Luggage Trade تجارت چمدانی

تجارت چمدانی چیست؟

تجارت چمدانی

تجارت چمدانی به آن دسته از مسافرینی اشاره دارد که با سفرهای مداوم به کشورهای اطراف و خرید کالاهای خارجی، به اسم استفاده‌ی شخصی آنها را وارد کشور خود می‌نمایند.در واقع نیت اصلی آنان واردات این قبیل کالا به قصد فروش است. استراتژی هوشمندانه‌ای که این قبیل افراد بکار گرفته‌اند، واردات کالا بصورت محدود به دلیل عدم الزام به پرداخت عوارض است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت کسب و کاری که این افراد درصدد راه‌اندازی آن هستند، در قالب یک مسافر و به اندازه‌ی یک چمدان است! اقتصاددانان بر این باورند که رواج تجارت چمدانی به دلیل نابسامانی‌های تجاری و بازرگانی است؛ چرا که روابط تجاری میان کشور متبوع مسافر با کشوری که از آنجا کالا را وارد می‌نماید، جندان مطلوب و دوستانه نیست. به همین جهت امکان واردات کالاها از این کشورها با قصد مستقیم تجارت و فروش، بدلیل عوارض گمرکی که بر آن بار می‌شود چندان به صرفه نخواهد بود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید

جایگاه فعلی تجارت چمدانی:

این سبک از تجارت، محدوده‌ی کوچکی از تجارت کل یک کشور را تشکیل می‌دهد. در سالهای اخیر به دلیل افزایش هزینه‌های سفرهای خارجی و حذف ارز دولتی برای مسافران، اشتغال به این قبیل سفرها کاهش یافته است. با این حال همچنان با مسافرانی مواجهیم که تمام یا بخشی از هزینه‌های سفر خود را از این راه تامین می‌نمایند.

علیرغم ماهیت غیرقانونی و زیرزمینی این نوع تجارت، بخاطر حجم محدود آن هیچوقت نقطه‌ی تمرکز کارشناسان نبوده. با این حال نقش این تجارت در معیشت و زندگی مرزنشینان غیرقابل انکار است.

مقالات مرتبط: مقایسه‌ی صادرات و واردات

تجارت چمدانی

واکنش دولت در برابر تجارت چمدانی:

رواج این نوع از تجارت تقریبا در تمام کشورها به چشم می‌خورد. دولت‌ها نیز در این رابطه، عملکردی سخت‌گیرانه ندارند. این تساهل و تسامح می‌تواند دو علت داشته باشد:

۱. کالاهای تولیدی در داخل کشور نیز می‌تواند از طریق تجارت چمدانی به کشورهای دیگر وارد شود. این موضوع نیز از بابت اشتغال و تولید داخلی به شکل مثبتی تاثیرگذار است.

۲. همچنین می‌تواند تامین کننده‌ی بخشی از هزینه‌های مرزنشینان باشد.

با توجه به سیاست‌های سهل‌گیرانه در این رابطه، دولت‌ها امکان اشتغال به این نوع تجارت را برای مرزنشینان خود فراهم نموده‌اند. درنتیجه تجارت چمدانی موجب اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان خواهد شد.

فروشگاه‌های زیرزمینی:

از اوایل دهه‌ي ۷۰ که امکان خرید کالا از منطقه آزاد کیش با برگ سبز فراهم شد، تجارتی تحت عنوان تجارت جهانی شکل گرفت. اما به مرور و با حذف برگ سبز، قیمت‌ها در منطقه آزاد و سایر شهرها با یکدیگر منطبق شد.

در این شرایط، تجاری که قصد اشتغال به تجارت چمدانی داشتند، اقدام به واردات کالا از ترکیه و امارات نمودند. با این حال به دلیل اختلاف قیمت محدودی که بین کالاهای وارداتی از ترکیه و امارات و کالاهای داخلی بود، اجناس چینی جایگزین شدند. این تاجران اجناس وارداتی خود را از راه‌های غیر رسمی و مراکز غیر قانونی مانند آرایشگاه‌ها و منازل شخصی در معرض فروش قرار دادند. امروزه نیز با این قبیل فروشندگان و کالاهایی که با قیمت پایین‌تر در مکان‌هایی بجز فروشگاه به فروش گذاشته می‌شوند مواجهیم. این فروشندگان بخشی از تجارت گسترده‌ي چمدانی را شامل می‌شوند.

جایگاه تجارت چمدانی در ایران:

نکته‌ای که در این باره بایستی به آن توجه نماییم این است که عدم وجود قوانین مدون در رابطه با این نوع تجارت، خلاء قانونی به معنای واقعی کلمه محسوب نمی‌شود. به عبارتی دیگر این خلاء عمدی و بدلیل عدم نیاز به حمایت دولت از این اوضاع نابه‌سامان اقتصادی و بازرگانی است.

رفتارهای تجاری و اقتصادی از این قبیل که نشات گرفته از ضعف‌های رفاهی، اقتصادی و فرهنگی است نباید به فرهنگ حقوقی ورود پیدا کند.

آثاری که رسمیت یافتن و به رسمیت شناختن تجارت چمدانی با خود به همراه دارد شامل تقلب، کلاهبرداری، قاچاق و جرایمی از این قبیل خواهد بود. از آنجایی که اشتغال به این نوع تجارت بدون اطلاع وزارت بازرگانی انجام می‌شود، به حقوق اصناف، مصرف کننده و… خدشه وارد خواهد کرد و دردسرساز می‌شود.

مقالات مرتبط: واردات تجهیزات پزشکی

تجارت چمدانی

کلام آخر

اوضاع نابه‌سامان اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، موجبات ایجاد و رونق تجارت چمدانی را فراهم نموده است. افراد زیادی با سفرهای خارج از کشور خود، به اسم استفاده‌ی شخصی و با قصد فروش، کالاهایی را از کشورهای دیگر وارد می‌نمایند. فروش این کالاها معمولا بصورت زیرزمینی و با قیمت پایین‌تر صورت می‌گیرد. علیرغم ماهیت غیر رسمی و غیر قانونی این نوع از تجارت، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در این رابطه از جانب دولتها اعمال نشده. درواقع دولت‌ها نیز از این فرصت برای صادرات و فروش کالاهای داخلی خود بهره می‌برند. ضمن اینکه تجارت چمدانی، موجبات اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان را هم فراهم می‌آورد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.