گران قیمت با سرعت بیشتری افزایش پیدا می‌کند. به دلیل تغییر الگوهای هزینه درپاسخ به افزایش درآمد صادرکنندگان باید بر کالاهایی که مصرف کنندگان آنها را تجملات می‌نامند تاکید بیشتری داشته باشند. وبالعکس با کاهش درآمد تقاضا برای محصولات لوکس و تجملی کاهش پیدا کرده وکالاهای ضروری به اولویت مردم تبدیل می‌شوند.

۶. توجه به کیفیت و انتخاب بازاریابی:

مطالعات درمورد تجارت صادرات و واردات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که افزایش مداوم در فروش و سود کلی رانشان داده‌اند، بر کیفیت تاکید کرده‌اند.

کلام آخر

انتخاب محصول مناسب برای انجام فعالیت‌های صادراتی امری تعیین کننده در موفقیت عملیات صادراتی است. برای چنین انتخابی، مولفه‌های مختلفی قابل بررسی هستند مانند:سازگاری محصول، محدودیت‌های تجاری،‌ روند صادرات و… . لذا قبل از ورود به بازارهای بین‌المللی در قالب صادرات بایستی با انجام تحقیقات میدانی، از سودآوری صادرات محصولات موردنظر خود اطمینان حاصل نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.