Export Business Plan بیزینس پلن

بیزینس پلن صادرات

بیزینس پلن صادرات

بیزینس پلن صادرات یک محموعه راهبردی است که در آن جایگاه و موقعیت فعلی تجارت در بازار، ریسک‌های موجود و احتمالی و راه‌های مقابله با آنها مشخص می‌شود. این پلن یک استراتژی مناسب برای شناخت بازار هدف و برقراری ارتباط میان تولیدکنندگان و عرضه کنندگان و منابع مالی، در اختیار صاحبان کسب و کار و متقاضیان صادرات قرار می‌دهد.

با توجه به متنوع بودن نوع محصولات، پلن‌های صادراتی نیز متفاوت خواهد بود. با استفاده از پلن‌های صادراتی می‌توانیم به صدور کالا با حداقل هزینه و حداکثر سود اقدام نماییم.

همچنین ما با استفاده از پلن صادرات به اطلاعاتی در حوزه‌ی مکان، نحوه‌ی صادرات و منابع موجود دست پیدا خواهیم کرد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

بخش‌های مختلف بیزینس پلن صادراتی:

۱. تحلیل بازار:

بررسی بازارهای هدف در بیزینس پلن صادرات یک موضوع بسیار مهم است. در تحلیل بازار به بررسی عوامل محیطی، فرهنگی،‌ سیاست‌های موجود، شرایط اقتصادی منطقه و قوانین می‌پردازیم. در این بخش می‌توانیم از روش تحقیقات بازار نیز بهره ببریم.

۲. نیروی انسانی:

در بیزینس پلن بایستی تمامی اطلاعات مربوط به منابع انسانی مجموعه از جمله مهارت‌ها،‌ اطلاعات فردی و ساختار داخلی و بین‌المللی مناسب با آنها مشحص شود.

مقالات مرتبط: صادرات دام زنده

بیزینس پلن

۳. بخش عملیاتی:

بخش عملیاتی طرح بیزنسی و صادراتی، مربوط به استراتژی‌های ورود به بازار با توجه به اهداف مدنظر مجموعه است. امکان‌پذیری عملیاتی شدن این استراتژی با توجه به شرایط مالی،‌ فنی و تجاری ارزیابی می‌شود. عملیاتی کردن این استراتژی بر پایه‌ی تمامی شرایط و عوامل بین‌المللی مربوط به تولید و صادرات می‌باشد.

از سری عوامل بین‌المللی موثر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه‌ی صادرات
  • هزینه‌ی حمل و نقل
  • بسته‌بندی
  • نیازهای اولیه برای صادرات
  • تعرفه‌ها
  • فعالیت‌های در راستای یافتن بازار
  • تبلیغات

۴. تحلیل ریسک:

یکی از بخش‌های موجود در بیزینس پلن صادرات،‌ پیش‌بینی خطرات و ریسک‌های احتمالی است. این موضوع به ما این امکان را می‌دهد که در صورت مواجهه با چنین فضایی آمادگی مقابله با آن را داشته باشیم. یکی از را‌ه‌های کنترل شرایط ریسکی، بیمه و تضمین صادرات است. مواردی که این بیمه شامل آن می‌شود عبارت است از:

لغو قرارداد به صورت یک طرفه از طرف شرکت وارد کننده

لغو مجور صادرات و واردات

مصادره‌ی کالا

بروز جنگ و ورود خسارات به کالاها

تاخیر در تبادلات ارزیارز دیجیتال در تجارت بین‌الملل بدلیل عدم مهیا بون زیرساخت‌های کشور مقصد

مقالات مرتبط: فرهنگ بین الملل

بیزینس پلن

۵. پیش‌بینی‌های مالی:

اکثر کسب و کارها در پیش‌بینی‌های مالی خود ضعیف عمل می‌کنند. در این پیش‌بینی‌ها بایستی منابع مالی موجود،‌ میزان سوددهی،‌ سرمایه‌ی درگردش،‌ نقدینگی و عواملی از این قبیل قید شود.

۶. فرصت:

بررسی فرصت‌های تحت اختیار و فرصت‌هایی که قابل دست‌یابی هستند از دیگر مواردی است که باید در پلن ریزی صادراتی به آن بپردازیم.

۷. بازار رقابتی:

تحلیل بازار رقابتی در هنگام صادرات بسیار حائز اهمیت است. چرا که ما در سطح بین‌الملل با کسب و کارهای قدرتمند‌تری مواجه هستیم که رقابت با آنان نیازمند بررسی‌های میدانی دقیق پیش از ورود به عرصه‌ی بین‌المللی است و بایستی برای آن برنامه ریزی هوشمندانه‌ای انجام داده باشیم.

کلام آخر

داشتن یک بیزینس پلن در هر کسب و کاری ضروری و تعیین کننده است؛ چرا که چهارچوب کلی آن کسب و کار را مشخص می‌کند. در زمینه‌ی صادرات نیز باید با یک بیزینس پلن مطمئن پییش رفت. فاکتورهایی کلیدی در طراحی بیزنس پلن صادرات وجود دارد مانند تحلیل بازار،‌ تحلیل بازارهای رقابتی،‌ بررسی منابع مالی و انسانی و… . قبل از ورود به فضای بین‌المللی در مقام صادرات بایستی اقدام به طراحی یک بیزنس پلن نماییم تا از صحت اقدامات انجام شده مطمئن شویم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.