Foreign Exchange Obligations تعهدات ارزی

تعهدات ارزی چیست؟

تعهدات ارزی

تعهدات ارزی یک نوع تعهد از جانب واردکنندگان کالاست با موضوع بازفروش ارز خریداری شده به بانک‌های داخلی.

به دلیل محدودیت‌هایی که کشور ما از جهت منابع ارزی با آن مواجه است، فروش ارز به واردکنندگان کالا و خدمات مشروط به واردات کالا و خدمات طی زمانبندی معین و طی پروسه‌ی ترخیص از گمرک است. در نتیجه‌ی تعهد فوق‌الذکر، درصورت عدم رعایت این شرط از جانب واردکنندگان، آنان ملزم خواهند بود که ارز خریداری شده را به بانک‌های داخلی بازفروش نمایند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ویژگی‌های تعهدات ارزی:

این قبیل تعهدات را به دو معنای عام و خاص داریم.

تعهدات ارزی عام تمامی تعهدات با موضوع ارز را دربرمی‌گیرد. درواقع این گروه تعهدات مربوط به حقوق خصوصی افراد است. مانند بدهی دلاری که یک شخص به دیگری دارد.

در مقابل تعهدات ارزی خاص موضوعاتی خاص را شامل می‌شود که به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص، آن ها را از سایر موضوعاتی که صرفا مبنای آن ها ارز است متمایز می‌نماید. این دسته خارج از حقوق خصوصی بوده و جنبه‌ی عمومی دارد.

ویژگی‌های مختص تعهدات ارزی خاص:

۱. در این قبیل تعهدات، بانک مرکزی مستقیم یا غیر مستقیم ذی‌نفع می‌باشد.

۲. وجوه اینگون دسته تعهدات از جانب بانک مرکزی و برای مصرف معینی تامین می‌شود. لذا مصرف آن در حوزه‌ي تعیین شده بایستی ثابت شود. درصورت اثبات خلاف این مطلب، وجوه بایستی به نظام بانکی برگردانده شوند.

۳. در نوع خاص تعهدات، وجوه مربوطه میان حداقل دو حاکمیتی جابه‌جا می‌شوند که از استقلال سیاسی برخوردارند.

مقالات مرتبط: کوتاژ گمرکی چیست؟

تعهدات ارزی

موازنه‌ی ارزی کشور:

منظور از این موازنه، برقراری تعادل در درآمد و مصرف ارزی کشور است. اگر کشور در شرایطی قرار بگیرد که مصارف ارزی آنها بیشتر از درآمدهای ارزی‌شان باشد، آن کشور ناچار به استقراضات ارزی خواهد بود.

لذا تعهداتی که دارای ویژگی تعهدات ارزی خاص هستند و در ایجاد تعادل و موازنه‌ی ارزی کشور مثمر ثمر هستند،‌ تعهدات خاص ارزی محسوب می‌شوند. مقررات حاکم بر ایجاد نوع خاص این تعهدات، ایفاء تعهدات و ضمانت اجراهای مربوط به آن، جزو قوانین آمره است.

تخلفات ارزی وارد کنندگان:

اینگونه تخلفات را در سه دسته می‌توان مطرح کرد:

۱. عدم ارائه‌ي پروانه سبز گمرکی

۲. گران فروشی کالا

۳. کاهش تخلیه‌ی کالا

علت وقوع این تخلفات را می‌توان اینگونه مورد ارزیابی قرار داد که قیمت ارز در نظام بانکی در مقایسه با بازار آزاد پایین‌تر است. به دلیل همین تفاوت قیمت ارز در سیستم بانکی و غیر بانکی، واردات کالا با انگیزه‌ی خروج ارز از کشور و تحصیل سود بیشتر حاصل از این تفاوت قیمت انجام می‌شود. همین موضوع نیز نهایتا منجر به تخلفات ارزی می‌شود.

انواع تعهدات ارزی:

با توجه به نوع تخلفات، تعهدات ارزی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

۱. ناشی از عدم ورود کالا

۲. ناشی از کمیت کالای وارده

۳. ناشی از کیفیت کالای وارده

مقالات مرتبط: گمرک الکترونیک چیست؟

تعهدات ارزی

رفع تعهدات ارزی:

همه‌ی صادرکنندگان کالا به خارج از کشور بایستی طبق قوانین و مقررات آمره در این مبحث، ارز حاصل از صادرات را به چرخه‌ی اقتصادی کشور برگردانند.

هدف از این کار این است که دولت آمار دقیق از افراد و شرکت‌هایی که در زمینه‌ی صادرات فعالیت می‌نمایند داشته باشد. در نتیجه‌ی آن می‌‌تواند مطمئن شود که ارز حاصل از صادرات کالاهایی که مجوز صادرات آنها داده شده، مجدد به کشور وارد شده یا خیر.

راه‌های رفع تعهدات:

۱. اگر بعنوان یک فعال اقتصادی در حوزه‌ی صادرات کالا متوجه تعهد ارزی خود شدیم، لازم است به میزان تعهدی که داریم، از صرافی ارز تهیه و در سامانه‌ي نیما ثبت نماییم. در این روش با تامین ۷۰ درصد تعهد ارزی خود می‌توانیم از معافیت مالیاتی برخوردار شویم.

۲. می‌توانیم با تاجری که نیازمند ارز است توافق کنیم و ارز وارده به کشور را از مشتری دریافت و به تامین کننده منتقل نماییم.

کلام آخر

مبحث تعهدات‌ارزی از جمله مباحث بحث برانگیز در حوزه‌ی تجارت و صادرات کالاهاست. به دلیل کمبود منبع ارزی در کشور و وجود تخلفات بسیار در حوزه‌ی صادرات و واردات، ارزیابی این تعهدات می‌تواند راهی برای اطمینان خاطر از انجام صحیح صادرات و ارز آوری آنها برای کشور باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.