International Commercial Arbitration

داوری تجاری بین‌المللی

داوری تجاری بین‌المللی

داوری تجاری بین‌المللی را می‌توان یک شیوه‌ی مطمئن برای حل و فصل اختلافات ناشی از قراردادهای تجاری بین‌المللی دانست. طرفین قرارداد با توافق یکدیگر، اختلافات احتمالی خود را به داوری ارجاع می‌دهند. امروزه داوری یک شرط نسبتا ثابت ضمن قراردادها است. از اصلی‌ترین دلایل این امر نیز می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

سرعت رسیدگی، کم هزینه بودن، محرمانه بودن رسیدگی، عدم نیاز به مراجعه به محاکم دادگستری، لازم‌الاجرا بودن آراء صادره از داوری، اجرای نسبتا سریع و آسان این آراء.

امروزه بدلیل پیچیدگی روابط انسانی و حساسیت‌های موجود در امور و قراردادهای تجاری، وجود مرجعی که بر روابط بین‌الملل مسلط و متخصص باشد و بتواند اختلافات ناشی از آن را حل و فصل نماید، بیش از پیش احساس می‌شود.

همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

داوری در تجارت بین‌ الملل:

این نوع از داوری مربوط به اختلافات ناشی از قراردادهایی است که ریشه‌ی بین‌المللی دارند و نقش حاکمیت‌ها در آن پر رنگ تر است. داوری در این موارد نیازمند اشراف کامل بر قوانین بین‌المللی و شناخت سیستم‌های حقوقی کشورهای مختلف می‌باشد. افرادی که قصد ورود به حوزه‌ی داوری بین‌المللی را دارند بایستی نگاه خود را از تک بعدی به چند بعدی تغییر بدهند. به این صورت که از سطح قوانین داخلی خود فراتر رفته و با طیف وسیعی از فرهنگ‌ها و قوانین بین‌المللی مواجه شوند.

امتیازاتی که در داوری داخلی وجود دارد را می‌توانیم در داوری در سطح بین‌الملل نیز مشاهده کنیم اما برخی نکات منفی نیز در این رابطه قابل مشاهده است. مانند: مسافت طولانی، امکان اطاله‌ی رسیدگی بدلیل بعد مسافتی، هزینه‌بر بودن نسبت به داوری داخلی بدلیل بعد مسافت، هزینه‌ی ترجمه و وکیل و… .

صلاحیت در داوری:

یکی از مباحث مهمی که در داوری تجاری بین‌المللی بدلیل فراسرزمینی بودن این موضوع وجود دارد، بحث صلاحیت است. اینکه در حل و فصل اختلافات، قانون کدام طرف قرارداد حاکم باشد. حل این مسئله با درج شرط داوری و تعیین قانون حاکم بر آن ضمن قرارداد امکان پذیر است.

مقالات مرتبط: تاثیر شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

داوری تجاری بین‌المللی

 

مزایای داوری تجاری در عرصه بین‌ الملل:

۱. اجرای آسان آرای داوری:

برخلاف آراء صادره از محاکم دادگستری که اجرای آنها در سایر کشورها با محدودیت‌هایی مواجه است، در اجرای آرای داوری در خارج از محل صدور آن تدابیر سخت گیرانه وجود ندارد.

۲. غیر علنی بودن رسیدگی:

بدلیل اهمیتی که مسائل تجاری به ویژه در حوزه‌ی بین‌المللی دارند و تمایل به محرمانه ماندن اسرار تجاری از سوی تجار، جلسه‌ی علنی ممکن است موجب برملا شدن جزئیات قراردادهای بی‌المللی و ورود لطمه به تجار شود. لذا داوری بدلیل رسیدگی محرمانه و خصوصی می‌تواند یک گزینه‌ی مطمئن برای تجاری که خواهان حفظ اسرار تجاری خود هستند باشد.

۳. رسیدگی سریع:

در محاکم دادگستری بدلیل حجم بالای پرونده‌های موجود، امکان رسیدگی سریع به دعاوی وجود ندارد. ممکن است گرونده ها گاها مدتها در صف رسیدگی باقی بمانند و در نهایت نیز به آنها رسیدگی نشده و یا رسیدگی به آن از سلامت کافی برخوردار نباشد. اما داوری در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه‌ی نهایی اختلافات موجود را روشن می‌کند.

۴. هزینه‌ی پایین رسیدگی:

هزینه‌های رسیدگی در داوری بسیار پایین‌تر از رسیدگی در محاکم است. از آنجایی که داوری تشریفات رسیدگی مجاکم را ندارد، از هزینه‌های جانبی آن نیز معاف خواهد بود. لذا طرفین با هزینه‌ای اندک می‌توانند به اختلافات موجود خود خاتم بدهند.

مقالات مرتبط: ارز دیجیتال در تجارت بین‌الملل

داوری تجاری بین‌المللی

 

انواع  داوری:

الف) سازمانی:

در داوری سازمانی، امر رسیدگی بر عهده‌ی موسسات خاصی که برای این امر شکل گرفته‌اند قرار می‌گیرد. از جمله‌ی این موسسات می‌توان به اتاق داوری بین‌المللی، مرکز داوری بین‌المللی سنگاپور، دادگاه داوری بین‌المللی لندن اشاره کرد.

ب) موردی:

در این نوع از داوری، رسیدگی به افراد مرضی‌الطرفین واگذار می‌شود. از محاسن این سبک از داوری می‌توان به قابل اعتماد بودن داوران انتخابی و هزینه‌های بسیار پایین‌تر نسبت به داوری سازمانی اشاره کرد.

کلام آخر

مزیت‌های موجود در داوری در مقایسه با موانعی که در رسیدگی‌های محاکم دادگستری وجود دارد، بیش از پیش افراد را به سمت داوری سوق داده است.  تمایل افراد به داوری باعث بوجود آمدن موسسات فعال در این زمینه و درج شرط داوری در قراردادها شده است. گسترش داوری صرفا در سطح داخلی نبوده.؛ بلکه امروزه با گسترش روابط بین‌الملی و مناسبات فرامرزی، افراد در سطح بین‌الملل نیز دنبال مرجعی مطمئن و سریع‌الحساب برای رسیدگی به اختلافات ناشی از قراردادهای منعقده‌ی خود هستند. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

 

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.