B2B Business تجارت B2B

تجارت B2B چیست؟

تجارت B2B

تجارت B2B یا به عبارت دیگر تجارت بنگاه به بنگاه، امروزه با نام‌های دیگری مانند بازاریابی کسب و کار و یا بازاریابی صنعتی نیز شناخته می‌شود. در این نوع کسب و کار، معامله میان شرکت‌ها و سازمان‌ها صورت می‌گیرد. یه این معنی که شرکت‌ها و سازمان‌ها محصولات و خدمات خود را به شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر عرضه می‌کنند. درواقع در این مدل با شخص حقیقی تحت عنوان مشتری طرف نیستیم.

در این مدل با تمام عملیات یک معامله‌ی معمولی مواجهیم. مواردی مانند تبادل اطلاعات، داده‌ها، ثبت سفارش، خرید و فروش و… . هدف در این مدل این است که تولیدکنندگان مواد اولیه، تولید کنندگان کالاهای مختلف و توزیع کنندگان بتوانند بدون واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. هر شرکتی برای تولید محصولات خود نیازمند یکسری مواد اولیه است. همان محصولات نیز ممکن است مواد اولیه‌ی خدمات و محصولات دیگر محسوب شوند. این موضوع موجب ایجاد یک چرخه و زنجیره‌ی خرید و فروش میان شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

تفاوت ‌‌B2B و B2C:

تفاوت‌های این دو نوع بازاریابی را می‌توان در حوزه‌هایی مانند زمان خرید، تعداد سهامداران، پیچیدگی پیشنهادات و فرآیند خرید جست و جو کرد. B2C به تعامل بنگاه و مشتری اشاره دارد. پروسه‌ی معاملاتی در این حوزه بسیار کوتاه‌تر از بازاریابی بنگاه به بنگاه است. چرا که خرید در این مورد بصورت موردی است اما خرید در بازاریابی بنگاه به بنگاه بصورت عمده بوده و ممکن است چندین ماه نیز طول بکشد.

تجارت B2B

کارایی شبکه‌های اجتماعی در مدل تجاری B2B:

در این رابطه با دو گروه محصول مواجهیم. محصولاتی که به مصرف کننده‌ی نهایی می‌رسند و محصولاتی که برای عرضه به مصرف کننده‌ی ثانویه استفاده می‌شوند. طریقه‌ی کاربرد شبکه‌های اجتماعی در هر یک از این دو مورد متفاوت است.

۱. شبکه‌های اجتماعی برای مصرف کننده‌ی نهایی:

در این رابطه کار با شبکه‌های اجتماعی راحت‌تر است. می‌توانیم به راحتی در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی فعالیت کرده و به تبلیغات بپردازیم. در واقع در این روش با محدودیت مخاطب به شکل خاص و جدی مواجه نیستیم.

۲. شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی واسطه‌ای:

در این مدل ما با یک خریدار اولیه و یک خریدار ثانویه روبه‌رو هستیم. به عبارتی در این روش با محدودیت‌هایی برای برقراری ارتباط با مخاطب و انجام تبلیغات مواجهیم. چرا که امکان انجام معاملات بصورت خرده فروشی برای ما وجود نخواهد داشت. برای بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی در این روش، یافتن مشتریان بالقوه و انجام تبلیغات صرفا برای آنان مناسب خواهد بود. در برخی شبکه‌های اجتماعی حتی می‌توانیم افرادی غیر از مخاطبان اصلی را محدود نماییم تا امکان مشاهده‌ی تبلیغات برای آنان وجود نداشته باشد.

مقالات مرتبط: تجارت B2C چیست؟

تجارت B2B

 

مزایای بازاریابی و تجارت B2B:

۱. راحتی بیشتر:

در این بازاریابی فروش بصورت آنلاین و با صرف کمترین وقت، انرژی و هزینه انجام می‌شود. انجام تبلیغات، نمایش محصولات و پروسه‌ی ثبت سفارش بصورت انبوه و بدون محدودیت خاصی و براحتی صورت می‌پذیرد.

۲. سود دهی بیشتر:

فروش در بازاریابی صنعتی معمولا بصورت عمده صورت می‌گیرد به این دلیل که خریداران بتوانند ذخیره‌ی لازم برای خود داشته باشند. سفارش بیشتر منجر به فروش بالقوه‌ی بالاتر و درآمدهای نقدی بیشتر خواهد شد. ضمن اینکه با استفاده از پتانسیل بازار در حوزه‌ی نرم‌افزارهای تجاری، خدمات مشاوره‌ای و ماشین آلات تخصصی می‌تواند بازار بزرگتری در اختیار شرکت‌ها قرار دهد. مورد هدف قرار دادن این صنایع منجر به کسب سود بالاتر می‌شود.

۳. امنیت بیشتر:

بدلیل انعقاد قراردادهای فروش B2B میان کسب و کارها، خیال فروشندگان از بابت انجام تعهد راحت است و نگرانی کمتری نسبت به عمل نکردن به وعده‌ها وجود دارد. ضمن اینکه اینگونه قراردادها معمولا بصورت دیجیتالی قابلیت ردیابی و نظارت دارند.

مقالات مرتبط: بازاریابی دهان به دهان

تجارت B2B

معایب بازاریابی و تجارت B2B:

۱. راه‌اندازی پیچیده‌تر:

برای اینکه بعنوان یک عمده فروش شروع به فعالیت کنیم لازم است که بدانیم چگونه و چه نوع مشتریانی را جذب کنیم. جذب مشتریان در این مورد بایستی بصورت تخصصی باشد و انجام آن نیازمند تحقیق کامل برای تبلیغات در مشاغل بالقوه و راه‌اندازی یک سیستم فروش اختصاصی است.

۲. محدودیت‌های فروش:

درحالی که از این طریق می‌توان به فروش بالا دست یافت اما شرکت‌ها فروش بالقوه به مشتریان خود را از دست می‌دهند. به دلیل محدودیت خریداران تجاری و نیاز مبرم به مذاکره و توانایی‌های آن، محدودیت‌هایی را در حوزه‌ی فروش و کسب سود ایجاد می‌نماید.

۳. برجسته شدن:

در یک بازه‌ی زمانی معین، شرکت‌های زیادی وجود دارند که محصولات و خدمات مشابه را عرضه می‌نمایند. بدلیل رقابت موجود میان این شرکت‌ها، فروشندگان اغلب بایستی به دنبال راه‌هایی برای کاهش قیمت‌ها و یافتن راه‌هایی برای جلب توجه شرکت‌ها باشند.

کلام آخر

بازاریابی B2B برای شرکت‌هایی که برای شرکت‌ها وسازمان‌های دیگر کار می‌کنند لازم و ضروری است. امروزه نیز به دلیل همبستگی که میان تولید کنندگان محصولات مختلف از باب تامین مواد اولیه وجود دارد، یادگیری اصول این بازاریابی برای موفقیت درآن لازم خواهد بود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.