Failure in Business شکست در کسب و کار

دلایل شکست در کسب و کار

 دلایل شکست در کسب و کار

دلایل شکست در کسب و کارها تحت تاثیر عوامل مشخصی هستند. نداشتن تحقیق مناسب و کافی درمورد سود بازار قبل ازسرمایه گذاری پرخطر، یکی از علل اصلی شکست در کسب و کار است. پیش از قبول خطر و سرمایه گذاری در هر کسب و کاری تحقیق و مشورت با متخصصان بسیار شایسته است. هیچکس نمی‌خواهد کسب و کاری شکست خورده داشته باشد. افتخار هر کارآفرینی این است که شاهد رشد و سود کسب و کارش باشد. بعضی از کارآفرینان کسب و کاری راه می‌اندازند ولی به علت عوامل خاص کسب  و کارشان به شکست منجر می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد کسب و کار می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

 علت شکست کسب و کار

۱. عدم نظرخواهی و مشورت از افراد حرفه‌ا‌ی:

مهم نیست پیش خودتان فکر می‌کنید خبره و مطلع هستید. وقتی می‌خواهید خط جدیدی ازکسب وکار را راه اندازی کنید بهتر است به دنبال نظرخواهی باشید و با افراد حرفه‌ای مشورت کنید. این کار کمک می‌کند تا بتوانید تشخیص دهید آیا این کسب و کاری که درموردش فکر می‌کنید سودمند است یا خیر. اغلب اوقات کارآفرینان به این دلیل اقدام به راه اندازی یک کسب و کار می‌کنند که شاهد سوددهی کسب و کاری مشابه برای دیگران بودند. داشتن یک مربی که همیشه شما را از ارتکاب اشتباهات احمقانه باز دارد بسیار لازم است.

مزیت دیگر مشورت با حرفه‌ای‌ها این است که شما با آدم‌هایی ملاقات و گفت و گو می‌کنید که پیش تر کسب وکار مشابه شما راه انداخته‌اند، مرتکب اشتباهاتی شده‌اند و راه‌های جبران یا جلوگیری از آن اشتباهات را یاد گرفته‌اند.

مقالات مرتبط: بوم مدل کسب و کار چیست؟

دلایل شکست در کسب و کار

۲. عدم توجه مناسب به مشتری:

اولویت دادن و توجه به مشتری اهمیت دارد. کسب وکاری که خدمات و توجه مناسبی به مشتریان داشته باشد حتما پیشرفت می‌کند. توجه مناسب به مشتری باعث بازگشت مشتریان می شود. اگر با مشتریان رفتارخوبی نداشته باشیم آنها به سمت رقبایمان برمی‌گردند. یاد بگیریم چگونه باید به مشتریمان نشان دهیم که برایمان ارزشمند و محترم هستند. همیشه از آنها درمورد کیفیت سوال کنیم و در قبال اظهارنظرشان درباره‌ی محصول، تخفیفاتی برایشان در نظر بگیریم. اگر به مشتری به اندازه کافی نزدیک نشویم، اگر مثل سایر فروشنده‌ها با آنها رفتار کنیم، وقتی به سراغ شما می‌آیند که گزینه دیگری به جز شما نداشته باشند. واحدخدمات مشتریانمان معرف برند ماست.

۳. تقلید ازدیگران:

آن چه برای آقای الف نتیجه بخش است شاید برای آقای ب کارساز نباشد. بسیاری از آدم‌ها به این علت وارد یک کسب و کار می‌شوند یا یک کسب وکار خاصی را انتخاب می‌کنند که شاهد موفقیت دیگران در این کسب و کار بودند. فکر می‌کنند اگر آنها به این کار اقدام کنند موفق می‌شوند. بهتر است نقاط ضعف و تمایز خود را نسبت به دیگران بازشناسیم. تقلید بدون مشورت به بن‌بست می‌رسد.

 ۴. فقدان تجربه:

فقدان تجربه یکی دیگر از دلایل شکست در کسب و کار هاست. اگر بی‌تجربه باشیم و یا مدیریتمان خام و مبتدیانه باشد، کسب وکارمان محکوم به شکست است. زمانی که شروع به کسب و کار جدید می‌کنیم از خدمات افراد باتجربه بهره‌مند شویم. آنها می‌توانند شریک یا کارمندمان باشند. از بازاریابان باتجربه و کارمندان آموزش دیده در زمینه خدمات مشتریان استفاده کنیم.

۵. عدم حساب و کتاب:

باید حساب و کتاب هر ریالی را داشته باشیم که درکسب و کارمان به دست می‌آوریم. بیشتر اوقات بسیاری ازکارمندان حساب و کتاب فروش روزانه‌شان را ندارند. وقتی یک روز فروش می‌کنند با این فکر که فردا هم می‌توانند به همان میزان فروش کنند سودشان را خرج نیازهای شخصی‌شان می‌کنند. برای موفقیت بایستی برنامه‌ریزی دقیق برای خرج‌هایمان داشته باشیم.

مقالات مرتبط: کارآفرین کیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

دلایل شکست در کسب و کار

۶. عدم رشد شخصی:

بسیاری از کارآفرینان بر روی خودشان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. آنها دوست دارند موفق شوند ولی مطالعه نمی‌کنند، تحقیق نمی‌کنند، درسمینار و کارگاه‌هایی که سبب بالا رفتن سطح اطلاعات‌شان می‌شود شرکت نمی‌کنند. پیشرفت شخصی در زمینه‌ی مهارت رفتاری و ارتباطی یک ضرورت است. رسیدن به این مهارت دشوار و نیازمند نظم و دقت است. رسیدن به موفقیت بدون اصلاح و بهبود رفتارمان کار بسیار سختی است. هیچکس در زندگی بدون خودسازی و افزایش دانش خود پیشرفت نکرده است.

۷. مکان نامناسب:

یک کارآفرین تصمیم گرفت در یک منطقه محلی اقدام به تاسیس کافی شاپ کند. قهوه‌های آن کافی‌شاپ بسیار دلپذیر و یا قیمت مناسب بودند. بامشتریان رابطه‌اش بسیار عالی بود. ولی بعد از یک سال کافی‌شاپش به اندازه کافی رشد نکرد. توانست به سختی آن را اداره کند. بالاخره تصمیم به فروش کافی شاپ گرفت و بعد از آن، کارآفرین 29 ساله‌ای که سرمایه کافی داشت، احساس کرد می‌تواند با تزریق پول به کافی‌شاپ این کسب و کار را سود دهد و شیک و مد روز کند. اما نتوانست کافی‌شاپ را به سوددهی برساند. به دلیل موقعیت مکانی کسب و کار!

درنتیجه نمی‌توانیم درجایی کسب و کارمان را شروع کنیم که نیاز به خدمات ما نداشته باشد. شیک و مد روز کردن کسب و کار باعث نمی‌شود آدم‌ها سراغ ما بیایند و به ما وفادار بمانند. قبل از انتخاب مکان تاسیس کسب و کار باید آن منطقه را از لحاظ بازار بررسی کنیم.

۸. عدم تمرکز:

ممکن است کارآفرینان به دلیل مشغله‌های جزئی از مسیر اصلی منحرف شوند. وقتی تمرکزشان به یک طرف جلب می‌شود از قدرت فکر کردنشان کم می‌شود. یک کارآفرین خوب هیچ وقت تمرکزش را از مسائل مهم و اولویت‌ها برنمی‌دارد. ولی بعضی دچار  وسواس و کمالگرایی درمشغله جزئی می‌شوند که می‌توانند آنها را به افراد دیگر محول کنند.

مقالات مرتبط: پروپوزال تجاری

دلایل شکست در کسب و کار

۹. انتظارات نادرست:

برخی نو بنیان‌ها فکر می‌کنند وقتی وارد کار شدند بدون هیچ تلاشی پول از در و دیوار به آنها هجوم می‌آورد. مقصر خود کارآفرینانی هستند که فکر می‌کنند از دیگران بیشتر می‌دانند. راه‌اندازی یک کسب و کار موفق مانند دو صد متر سرعت نیست؛ بلکه مثل ماراتن است. اگر نمی‌خواهیم شاهد سقوط کسب و کارمان باشیم، باید سخت تلاش کنیم.

۱۰. به سرعت تسلیم شدن:

تسلیم شدن مهم ترین دلیل شکست بسیاری از کسب و کارهاست. اگر پشتکار نداشته باشیم، اگرمطالعه و تحقیق نکنیم، اگر بعد از شکست تلاش نکنیم، شاید در کسب و کارمان موفق نشویم. باید بدانیم رسیدن به نیمه‌های راه درکسب و کار، هرگز موفقیت نیست.

۱۱. کمبود منابع مالی:

از دیگر مشکلاتی که درشروع باعث تعطیلی کسب و کار می‌شود عدم تامین مالی یا کمبود بودجه است. کارآفرینان با راه اندازی کسب وکارشان با بودجه عملیاتی ناکافی، مرتکب اشتباه مهلکی می‌شوند. عمر این کسب و کارها طولانی نیست؛ زیرا موسسان اگر قرار باشد با افراد قوی رقابت کنند، ناامید ودلسرد می‌شوند.

کلام آخر

عوامل ودلایل دیگری برای شکست یک کارآفرین وجود دارد ولی ۱۱ مورد بالا جزء اصلی‌ترین دلایل شکست در کسب و کار به حساب می‌آیند. اگر بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم، تا موفقیت در کسب و کار موردنظرمان راه زیادی نداریم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.