Marketing Research تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی پروسه‌ای است برای جمع آوری اطلاعات در رابطه با مشتریان ایده‌آل و بازار هدف که توسط سازمان انجام می‌شود. این پروسه در جهت طراحی و یا اصلاح استراتژی سازمانی صورت می‌گیرد. دامنه‌ی شمول این تحقیقات، داده‌های مربوط به مشتریان فعلی و سابق، مصرف کنندگان و همچنین فعالیت‌های بازاریابی رقباست.

انجام این تحقیقات یک نیاز اساسی برای کسب و کارهاست تا مطمئن شوند که ارائه‌ی کالا و خدمات از جانب آنان به نحو مطلوبی صورت می‌گیرد. این تحقیقات نه بصورت دوره‌ای، بلکه بصورت مداوم و هدفمند بایستی انجام شود؛ چرا که در این صورت و در طول زمان، کسب و کار از توانایی خود در رفع نیازهای بازار در حال تغییر مطمئن خواهد شد.

ما با تکیه بر تحقیقات بازاریابی تلاش می‌کنیم تا به درک مناسبی از بازار و مشتریان برسیم. مواردی که در دایره‌ی شمول این درک کردن قرار می‌گیرد شامل شناسایی فرصت‌ها، بررسی موانع و مشکلات، یافتن راه‌حل‌های فروش و ارزیابی فرآیند بازاریابی است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

تفاوت تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی:

مرز میان این دو مفهوم آنقدر باریک است که گاها تفاوتی بینشان دیده نشده و به جای هم بکار می‌روند. در بازاریابی مدرن و امروزی نیز تفاوت واضحی میان این دو مفهوم قابل تصور نیست. گفته می‌شود که تحقیقات بازار شامل بررسی‌ها و تحقیقاتی است که در جهت شناخت نیازهای بازار، اندازه‌ی بازار و رقابت‌های موجود انجام می‌شوند. با این وجود در برخی مواقع سوالاتی که به دنبال پاسخ مناسب برای آنها هستیم، دربرگیرنده‌ی هر دو حوزه‌ی تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی است. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت این دو حوزه با یکدیگر دارای هم‌پوشانی بوده و مرز دقیقی وجود ندارد. درنهایت می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که کنکاش در رابطه با تفاوت این دو مفهوم امری بیهوده است؛ چرا که اهداف مشترک آنها قابلیت پاسخگویی همزمان به سوالات را می‌دهد. ضمن اینکه روش‌های مورد استفاده در آنها نیز مشترک است.

مقالات مرتبط: تحلیل رقابتی چیست؟

تحقیقات بازاریابی

مراحل تحقیقات بازاریابی:

این پروسه از ۵ مرحله تشکیل شده است. نتیجه‌ی این ۵ مرحله بایستی با یکدیگر مطابقت داشته، معتبر و قابل اعتماد باشند.

۱. تعریف مسئله:

ابتدای امر بایستی به تعریف مسئله و تعیین اهداف تحقیق بپردازیم. در تعریف مسئله مشکل موردنظر را مختصرا بیان و موضوع را کوچک می‌کنیم. در این مرحله به دنبال پاسخی برای یک سوال مشخص هستیم. این مرحله تحقیقات و پژوهش ما را در جهت صحیحی هدایت می‌کند.

۲. فرضیه سازی:

زمانی که به تعریف درستی از مسئله دست بیابیم، فرضیه‌هایی شکل خواهند گرفت. توضیح و توسعه‌ی هر فرضیه معمولا منجر به ارائه‌ی فرضیه جدید می‌شود. با این حال بایستی چند فرضیه‌ی نزدیکتر به واقعیت را در دست داشته باشیم.

۳. طراحی و تحقیق:

در این مرحله با دو بخش مواجهیم:

الف) تعیین نوع تحقیق:

بعد از تعیین موضوع تحقیق، درک درستی از موقعیت، شرایط و نوع تحقیق بدست خواهیم آورد. زمانی که به تعریف دقیقی از موضوع برسیم، از تحقیقات اکتشافی استفاده می‌کنیم. در این راستا از مجموعه‌ای از تحقیقات اولیه برای ایجاد فرضیه‌ها استفاده می‌کنیم.

در این رابطه با تحقیقات توصیفی مواجهیم که بعد از تحقیقات اکتشافی انجام می‌شوند. به این جهت که پژوهشگر در ابتدا بایستی به درک درستی از مسئله برسد تا بعد بتواند آن را مفصلا تشریح کند.

در تحقیقات علی ما با عاملی که موجب ایجاد تاثیرات خاصی در بازار شده مواجهیم. بطور مثال در این نوع تحقیقات تاثیر کاهش قیمت‌ها در سطح فروش محصولات بررسی می‌شود.

ب) تعیین منابع کسب اطلاعات:

در تحقیقات معمولا از دو دسته داده استفاده می‌کنیم. داده‌های اولیه و داده‌های ثانویه. داده‌های ثانویه داده‌هایی هستند که از قبل جمع‌آوری شده‌اند و هدف از جمع‌آوری آنها اجرای پروژه‌های تحقیقاتی دیگری بوده است. استفاده‌ی این داده‌ها مربوط به زمانی است که پژوهشی بایستی سریع و کم هزینه انجام شود. نکته‌ی قابل توجه در رابطه با این داده‌ها این است که آنها لزوما ارتباطی با پرژه‌ی تحقیقاتی ما ندارند. در مقابل، داده‌های اولیه داده‌هایی هستند که مستقیما با موضوع ما ارتباط داشته و برای همین موضوع جمع‌آوری می‌شوند. امکان دسترسی رقبا نیز به این قبیل داده‌ها وجود ندارد. اما دست‌یابی به این داده‌ها معمولا هزینه‌بر، وقت گیر و مشکل است.

مقالات مرتبط: بازار رقابتی کامل چیست؟

تحقیقات بازاریابی

۴. جمع‌آوری داده‌ها:

جمع‌آوری داده‌ها از ۳ طریق صورت می‌گیرد:

الف) روش مشاهده:

این روش ترجیح بازاریابان است. چرا که به مشاهده‌ی مستقیم رفتار یا واقعه، همانگونه که بوده و هست می‌پردازند. این روند به آنان کمک می‌کند که به رفتار مشتری همانطور که هست توجه کنند. فقط از این طریق است که می‌توانند مطمئن شوند مشتریان در هر شرایطی چگونه رفتار می‌کنند.

ب) نظرسنجی:

در این روش از طریق پرسشنامه اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کنیم و مستقیما با مشتری در ارتباطیم. برای انجام این کار می‌توانیم از طریق ارسال نامه، تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری استفاده نماییم. استفاده از این روش بستگی به زمان، دقت، بودجه و نیازمندی دارد.

مقالات مرتبط: بازار رقابت انحصاری

تحقیقات بازاریابی

۵. تجزیه و تحلیل:

در آخرین مرحله تحلیل اطلاعات بدست آمده را داریم. پژوهش‌گر یا بازاریاب در این مرحله با حجم قابل توجهی از داده و اطلاعات مواجه است که با توجه به فرضیاتی که در اختیار دارد بایستی این داده‌ها و اطلاعات را تائید و یا رد نماید. این داده در قالب جداول و تهیه‌ی خلاصه به اطلاعات کاربردی تبدیل می‌شود. پس از آن مدیران با تکیه بر آمار و نتایج تحلیلات صورت گرفته و مقایسه‌ي داده‌ها باهم و تفسیر آنها، در زمینه‌ی کسب و کار و اقدامات خود تصمیم می‌گیرند.

کلام آخر

شروع یک کسب و کار بدون انجام پروسه‌ی تحقیقات بازاریابی ریسک‌پذیری بالایی را دارد. تهدیدها و خطراتی که در این راه وجود دارند ممکن است آینده و سوددهی کسب و کار را به خطر بیندازند. تحقیقات بازاریابی فاکتوری است که از ریسک و فشار این خطرات می‌کاهد؛ مشروط بر اینکه دقیق و اصولی انجام شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشی

فهرست مطالب

1 دیدگاه دربارهٔ «تحقیقات بازاریابی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.