Brand Positioning جایگاه سازی برند

جایگاه سازی برند

جایگاه سازی برند

جایگاه سازی برند یا موقعیت یابی، به مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی گفته می‌شود که برای تثبیت برند در ذهن مشتری یا ایجاد تاثیر مثبت بر آنان صورت میگیرد. موقعیت‌یابی برند باید منحصر به فرد و متمایز با سایر رقبا باشد. بکارگیری استراتژی جایگاه سازی برای برند برای همه‌ي کسب و کارهایی که به دنبال تثبیت موقعیت خود در بازار رقابتی هستند ضروری است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد برندسازی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت جایگاه سازی برند:

منظور از جایگاه‌سازی صرفا استفاده از یک لگو یا طرح خاص، ایده‌ی تبلیغاتی منحصر به فرد و یا شعار تبلیغاتی مخصوص نیست. ما به دنبال نشان دان هویت مستقل برند خود در بازار به شکل متمایز از سایر رقبا هستیم. در وضعیت رقابتی موجود در بازار هر برند بایستی به دنبال جایگاهی مطمئن برای فروش محصولات خود باشد. یعنی باید شرایطی را برای برند خود به نحوی ایجاد کند که دلیل محکمی برای مشتری جهت خرید وجود داشته باشد. در این شرایط جایگاه سازی برند نقش موثری ایفا خواهد کرد. جایگاه سازی به برند ما ارزش و اعتبار می‌بخشد و هم کسب و کارمان را تثبیت می‌کند و هم محصولاتمان را از سایر محصولات متمایز می‌سازد.

مقالات مرتبط: برندسازی محصول

اهمیت جایگاه سازی برند:

جایگاه سازی بعنوان پایه و اساسی برای فعالیت‌های مرتبط با تولید، آماده سازی، تبلیغات، بازاریابی و سایر موارد مربوط به محصول محسوب می‌شود. هدفمند سازی در حوزه‌ی جایگاه‌سازی، به ویژه ضمن آماده سازی استراتژی کسب و کار، به عنوان یک راهنما برای انجام فعالیت‌های بازاریابی و فروش خواهد بود.

از آنجایی که هر فعالیت بایستی مشخص کننده‌ی جایگاه و ارزش برند ما باشد، ضروری است که فعالیت‌های بازاریابی را هم راستا با جایگاه سازی برندمان انجام دهیم. درغیر اینصورت فعالیت‌ها غیر موثر و غیر اثربخش خواهد بود.

همچنین جایگاه سازی از لحاظ ایجاد و کنترل شهرت نیز موثر خواهد بود؛ چرا که می‌تواند بین کسب و کار ما و سایر رقبا تمایز ایجاد نماید و در ذهن مشتری، محصولات ما را در اولویت قرار دهد.

انواع استرتژی‌های جایگاه‌سازی:

در هنگام انتخاب استراتژی مناسب برای جایگاه سازی برند باید به مزیت رقابتی محصولاتمان نیز توجه نماییم؛ به این معنی که استراتژی را انتخاب نماییم که از یک جهت بیانگر مزیت‌های درونی محصولاتمان باشد و از جهتی دیگر کم و کاستی‌های محصولات رقیب را بیان نماید.

۱. استراتژی جایگاه مشتری:

در این استراتژی با بکارگیری روش‌های مشتری مداری می‌توانیم جایگاه خود را در بین مشتریان هدف تثبیت نماییم. همچنین این روش، برای توجیه قیمت بالای ارائه خدمات و محصولات نیز موثر  واقع خواهد شد.

۲. استراتژی جایگاه سازی بر استفاده‌ي آسان:

این استراتژی بعنوان یک مزیت رقابتی به مشتری این نکته را یادآور خواهد شد که چرا استفاده از محصولات ما در مقایسه با محصولات رقبا آسان‌تر و راحت‌تر است. از این استراتژی می‌توانیم به ویژه در جایی که مشتریان هدف ما افرادی پرمشغله هستند استفاده کنیم. چرا که این افراد همواره به دنبال راهی برای انجام آسان‌تر و سریع‌تر فعالیت‌های خود می‌باشند.

۳. استراتژی جایگاه سازی مبتنی بر قیمت:

در این روش با طیف گسترده‌تری از مشتریان سر و کار داریم. چرا که قیمت همواره یکی از فاکتورهای تعیین کننده برای جذب مشتریان بوده است. زمانی که ما کالایی با قیمت به صرفه‌تر و پایین‌تر ارائه می‌کنیم، در جذب مشتری موفق‌تر خواهیم بود. اما با این حال استفاده از این روش نیازمند دقت نظر فراوان می‌باشد. چرا که کاهش بیش از حد قیمت ممکن است این توهم را در ذهن مشتری ایجاد کند که با کالایی بی کیفیت مواجه شده است. یا حتی این امکان نیز وجود دارد که کسب و کارما با بحران مالی مواجه شود.

۴. استراتژی جایگاه سازی تمایز:

همانطور که بیان شد، هدف از ایجاد جایگاه سازی برند،‌ ایجاد تمایز بین محصولات ما و محصولات رقیب می‌باشد. برای ایجاد این تمایز نیز ما نیازمند ایجاد یک یا چند مزیت رقابتی برای مشتریان هستیم. مشتریان برای مزیت‌های جدید و تمایزات خلاقانه ارزش بیشتری قائلند. اما این نکته را نیز بایستی در نظر داشته باشیم که ایجاد برخی تمایزات نیازمند آزمایش و تحقیقات کافی در حوزه‌ی بازار و مشتریان خواهد بود. در واقع در ایجاد تمایز بایستی که بی گدار به آب نزنیم.

مقالات مرتبط: تاثیر برندینگ در فروش

چگونگی ایجاد یک استراتژی جایگاه سازی برند:

برای ایجاد یک جایگاه مطمئن ابتدا لازم است که برخی جزئیات را بررسی و سپس براساس آنها جایگاه سازی متناسب با برندمان را به انجام  برسانیم.

۱. تعیین جایگاه فعلی:

بررسی جایگاه فعلی برند به ما این امکان را می‌دهد که بدانیم کجا هستیم و تمایل داریم در چه جایگاهی قرار بگیریم. همچنین در انتخاب مشتری هدف، یافتن نقاط قوت و ضعف، تمرکز بر نقاط قوت و ایجاد مزیت رقابتی نیز موثر خواهد بود.

۲. بررسی جایگاه فعلی:

بعد از تعیین و مشخص شدن جایگاه فعلی، به بررسی آن می‌پردازیم. در این رابطه تمامی مزایا و ویژگی‌های محصولاتمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم، به بررسی اطلاعاتی که از مشتریان در دست داریم می‌پردازیم، و در نهایت احساسی که استفاده از محصولات ما در مشتری ایجاد می کند را بررسی می‌کنیم.

۳. شناسایی و تحقیق در رابطه با رقبا:

بعد از شناسایی جایگاه فعلی برند به سراغ رقبایمان می‌رویم. برای شناسایی رقبا و تحلیل عملکرد آنان ۳ راه عمده وجود دارد.

الف) از طریق تحقیقات بازار:

در این باره مفصلا در مقاله‌ی تحقیقات بازار صحبت کرده‌ایم.

ب) از طریق بازخورد مشتریان:

نظر مشتریان و میزان رضایتشان و علت رضایتشان را جویا شویم. همچنین میزان و علت عدم رضایت مشتریان نیز می‌تواند به ما در تقویت کیفیت محصولاتمان و گنجاندن مزیت‌های رقابتی در آن کمک کند.

ج) از طریق شبکه‌های اجتماعی:

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی که امروزه به شکل گسترده در اختیار عموم افراد قرار دارد نیز می‌توانیم به بررسی جایگاه و میزان موفقیت رقبا بپردازیم.

مقالات مرتبط: انتخاب رنگ برند

۴. ارزش گذاری:

با بررسی عملکرد رقبا می‌توانیم نقاط ضعف آنان را به نقاط قوت خود تبدیل نماییم. به این ترتیب ارزشی از کسب و کار خود را از طریق ارائه‌ی محصولات با کیفیت‌تر و متمایز‌تر به مخاطب القا می‌کنیم. در واقع در این زمان است که مشتری با ارزش واقعی برند ما در مقایسه با برندهای رقیب آشنا می‌شود.

۵. ارائه‌ی پیشنهادات منحصر به فرد:

این پیشنهادات بایستی متناسب با ویژگی‌ها، اهداف و ارزش‌های کسب و کار ما، به نحوی متمایز و منحصر به فرد نسبت به سایر رقبا ارائه شود.

۶. ایجاد ارتباط موثر با مشتری:

این مورد که بیشتر در فضای بازاریابی با آن مواجه هستیم در ایجاد جایگاهی مطمئن و صحیح در بین مشتریان هدف موثر خواهد بود. چرا که هدف ما از جایگاه سازی، در اولویت قرار گرفتن در میان مشتریان است و نحوه‌ی برقراری ارتباط با آنان در این زمینه بسیار تعیین کننده است. مشتریان به برندی وفادار خواهند بود که بتوانند با آن ارتباط دوستانه و صمیم‌تر برقرار کنند و آن برند نیز به سلیقه و نیاز مشتریان در تولید محصولاتش اهمیت دهد.

کلام آخر

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، جایگاه سازی یک هدف مهم برای هر کسب و کار است که در بازار رقابتی به دنبال یافتن بهترین جایگاه می‌باشد. برای تحقق این هدف نیز بررسی های میدانی دقیقی لازم است که مدیران کسب و کارها بایستی ابعاد مختلف و مهمی را در این زمینه مدنظر قرار داده و متناسب با آن، استراتژی جایگاه سازی خود را پیاده سازند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.