بازاریابی بین المللی

بازاریابی بین‌ المللی

بازاریابی بین‌ المللی

بازاریابی بین‌المللی به سلسله عملیاتی گغته می‌شود که با استفاده ازاصول بازاریابی در جهت ایجاد بستر مناسبی برای معرفی، تبلیغ و ارائه‌ی کالاها و خدمات در سطح جهانی و فرامرزی انجام می‌شود.

این قبیل فعالیت‌ها متناسب با سلیقه‌ی افراد در کشورهای مختلف و با درنظر گرفتن نیاز آنان طراحی و اجرا می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اهمیت:

بدلیل توزیع نامساوی فناوری، علم، امکانات، سرمایه، مواد اولیه، تخصص و سایر عوامل موثر در تولید کالا، کشور ها از جهات مخالفی به یکدیگر نیازمند هستند. برای بهره‌مندی از این امکانات بایستی بر روی توسعه‌ی فعالیت‌های تجاری خود در سطح بین‌الملل مانند برندسازی بین‌المللی و بازاریابی بین‌المللی تمرکز نمایند. در این صورت می‌توانند با در دست گرفتن بازارهای جهانی به کسب سود فراوانی دست یابند.

صادرات و واردات نقش عمده‌ای در بازاریابی بین‌المللی ایفا می‌کند. کشورها از طریق واردات، کالاهایی که به آن نیاز دارند اما توان تولیدی آن را ندارند از کشورهای دیگر وارد و در مقابل، کالاهای مازاد تولیدی خود را برای فروش به کشورهای دیگر صادر می‌نمایند.

اهداف بازاریابی:

افزایش ارتباطات بین‌المللی بین جوامع

تبادلات فرهنگی و اجتماعی

کمک به جوامع در حال توسعه از طریق معرفی آنها در سطح بین‌المللی و تزریق سود به بودجه‌ی داخلی آنان

افزایش صلح جهانی

ایجاد و توسعه‌ی تجارت آزاد

مقالات مرتبط: شاخص NPS چیست؟

مشتریان بازاریابی بین‌ المللی:

با توجه به نوع کالا و خدمات و برند ما، هر شهروند خارجی می‌تواند یک مشتری بالقوه باشد. اما نکته‌ی قابل توجه در این زمینه، تفاوت‌های سبکی و سلیقه‌ای مشتریان خارجی با مشتریان داخلی است. امکان دارد به دلیل عدم اشراف بر سلیقه، فرهنگ و سبک زندگی مشتریان خارجی، تولید محصول متناسب با آنان با مشکلاتی همراه باشد. البته این موضوع با تحقیق و دقت در بازارهای خارجی و همچنین نظرسنجی‌های فرهنگی، قابل حل می‌باشد.

اشکال محتلف بازاریابی بین‌المللی:

1. بازاریابی صادارات:

مجموعه اقداماتی است که برای صادر کردن کالاهای محتلف به بازارهای جهاتی انجام می‌شود. مانند پیدا کردن بازارهای هدف، تحقیق و ارزیابی مشتریان، ارزیابی و تخمین میان سود حاصله و سایر اقدامات از این قبیل.

2. بازاریابی چند ملیتی:

در این نوع، چندین استراتژی بازاریابی داریم که هریک برای بازارهای خاص بکار می‌رود.

3. بازاریابی منطقه‌ای:

بدلیل هزینه‌های فراوانی که بازاریابی‌های اختصاصی برای کشورهای مختلف دربرداشت، کشورها تصمیم گرفتند با یک نمونه بازاریابی خاص، مناطق بیشتری را تحت سلطه‌ی خود درآورند.

4. بازاریابی جهانی:

نمونه‌ي تکامل یافته‌ی بازاریابی‌ است. در این نوع، یک شرکت، وظیفه‌ی هماهنگی و کنترل و ادغام مجموعه‌ای از بازاریابی‌های جهانی را برعهده دارد. هدف اصلی بازاریابی جهانی، دست یابی به تعاملات وسیع جهانی است.

ویژگی‌های بازاریابی بین‌المللی:

1. رقابت:

در بازاریابی بین‌المللی رقابت از دو جنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد:

  • رقابت در بازارهای داخلی: یعنی صاحبان برند بایستی در بازارهای داخلی خود، با افراد بسیاری رقابت و برای پیروزی بر آنها تلاش نمایند.
  • رقابت در سطح بین‌الملل: در سطح بین ‌الملل ما با کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه سر و کار داریم. این نوع از رقابت به مراتب از رقابت داخلی سخت‌تر خواهد بود. فائق آمدن بر تولیدات بازارهای کشورهای توسعه یافته، توانمندی‌های فردی و مالی بیشتری را می‌طلبد.

2. ریسک و چالش:

بر سر راه بازاریابی‌های بین‌المللی، چالش‌ها و نگرانی‌های فراوانی وجود دارد. این چالش‌ها می‌توانند نشات گرفته از تدابیر امنیتی و سیاسی حاکم بر منطقه باشند. جنگ، تحریم، تغییرات فرهنگی، تغییرات حاکمیتی و مواردی از این دست، بسیار در سرنوشت صادرات و واردات جهانی موثر واقع خواهد شد.

3. انعطاف پذیری بالا:

بدلایل وجود موانع و مشکلات و همچنین شرایط چالشی و ریسکی که در بالا بیان شد، شرایط در بازار جهانی پیوسته در حال تغییر و تحول است. نیازمندی هر کشور به تناسب شرایط داخلی آن پیوسته درحال تغییر خواهد بود. ممکن است نیاز یک کشور به یک کالای خاص در یک زمان افزایش و در برهه‌ی زمانی دیگر کاهش یابد.

4. محدودیت‌های بین‌المللی:

این محدودیت‌ها را بیشتر در زمینه‌ی استفاده از ارز خارجی می‌توان یافت. ضمن اینکه به دلیل تبعیت هر کشور از قوانین داخلی خود، ممکن است اعمال قوانین داخلی کشورهای مقصد برای سایر کشورها محدود کننده بنظر برسد.

مقالات مرتبط: دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

مزایا:

استفاده صحیح و مناسب از منابع تحت اختیار برای تولید کالاها و خدمات متناسب با آنها

ایحاد تعاملات فرهنگی بیشتر

سرعت بخشیدن به رشد صنعتی کشور از طریق افزایش تقاضا در سطح جهانی

افزایش همکاری‌های بین‌المللی و ایجاد صلح جهانی

استفاده‌ی مطلوب از تولیدات مازاد از طریق صادرات آنها به کشورهای هدف

روش‌های بازاریابی بین‌ المللی:

1. بازاریابی اینترنتی:

امروزه با توسعه‌ی فناوری و اطلاعات، اینترنت بستر مناسبی را برای کشورها فراهم کرده که از این طریق بتوانند برای تولیدات خود حتی در سطح جهانی به دنبال بازار فروش مناسب باشند. این روش ساده‌ترین و کم هزینه ترین روش در بازاریابی است که متاسفانه بسیاری از کشورها از چگونگی استفاده و همچنین اهمیت آن بی اطلاع هستند.

۲. رایزنان تجاری:

این افراد می‌توانند اطلاعات مفید و مناسبی را در مورد کشورهای هدف ما در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی قرار دهند. کشورهایی که در آنها رایزنان تجاری فعالیت می‌کنند بدلیل ایجاد تسهیلات برای بازرگانان، بیشتر مورد توجه آنان قرار می‌گیرند.

3. حضور در هیئت‌های تجاری:

حضور در چنین هیئت‌هایی بیشتر از سفرهای انفرادی می‌تواند شرایط تجاری کشورهای مختلف را برایمان روشن کند. همراهی با این هیئت‌های تجاری امکان شرکت در جلسات مذاکره را برای ما فراهم می‌کند؛ لذا دست‌آوردهای تجاری و عمیق آن برای ما سودمندتر خواهد بود.

4. نمایشگاه‌های بین‌ المللی:

حضور به موقع و یا مشارکت در برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی، متناسب با توانمندی‌ها و حوزه‌های فعالیت خودمان، برای ما امکان آشنایی با بازارها و شناخت نیازهای جهانی را  فراهم می‌آورد.

کلام آخر

امروزه با پیشرفت‌های چشم‌گیر تولیدی و اقتصادی، ورود به بازار جهانی با چالش‌های فراوانی همراه است و نیازمند برنامه ریزی و چشم اندازی درست از اقداماتی است که قصد انجامشان را داریم. تغییرات در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همواره بر بازار‌های جهانی نیز تاثیرگزار خواهند بود. لذا برنده‌ي این رقابت کسی است که بهترین پلن را برای ورود به این بازار از پیش طراحی کرده باشد و در کمترین زمان ممکن، بدون تاخیر، بتواند کسب و کار خود را در سطح بین الملل مطرح نماید. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.