Product Development توسعه محصول

توسعه‌ی محصول

توسعه‌ی محصول

توسعه‌ی محصول فرآیندی است که دربرگیرنده‌ي مرحله‌ی ایده‌پردازی تا عرضه‌ی محصول می‌باشد. این پروسه هم در رابطه با عرضه‌ي محصول جدید قابل مشاهده است و هم در رابطه با محصولات قدیمی که قصد بهبود آن را داریم. پروسه‌ی توسعه‌ی محصول، پروسه‌ای طولانی است که نه در هنگام تولید بلکه مدتها قبل از ساخت محصول آغاز می‌شود. ابعاد وسیعی که این فرآیند شامل می‌شود از تفکر سازنده‌ی مفهوم اولیه گرفته تا عرضه‌ي‌ محصول نهایی و سپس سنجش آن را دربرمی‌گیرد.

توسعه‌ی محصول در مفهوم امروزی پاسخی برای چگونگی ساخت یک محصول، چرایی، چیستی و چه زمانی است. در این رابطه مدیر محصول ارتباطات مداوم و مستمر با مهندسان این حوزه و تیم بازاریابی خواهد داشت. هدف از این ارتباطات تولید و عرضه‌ی محصول و همچنین بهبود آن برای اینکه مورد پسند مشتری واقع شود می‌باشد. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد بازاریابی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

توسعه‌ی محصول موفق:

برای موفقیت در حوزه‌ي توسعه‌ی محصولات نیازمند یک استراتژی درست و مناسب در این رابطه هستیم. برخی از ویژگی‌های توسعه‌ی محصول موفق از قرار زیر است:

۱. نقطه‌ی شروع این فرآیند بررسی و ارائه‌ي تعریف مناسب از محصول جدید و پاسخگوی نیاز مشتری است.

۲. هم راستا بودن مفاهیم مربوط به طراحی محصول جدید با استراتژی تعبیه شده برای توسعه

۳. فرآیندی که برای پرورش ایده‌ها انتخاب و عملی می‌نماییم بایستی منعطف و سبک باشند.

۴. انجام این پروسه بایستی توسط تیم‌های متخصص و متشکل از چندین تخصص انجام شود.

۵. نتیجه‌ی این پروسه، تولید یک محصول موفق است که موجب توسعه‌ی کسب و کار و جلب رضایت مشتری می‌شود.

تفاوت توسعه و طراحی محصول:

علیرغم شباهتی که بنظر می‌رسد این دو مفهوم با یکیگر دارند، توسعه‌ی محصول مفهومی گسترده‌تر از طراحی محصول می‌باشد. به عبارت دیگر می‌توان طراحی محصول را زیرمجموعه‌ای از توسعه‌ی محصول دانست.

زمانی که به مطالعه و تحقیقات بازار می‌پردازیم برای اینکه نیاز مشتریان و فرصت ارائه‌ی محصول را بیابیم، درواقع درحال انجام فرآیند توسعه‌ي محصول هستیم. از طرف دیگر اما هنگامی که در انتهای بررسی‌های اولیه نوبت به ایده‌پردازی و پیاده‌سازی ایده‌ها رسید، این مرحله تحت عنوان طراحی محصول شناخته می‌شود.

در طراحی محصول ما به طرح اولیه‌ی محصول نیاز داریم. اما در توسعه‌ی محصول نیازمند استراتژی‌های برند، تحقیقات و تحلیل‌های بازار، نیاز و خواسته‌های مشتریان و درنظر گیری منابع و امکانات تحت اختیار هستیم.

مقالات مرتبط: چرخه عمر محصول چیست؟

توسعه محصول

مراحل توسعه‌ی محصول:

۱. بررسی نیاز مشتریان:

اولین گامی که در توسعه‌ی محصول می‌توانیم برداریم، شناخت جامع از بازار فعلی و نیاز مشتریانی است که هدف اصلی و نهایی ما از عرضه‌ي محصولات هستند. برای دست‌یابی به این شناخت و درک می‌توانیم از طریق سوالات زیر اقدام نماییم:

با توجه به وضعیت موجود حاکم بر بازار، نیاز مشتریان چیست؟

در چنین شرایطی چه ایده‌های ارزش آفرینی وجود دارند؟

نیازهای تامین نشده‌ی مشتریان کدام است و چطور می‌توان آنها را به بهترین نحو تامین نمود؟

۲. ایده‌پردازی و پردازش ایده‌ها:

بعد از شناخت نیاز مشتریان به بررسی توانایی رفع نیاز آنان می‌پردازیم. اگر با استفاده از امکانات تحت اختیارمان بتوانیم به نیازها پاسخ دهیم، یعنی فرصت را بدست آورده‌ایم. اما کار اینجا تمام نمی‌شود؛ بلکه با بررسی ایده‌ها بایستی به این نتیجه برسیم که واقعا فرصتی پیش روی ماست و یا دچار خطای تحلیلی شده‌ایم.

در ادامه بایستی بررسی کنیم که آیا ایده‌ی طرح شده قابلیت اجرا دارد یا خیر. هر ایده‌ای که به ذهن می‌رسد لزوما قابل اجرا نیست. این مرحله همان مرحله‌ی پردازش ایده است. در این مرحله است که تفاوت میان مدیران موفق و غیرموفق مشخص می‌شود. چرا که در مرحله‌ی پردازش بایستی ایده‌های ضعیف را شناسایی و حذف نماییم.

مقالات مرتبط: بسته بندی محصولات

توسعه محصول

۳. توسعه‌ی مفهوم محصول جدید و آزمایش اولیه‌ی محصول:

در قدم بعدی به توسعه‌ي مفهوم توسعه‌ي محصول و انجام آزمایشات اولیه روی آن می‌پردازیم. انجام این آزمایشات برای یافتن نقاط قوت و ضعف لازم است. پس از شکل‌گیری مفاهیم، لازم است که توسط مشتریان آزمایش شوند. برای انجام برخی از این آزمایشات، ارائه‌ی یک تصویر و یا بیان یک واژه نیز کافی است. ضمن اینکه آزمایش فیزیکی محصول نیز می‌تواند موجب افزایش میزان اعتماد مشتریان شود.

۴. تحلیل اقتصادی محصول:

این مرحله در راستای آزمایشات بازاریابی صورت می‌گیرد. زمانی که بررسی‌های عملکردی ما از محصول با موفقیت مواجه شد و به اتمام رسید، نوبت به آزمایشات بازاریابی می‌رسد. در این مرحله به بررسی محصول جدید و استراتژی‌های بازاریابی می‌پردازیم. بازاریابان در این مرحله شرایط بازار را بررسی می‌کنند. آزمایشات و بررسی‌های بازاریابی بایستی متناسب با نوع محصول بوده و در محصولات مختلف متفاوت است. این مرحله با ۲ ریسک جدی مواجه است که موجب می‌شود برخی مدیران کسب و کار از آن صرف‌نظر نمایند؛ ریسک اول مربوط به هزینه‌های آزمایش بازاریابی است که ممکن است زیاد باشد. ریسک دوم مربوط به رقباست که آزمایش بازاریابی ممکن است ایده و محصول ما را برای کپی در اختیار رقبا قرار دهد.

بررسی‌هایی که در این مرحله صورت می‌گیرد شامل موارد زیر است:

آیا می‌توان این محصول را بعنوان یک کسب و کار موفق معرفی کرد؟

وضعیت اقتصادی محصول چگونه خواهد بود؟

آیا عرضه‌ی محصول با سوددهی همراه است؟

میزان سوددهی محصول به چه میزان خواهد بود؟

موفقیت محصول بصورت مستقل خواهد بود و یا در کنار سایر محصولات؟

مقالات مرتبط: نیچ مارکتینگ: چگونه بهترین بازار هدف خود را پیدا کنیم؟

تجاری سازی محصول

۵. آزمایش محصول جدید:

بعد از اتمام پروسه‌ی توسعه‌ی محصول، مرحله‌ی آزمایش محصول را در پیش داریم. انجام این آزمایش به اشکال مختلف صورت می‌گیرد. بعنوان مثال شاید در حد تولید نمونه‌ی اولیه باشد. یعنی با ساخت یک یا چند نمونه، وضعیت آنها را بررسی نماییم. یا اگر توسعه‌ی محصول ما در حوزه‌ی نرم‌افزار بود، ممکن است محصول اولیه را در قالب نسخه‌ی بتا منتشر کنیم. در حالت سوم نیز ممکن است اقدام به عرضه‌ی محدود نماییم.

در هر مرحله از ابتدا تا اینجا ممکن است تصمیم به توقف فرآیند توسعه‌ی محصول بگیریم؛ یعنی به این نتیجه برسیم که فرضیات اولیه اشتباه بوده و بهتر این است که پروژه را متوقف نماییم.

۶. تجاری سازی محصول:

آخرین مرحله در مسیر توسعه‌ی محصول، تجاری سازی است. در هنگام عرضه و معرفی محصول به بازار ممکن است با هزینه‌های بسیاری در حوزه‌ی ساخت و تبلیغات مواجه باشیم. اما این کسب و کارها هستند که تصمیم می‌گیرند چه محصولی، چه زمانی و در چه ابعادی وارد بازار شود. همه‌ی اینها به قابلیت ریسک پذیری مدیران و امکان دسترسی آنها به کانال‌های توزیع بستگی دارد.

کلام آخر

کسب و کارها بایستی برای پاسخ به نیازهای مشتریان که همواره در حال تغییر است، به دنبال تجدید و توسعه‌ی محصولات خود بروند. برای موفقیت در این امر بایستی مراحل توسعه‌ی محصول را به درستی انجام دهند. توسعه‌ی محصول با درنظر گرفتن نیاز و خواست مشتریان و شناخت شرایط بازار که از طریق بررسی‌ها وتحقیقات بازار امکان‌پذیر است انجام می‌شود. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.