Organizational Commitment تعهد سازمانی

تعهد سازمانی و روش‌های تقویت آن

تعهد سازمانی به میزان وابستگی افراد به سازمانی که در آن کار می‌کنند گفته می‌شود. تعهد افراد به سازمان باعث پیش بینی رضایت کارکنان، همکاری کارکنان، رهبری، عملکرد شغلی و امنیت شغلی می‌شود. تعهد کاری کمک می‌کند کارمند برای رسیدن به هدف خود با اشتیاق در سازمان کار کنند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انواع تعهد سازمانی:

۱. تعهد عاطفی:

دلبستگی عاطفی است که هر کارمندی نسبت به سازمان دارد. این نظریه می‌گوید اگر کارمندی نسبت به سازمان تعهد فعالی دارد به مدت طولانی در سازمان باقی می‌ماند. تعهد فعال یعنی این که کارمند علاوه بر این که از حضور و فعالیت در سازمان خوشحال است، در فعالیت‌های گوناگون سازمان مانند شرکت در بحث‌ها، جلسات و ارائه‌ی پیشنهادهای ارزشمند به سازمان کمک می‌کند.

۲. تعهد مستمر:

در این نظریه کارمند به اندازه‌ای تعهد سازمانی دارد که فکر می‌کند ترک سازمان هزینه‌ای برای او دارد. اگر کارمندی تعهد مستمر به سازمان خود داشته باشد، می‌خواهد به مدت طولانی در سازمان کار کند. زیرا از انرژی خود برای سازمان استفاده می‌کند و وابستگی به سازمان دارد.

مقالات مرتبط: سازمان چیست؟ معرفی انوع سازمان ها

اهمیت تعهد سازمانی:

تعهدسازمانی

۱. افزایش بهره‌وری کارکنان:

کارکنانی که تعهد سازمانی دارند، بهره‌وری بیشتری دارند. کارکنان اعتقاد بیشتری به سازمان، اهداف، چشم انداز، ماموریت و تیم رهبری دارند. این کارکنان از عملکرد همکاران و اعضای تیمشان بهره‌وری بیشتری دارند.

۲. کاهش غیبت کارکنان:

کارمندان با انگیزه و دارای تعهد کاری کمتر از سایر کارکنان غیبت می‌کنند و از مرخصی‌های خود استفاده می‌کنند. کارکنان متعهد برای رفتن به سرکار، تکمیل کارها، کمک به پروژه‌ها و رسیدن به هدف سازمانی اشتیاق بیشتری دارند.

۳. همکاری عالی و فعال اعضای تیم:

کارکنان متعهد همکاری خوبی با دیگران دارند و در فعالیت‌های گروهی شرکت می‌کنند. کارکنان با داشتن تعهد سازمانی باعث افزایش بهره‌وری تیم و سازمان می‌شوند.

۴. داشتن حامیان قوی:

کارکنانی که به سازمان خود تعهد دارند حامی مثبتی برای کارفرمای خود هستند. کارکنان متعهد به سازمان حامی محصولات و خدمات کارفرمای خود هستند.

روش‌های تقویت تعهد سازمانی:

افزایش تعهد سازمانی باعث عملکرد بهتر کسب و کار، افزایش سودآوری، افزایش بهره‌وری، ماندگاری کارکنان، رضایت مشتری و اشتیاق مشتری می‌شود.

۱- ایجاد فرهنگ کار گروهی قوی:

ایجاد فرهنگ کار گروهی یکی از مزایای تعهد سازمانی است. ایجاد فرهنگ کار گروهی به ما کمک می‌کند محیط کاری سالم داشته باشیم. با گسترش فرهنگ کار گروهی، کارکنان برای همکاری و رسیدن به اهداف سازمان انگیزه بیشتری دارند. گسترش فرهنگ کار گروهی باعث افزایش سطح تعهد سازمان و ایجاد فرهنگ سازمانی می‌شود.

۲- در میان گذاشتن اهداف و انتظارات خود با کارمندان:

برای اینکه اهداف معنادار و نتیجه بخش باشند، کارکنان می‌بایست از اهداف و انتظارات مدیریت آگاه شوند. در تعهد سازمانی بیشتر کارکنان می‌خواهند بدانند مهمترین معیار برای شغلشان چیست و چگونه می‌توانند به هدف بهتری برسند. وقتی که کارکنان احساس مالکیت به سازمان داشته باشند به تعهدکاری در سازمان تمایل بیشتری دارند.

مقالات مرتبط: مدل شایستگی چیست؟

تعهدسازمانی

۳- شفاف بودن و تشویق به ارتباطات باز:

شفافیت سازمانی کمک می‌کند کارکنان در سازمان مشارکت داشته باشند و در توسعه سازمان سهم بیشتری داشته باشند. همچنین باعث می‌شود کارکنان نسبت به خود احساس ارزشمندی داشته باشند و باعث افزایش تعهد سازمانی می‌شود. عملکرد کارکنان با شفافیت کارفرما افزایش می‌یابد.

۴- حفظ اخلاق کاری:

کارکنان نسبت به تعهد سازمانی خود احساس خوبی دارند. برخورداری و حفظ وجدان کاری و استانداردهای بالا کمک می‌کند کارکنان نسبت به تعهد سازمانی خود انگیزه بیشتری داشته باشند.

در صورتی که کارکنان از وجدان کاری و استانداردهای سازمان آگاه باشند، ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. داشتن وجدان و اخلاق‌ کاری این اطمینان را به کارکنان می‌دهد که آنها انگیزه بیشتری برای رشد و پیشرفت دارند.

۵- پرورش فرهنگ کاری مثبت:

فرهنگ کاری باعث می‌شود کارکنان از عضویت در سازمان احساس خوبی داشته باشند و انگیزه بیشتری داشته باشند و کارکنان را تشویق می‌‌‌‌‌‌کند ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و بدون هرگونه سوء تفاهم بدون ترس با مدیر خود ارتباط خوبی برقرار کنند. برای داشتن تعهد سازمانی باید کارکنان خود را تشویق کنیم و از فرهنگ سازمانی پیروی کنیم.

۶-تشویق نوآوری:

یکی از روش‌های افزایش تعهد سازمانی و افزایش کارکنان نوآوری است. برای تشویق کارمندان به نوآوری به آنها انگیزه دهیم ایده‌های خود رابه اشتراک بگذارند و کارکنان را به تعهد کاری تشویق کنیم.

 

کلام آخر

تعهد سازمانی به میزان وابستگی افراد به سازمانی که در آن کار می‌کنند می‌گویند که باعث افزایش بهره‌وری و بازدهی کارکنان می‌شود. رهبران سازمان با استفاده از روشهایی مانند ایجاد فرهنگ کار گروهی، حفظ اخلاق کاری و… می‌توانند تعهد سازمانی را افزایش دهند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.