Investment Risks خطرات سرمایه گذاری

خطرات سرمایه گذاری کدام اند؟

خطرات سرمایه گذاری

اقدام به سرمایه گذاری همواره ما را با انواع و اقسام ریسک‌ها و خطرات مواجه می‌سازد. ریسک سرمایه گذاری شامل میزان تفاوت میان سود مورد انتظار و سود واقعی است. این تفاوت و بازدهی نهایی یا مثبت است و یا منفی. اگر با بازدهی منفی بالا مواجه بشیم و احتمال عدم موفقیت ما بالا باشد، به تبع آن میزان ریسک و خطرات سرمایه گذاری هم بالا می‌رود.

ریسک‌های اصلی در سرمایه‌گذاری:

۱. خطر بازار:

خطر بازار ناظر بر خطر کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته به دلیل چالش‌های اقتصادی و تحولات سیاسی است که بطور کلی ثبات بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ریسک‌های سرمایه‌گذاری در ۳ بازار به شکلی جدی‌تر وجود دارند:

2. بازار سهام:

سرمایه‌گذاری در بازار سهام به این دلیل که قیمت در این بازار بستگی عمیقی به نرخ عرضه و تقاضا دارد، همواره در معرض خطر قرار می‌گیرد. خطر سهام، ناشی از کاهش ارزش بازار سهام است.

3. نرخ بهره:

این مورد به سرمایه‌گذاری‌هایی مانند سرمایه‌گذاری درمورد اوراق قرضه گفته می‌شود. خطری که در این نوع از سرمایه‌گذاری وجود دارد ناظر بر از دست دادن پول به دلیل تغییرات نرخ بهره است. بعنوان مثال اگر با افزایش نرخ بهره مواجه باشیم، ارزش اوراق قرضه در بازار کاهش می‌باید.

4. بازار ارز:

ریسک موجود در سرمایه‌گذاری‌های خارجی، به دلیل نوسانات ارزی موجود است. در جریان این نوسانات ممکن است بخشی از سرمایه‌ی خود را از دست بدهیم.

5. خطرات نقدشوندگی:

مربوط به زمانی است که قصد داریم پول خود را بدست آوریم. در این شرایط خطر ناتوانی در فروش با قیمت منصفانه، ما را تهدید خواهد کرد. در شرایط فروش سرمایه‌گذاری احتمال دارد ناچار به قبول قیمت پایین‌تر شویم.

6. خطر تمرکز:

خطر تمرکز یعنی سرمایه‌گذاری‌های خود را در یک نقطه متمرکز نماییم. تمرکز سرمایه در یک نقطه، ریسک از دست دادن سرمایه را بالا می‌برد. زمانی که سرمایه‌گذاری‌های ما متنوع و در حوزه‌های مختلف باشد، این کار ریسک سرمایه‌گذاری را در ابعاد گسترده‌تری پخش می‌نماید.

مقالات مرتبط: افزایش فروش در شرایط رکود

خطرات سرمایه گذاری

7. ریسک اعتباری:

در این نوع از سرمایه‌گذاری، خطر بحران مالی برای نهاد دولتی و یا شرکت امضا کننده‌ی اوراق قرضه وجود دارد. درصورتی که آن سازمان با بحران و مشکلات مالی مواجه باشد، پرداخت بهره و یا بازپرداخت اصل مبلغ برای وی امکان‌پذیر نخواهد بود.

8. خطر تورم:

در اثر تورم، ممکن است قدرت خرید خود را از دست بدهیم؛ چرا که سرمایه‌گذاری ما با تورم هماهنگ نیست. ریسک تورم مستقیما بر سرمایه تاثیرگذار خواهد بود. اگر دارایی نقدی یا اوراق قرضه در اختیار داریم، خرید سهام می‌تواند از سرمایه‌ي ما در شرایط تورم محافظت نماید.

9. خطر سرمایه‌گذاری‌های خارجی:

این ریسک هنگامی رخ می‌دهد که اقدام به سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی می‌نماییم. از دست دادن سرمایه در کشورهای خارجی اتفاقی کاملا ملموس و قابل حدس است؛ چرا که روابط کشورها همواره درگیر بی‌ثباتی است. ضمن اینکه همگام با جریانات سیاسی و اجتماعی، با نوسانات شدید ارزی نیز مواجهیم.

سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک:

علیرغم ریسک‌پذیری بالای برخی سرمایه‌گذاری‌ها، برخی صندوق‌های سرمایه گذاری وجود دارند که با کمترین ریسک می‌توانیم در این باره اقدام نماییم. از سری این صندوق ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۲. صندوق سرمایه‌گذاری در سهام

۳. سرمایه‌گذاری مختلط

۴. صندوق سرمایه‌گذاری طلا

مقالات مرتبط: بازارهای مالی چیست؟

خطرات سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال:

به دلیل نوسانات شدید در بازار بورس و ارز، تعداد قابل توجهی از افراد در حال حاضر مایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال هستند. با این حال سرمایه‌گذاری در این بازار را نیز نمی‌توان بدون ریسک دانست. از سری خطرات موجود در رابطه با سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. محدودیت‌های تجارت رمز ارزها:

به دلیل نگرانی برخی نهادهای امنیتی، ممکن است در آینده شاهد جلوگیری برخی کشورها از دست‌یابی، نگهداری، خرید و فروش و استفاده از رمزارزها باشیم.

۲. نوسانات قیمتی:

یکی از مهمترین رمزارزها، بیت کویین است که دارای شدیدترین نوسانات قیمتی است. این نوع از ارز دیجیتال تاثیرپذیری بالایی از حوادث سیاسی و اقتصادی دارد و سریعا دچار افزایش یا کاهش قیمت می‌شود.

۳. غیرملموس بودن:

سرمایه‌گذاری در رابطه با ملک، زمین و ماشین، وجود خارجی دارد و کاملا قابل دسترسی است. اما سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به دلیل مجازی بودن، دارای ریسک بیشتری است. چرا که بر روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که در حقیقت وجود خارجی ندارد. به همین دلیل از امنیت پایین و خطر بالا برخوردار است. حتی در همین رابطه احتمال به سرقت رفتن سرمایه در بنگاه‌های دیجیتال نیز وجود دارد.

۴. عدم آگاهی کافی:

سود بالایی که بنظر می‌رسد از طریق این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها بدست می‌آید، افراد را به سمت این بازار می‌کشاند. غافل از اینکه سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیازمند یادگیری فنون و داشتن اطلاعات کافی در این حوزه است. به همین جهت خطر از بین رفتن سرمایه برای این افراد بیشتر وجود دارد.

مقالات مرتبط: بازار سرمایه چیست؟

کلام آخر

سرمایه‌گذاری از حساس‌ترین اقدامات تجاری و اقتصادی محسوب می‌شود. چرا که ورود به عرصه‌ی سرمایه‌گذاری بدون درنظر گرفتن شرایط بازار مربوطه و عدم اطلاع کافی از ریسک‌های موجود، ممکن است سرمایه‌ی ما را بطور کامل از بین ببرد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.