Market Research تحقیق بازار

تحقیقات بازار

تحقیقات بازار

تحقیقات بازار به معنی مجموعه فعالیت هایی است که به منظور بررسی نتیجه‌ی تولید و ارائه‌ی کالا و خدمات در بازار انجام می‌شود. در این تحقیقات که مستقیما بر روی مشتریان صورت می‌گیرد، بررسی می‌شود که یک محصول و یا خدمت تا چه اندازه می‌تواند نیازهای مشتریان را رفع نماید. همچنین انتظارات مشتریان از یک محصول و خدمت نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این تحقیقات به سازمان‌ها و کسب و کارها در انتخاب بازار هدف خود و میزان موفقیت یا شکست در حوزه‌ی فعالیت انتخابی و عرضه‌ی کالا و محصولات کمک می‌کند.

اهمیت تحقیقات بازار:

انجام تحقیقات بازار از بهترین روش‌ها برای شناسایی مشتری، رضایت مشتری، جلوگیری از کاهش مشتری و رونق کسب و کار است. در ادامه به برخی از موارد اهمیت تحقیقات بازار اشاره می‌کنیم:

۱. ارائه‌ي اطلاعات:

تحقیقات بازار اطلاعات مهم و با ارزشی را درباره‌ی کالاها، خدمات، مشتریان و بازار هدف به ما ارايه می‌دهند. بنابراین به ما کمک می‌کنند بهترین استراتژی را برای انجام فعالیت‌های تجاری خود در پیش گیریم.

۲. مشتری محوری:

به شناخت نیاز و درک خواسته‌ي مشتریان کمک می‌کند. بنابراین موجب می‌شود کالا و خدمات تولیدی ما متناسب با خواسته و نیاز مشتری بوده و رضایت حداکثری او را به دنبال داشته باشد.

۳. پیش بینی‌ها:

با درک نیاز و خواسته‌‌ي مشتری، همچنین با شناخت بازار و شرایط ارائه‌ی محصولات، پیش‌بینی مناسب از میزان فروش، سود و زیان را برای ما فراهم می‌کند.

۴. مزیت رقابتی:

تحقیقات بازار همیشه ما را یک قدم جلوتر از سایر رقبایمان قرار می‌دهد. یعنی موجب می‌شود با درکی که از مشتریان داریم، همواره بهترین و به روزترین تولیدات را متناسب با نیاز و خواست مشتری آماده‌ی عرضه داشته باشیم.

تحقیقات بازار بین‌المللی:

تحقیق بازار

از شاخه‌های مهم تحقیقات بازار، تحقیق بازارهای بین‌المللی است. کسب و کارهایی که قصد توسعه‌ی فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی خود و ورود به بازار جهانی را دارند، قبل از ورود به این حوزه بایستی تحقیقات خود را در رابطه با بازار کشور هدف انجام داده باشند. در این تحقیقات میزان نیازمندی یک کشور به ارائه‌ی کالا و یا خدمتی خاص، میزان فروش، مشتریان بالقوه و سایر مواردی از این قبیل مورد بررسی قرار می‌گیرد. ورود به بازارهای جهانی بدون مطالعه و تحقیقات بنیادین در این زمینه، می‌توان یک کسب و کار را با شکست مواجه سازد.

نکات مهم در تحقیق بازار بین‌المللی:

برای نتیجه بخش بودن تحقیقات بازار بین‌المللی، رعایت ۴ نکته ضروری است:

۱. رصد بازار:

در این زمینه به بررسی روند صادرات و واردات کالاها در کشورهای هدف، بررسی وضعیت ۲ تا ۵ ساله‌ی بازار آنها، بررسی وضعیت بازار در زمان رکود و در زمان رشد اقتصادی و بررسی بازارها و کسب و کارهای جدید برای سرمایه گذاری می‌پردازیم.

تحقیق بازار

۲. پتانسیل بازار:

در پتانسیل بازار میزان تقاضای مشتریان، میزان صادرات و مصرف کالاها، عوامل فرهنگی و اجتماعی در ارائه و عرضه‌ی کالاها و خدمات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳. نتیجه گیری:

نتیجه گیری از اطلاعات ناشی از تحقیقات به عمل آمده و مقایسه‌ی آنها با شرکت‌های رقیب، اطلاعات مفیدی در زمینه‌ي نوع ارائه‌ي کالا و خدمات، استفاده از برند خاص و درک سلیقه و تقاضای مشتریان به ما خواهد داد.

۴. نوآوری در بازاریابی:

در این زمینه از ابزارهای جدید بازاریابی استفاده می‌شود. در بازاریابی، انتخاب و بررسی بازار هدف، آماده کردن بازار برای ارائه‌ي کالا و خدمات، شناسایی کانالهای فروش و فروشندگان و به طور کلی تجاری سازی محصولات انجام می‌شود.

اهمیت تحقیق بازار بین‌المللی:

این تحقیقات بهترین و جدیدترین فرصت‌های کاری را در جهان به ما نشان می‌دهد. مارا در انتخاب بهترین زمان و مکان برای سرمایه گذاری راهنمایی می‌نماید. این تحقیقات همچنین به بازاریاب های بین‌المللی برای انتخاب و بکارگیری بهترین ایده‌ها در بازاریابی کمک می‌کند. بطور کلی اطلاعات حاصل از تحقیقات بازار بین‌ المللی، بهترین استراتژی‌ها را برای ورود به بازار صادرات و واردات جهانی، برنامه‌ي توسعه و هدایت کارکنان در اختیار مدیران بین‌المللی و صاحبان کسب و کارها قرار می‌دهد.

خلاصه مقاله:

اهمیت تحقیقات بازار محدود به بازارهای داخلی نیست؛ بلکه اولین قدم برای ورود به بازارهای بین‌المللی، تحقیق بازار و در ادامه‌ي آن بازاریابی بین‌المللی است. میزان اهمیت این مسئله به حدی است که در صورت عدم انجام صحیح تحقیقات بازاری، امکان فروپاشی یک کسب و کار و ورشکستگی آن بسیار بیشتر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.