Capital Market بازار سرمایه

بازار سرمایه چیست؟ انواع آن

بازار سرمایه

بازار سرمایه از انواع بازارهایی است که پس اندازکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی برای بلندمدت با یکدیگر مبادله می‌کنند. مثلا پس اندازکنندگان با هدف کسب سود و سرمایه گذاری مالی مبادله می‌کنند و بنگاه‌های اقتصادی با هدف تامین مالی، اوراق بهادار را منتشر می‌کنند و به پس اندازکنندگان می‌فروشند.

بازار سرمایه از بازار اولیه و بازار ثانویه تشکیل شده است. بازار اولیه با تجارت اوراق بهادار و بازار ثانویه با مبادله اوراق بهادار منتشرشده سر و کار دارد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

هدف بازارهای سرمایه:

بازارهای سرمایه معاملات را بهبود می‌بخشند. در این بازار کسانی که صاحب سرمایه و کسانی که به دنبال سرمایه هستند، در یکجا جمع می‌شوند و محلی را فراهم می‌کنند تا اشخاص اقتصادی بتوانند اوراق بهادار را مبادله کنند.

انواع بازارهای سرمایه:

۱-اوراق بهادار سهام:

اوراق بهادار در بورس معامله می‌شوند. اوراق بهادار سهام، مالکیت یک تجارت یا سرمایه گذاری را به عهده دارد. زمانی که صاحب اوراق بهادار سهام شرکت هستیم، بخشی از آن شرکت در اختیار ما قرار دارد و صاحب درآمدی هستیم که شرکت در آینده کسب می‌کند.

۲- اوراق بهادار بدهی:

اوراق بهادار بدهی در بازار اوراق قرضه معامله می‌شود که به صورت اوراق قرضه و اسکناس می‌باشد. اوراق بهادار بدهی نشان دهنده وام گرفتن پول است که در تاریخ سررسید با بهره پرداخت می‌شوند. وام‌ گیرندگان پول را می‌گیرند و از آن در تامین مالی استفاده می‌کنند و پول را به عنوان بهره مشخص شده در تاریخ مشخصی باز پرداخت می‌کنند.

اوراق بهادار در دو نوع بازار خرید و فروش می‌شوند.

۱. بازار اصلی: زمانی که شرکت اوراق بهادار را در ازای سرمایه منتشرمی‌کند.

۲. بازار ثانویه: زمانی که دارندگان اوراق بهادار در معامله، جدا از شرکت صادرکننده، با سرمایه گذاران دیگر تجارت می‌کنند.

مقالات مرتبط: بازارهای مالی چیست؟

بازارسرمایه

مزایای بازار سرمایه:

 • حرکت سرمایه را برای استفاده بیشتر، سودآوری و بهره‌وری برای افزایش درآمد آسان می‌کند.
 • رشد اقتصادی را تقویت می‌کند.
 • پس انداز برای تامین مالی سرمایه گذاری بلندمدت.
 • تجارت اوراق بهادار را تسهیل می‌کند.
 • به حداقل رساندن هزینه معاملات.
 • ارتقای شفافیت اطلاعات.
 • ارزیابی سریع ابزارهای مالی.
 • از طریق معاملات، بیمه را در برابر تهدیدهای بازار قیمت ارائه می‌دهد.
 • تسویه معاملات را آسان می‌کند.
 • بهبود اثر بخشی تخصیص سرمایه.
 • در دسترس بودن بودجه.

محصولات بازار سرمایه:

 • اوراق بهادار سهام
 • کالاها
 • اوراق بدهی
 • ارز خارجی
 • مشتقات

مقالات مرتبط: خطرات سرمایه گذاری کدام اند؟

اثرات بازار سرمایه:

تشکیل سرمایه:

در این بازارها از سرمایه‌های بلااستفاده برای سرمایه گذاری استفاده می‌شود.

دسترسی آسان:

بازارهای سرمایه در دسترس قرار می‌گیرند و سرمایه گذاران می‌توانند خرید و فروش کنند.

رشد اقتصادی:

با تسهیل بازار، بازار سرمایه شرایط را برای وام گیرندگان و وام دهندگان آسان تر می‌کند. مشاغل نیازمند وام و سرمایه وارد بازار سرمایه می‌شوند و در مقابل صدور اوراق بدهی، درخواست خود را برای دریافت وام انجام می‌دهند.

نقدشوندگی سرمایه:

بازارهای سرمایه این شرایط را برای کسانی که سرمایه گذاری کرده‌اند آسان کرده که در ازای دریافت دارایی نقدی دارایی خود را به شخص دیگری بفروشند. اگر می‌خواهیم دارایی را به قیمت روز بازار بفروشیم تقریبا یک خریدار وجود دارد که به ما این امکان را می‌دهد که دارایی را به پول نقد تبدیل کنیم.

تنظیم قیمت‌ها:

یکی از اصلی ترین عملکردهای بازار سرمایه اطمینان از قیمت دقیق دارایی است. قیمت یک سهم ممکن است با اخبار به سرعت افزایش یابد و یا واکنش بدی نسبت به گزارش بعدی داشته باشد.

بازگشت سرمایه:

بازارهای سرمایه برای سرمایه گذاران فرصتی را فراهم می‌کند تا عملکرد خود را در ثروت افزایش دهند. بازار سرمایه این فرصت را به سرمایه گذاران می‌دهد تا نرخ بازدهی بیشتری داشته باشند.

مقالات مرتبط: افزایش فروش در شرایط رکود

بازارسرمایه

بازارهای اوراق قرضه:

اوراق قرضه مشارکتی:

اوراق قرضه مشارکتی برای مشاغلی هستند که در مقابل اوراق قرضه با نرخ بهره تعیین شده پول قرض می‌گیرند. در این اوراق ، اوراق قرضه کوتاه مدت با سر رسید پنج سال یا کمتر عرضه می‌شوند.

 

اوراق قرضه ناخواسته:

اوراق قرضه ناخواسته بازدهی بیشتری ارائه می‌دهند. به همین دلیل شرکت هایی که این اوراق را منتشر می‌کنند یا کوچک هستند، یا قابل اطمینان نیستند و احتمال بازگشت سرمایه وجود دارد.

اوراق قرضه خارجی:

اوراق قرضه خارجی توسط واحد خارجی با ارز محلی منتشر می‌شود. مثلا یک شرکت هندی ممکن است مقداری سرمایه در آمریکا جذب کند. زیرا قادر به جذب سرمایه در بازار سرمایه در هند نیست. ممکن است 1میلیون دلار اوراق قرضه خارجی به دلار آمریکا منتشرکند. بدهی با دلار آمریکا قابل بازپرداخت است.

کلام آخر

در این مطلب با مفهوم و انواع بازار سرمایه آشنا شدیم. بازارهای سرمایه با دو نوع اوراق بهادارکه شامل سهام و اوراق بدهی است معامله می‌شوند. شرکت های تولیدی و تجاری با انتشار هرکدام از این اوراق در بازار، سرمایه مورد نیاز خود را برای تامین فعالیت گسترش دهند. هریک از این اوراق شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد که در این مطلب به آنها اشاره کردیم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.