Commercial Diplomacy دیپلماسی تجاری

دیپلماسی تجاری چیست؟ اصول و ماهیت آن

در دیپلماسی تجاری، کشورها در تلاشند که با بکارگیری استراتژی‌های خاص و با استفاده از ابزارهایی خاص، اهداف خاص تجاری خود را دنبال کنند؛ اهدافی مانند توسعه‌ي روند صادرات و یا جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی. با ما همراه باشید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

دیپلماسی تجاری چیست؟

دیپلماسی تجاری مجموعه سیاست‌هایی است که با هدف اداره و هدایت روابط تجاری در عرصه‌ی بین‌الملل در مسیر صحیح، مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژه‌ي دیپلماسی را بطور کلی به معنای روابط بین‌المللی میان دولت‌ها، ملت‌ها، بیان خواسته‌ها و دنبال کردن اهداف ملی در فضای بین‌المللی داریم. در دیپلماسی راه حل دست‌یابی به اهداف از طریق مذاکره، تعامل و داد و ستد صورت می‌گیرد.

ماهیت دیپلماسی تجاری:

این دیپلماسی بر توسعه‌ي کسب و کارها از طریق برقراری روابط تجاری دوستانه میان کشورها متمرکز است. همچنین وظیفه‌ی آموزش و توانمندسازی دیپلمات‌ها و نمایندگان کسب و کارها را برای مذاکره و یافتن بهترین شریک تجاری نیز بر عهده دارد. بدلیل اهمیت رو به رشد دیپلماسی تجاری، آمادگی کافی مذاکره کنندگان و تسلط آنان بر روی فنون و اصول مذاکره ضروری و بر روند تعاملات بین‌المللی تاثیرگذار است.

مقالات مرتبط: تجارت سیار چیست؟

دیپلماسی تجاری

اهداف آموزش روابط دیپلماتیک تجاری:

۱. شناخت و آشنایی با منافع خود و دیگران

۲. ارزآوری مناسب برای کشور

۳. هماهنگی میان کارگزاری‌های مختلف

۴. افزایش اطلاعات و هماهنگی میان سیاست‌های داخلی و خارجی

۵. ایجاد فرصت‌های اشتغال‌زایی برای صاحبان سرمایه و کسب و کار در بخش خصوصی

۶. دست‌یابی به فرصت از طریق تبدیل بحران‌های سیاسی و امنیتی منطقه‌ای و جهانی

۷. تسریع روند جهانی شدن و همبستگی بازارهای جهانی و ارتباط تنگاتنگ اقتصاد کشورها با یکدیگر

۸. درک و شناخت تحولات منطقه‌ای و برخورداری از پلن‌های سازگاری با این تغییرات.

۹. در دست گرفتن کنترل بازارها در سطح جهانی

۱۰. توجه بیش از پیش کشورهای توسعه‌یافته و خواهان قدرت به دیپلماسی تجاری و استفاده از آن در راستای مهار ناامنی‌های اقتصادی

اصول دیپلماسی تجاری:

امروزه با رقابت شدید و بسیار نزدیک کشورهای صنعتی در بازارهای جهانی مواجهیم. در فضای پر تنش و سراسر رقابت این بازار، کشورها در تلاش برای حفظ موقعیت و جایگاه خود و کسب برتری هستند. این رقابت‌ها با وجود فضا و منابع محدود تحت اختیار، گاها زمینه‌ساز درگیری‌هایی در رابطه با سهم و سود می‌شود. در این شرایط است که دیپلماسی تجاری، با ایجاد فضای گفت و گو محور، به کاهش تنش‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای و جهانی کمک می‌کند. این دیپلماسی همچنین ضرورت درک متقابل را برای کشورها بیان می‌نماید.

علیرغم فضای رقابتی و جنگ طلبانه میان کشورها، قاعده و قانونی برای کشورها تعریف شده که علاوه بر موفقیت در عرصه‌ي بین‌الملل، آسیب کمتری نیز به مصرف کننده‌ی نهایی وارد شود. ویژگی‌هایی که یک دیپلماسی تجاری بایستی از آن برخوردار باشد از قرار زیر است:

۱. استفاده از توانمندی‌های موجود در تعاملات

۲. اولویت قرار دادن ملاحظات اقتصادی و تجاری نسبت به ملاحظات سیاسی و امنیتی در جهت تامین منافع دو جانبه

۳. ارتباط گیری با واحدهای اقتصادی و مالی در جهان و استفاده از قدرت چانه زنی آنها

۴. قانون گذاری مناسب با شرایط

مقالات مرتبط: صادرات زعفران

دیپلماسی تجاری

ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی دیپلماسی تجاری:

مهمترین ابعاد امنیت، امنیت اقتصادی و تجاری است؛ چرا که ارتباط مستقیمی با سطح رفاه مردم دارد. تامین امنیت ملی بدون در نظر گرفتن قدرت اقتصادی امکان پذیر نیست. برای این منظور نیازمند جذب سرمایه‌گذاری های خارجی و ایجاد بستر قانونی برای آن هستیم. دست‌یابی به این هدف نیز با مذاکره برای ایجاد سازمان‌ها و مناسبات اقتصادی و تجاری با دیگر کشورها امکان پذیر است. در این راستا حتی نیازمند انعقاد معاهدات و موافقت‌نامه‌های چند جانبه‌ی اقتصادی هستیم. برای تمام این اهداف، بایستی آموزش‌های کافی به دیپلمات‌ها، صاحبان کسب و کار بخش خصوصی، تجار و بازرگانان داده شود. این آموزش‌ها در مذاکرات و تعاملات موثر و همچنین انعقاد معاهدات تجاری بین‌المللی که منافع ملی را درپی دارند ضروری است.

کلام آخر

در دیپلماسی تجاری عوامل مختلفی درگیر هستند که تحت تاثیر این عوامل، فعالان حوزه‌ي تجارت اقدام به هدف گذاری‌های تجاری و حفظ منافع ملی خود می‌نمایند. برای این منظور بکارگیری استراتژی‌ها و ابزارهای خاص تعاملی موجب پیچیدگی در این حوزه شده است. کشورها برای تامین امنیت داخلی خود نیازمند رفاه اقتصادی هستند. برای تامین رفاه اقتصادی نیز بایستی بتوانند در بازار رقابتی جهانی، جایگاه خود را حفظ و تعاملات مثبت با دیگر کشورها برقرار نمایند. در نتیجه در این مسیر نیازمند توانمندی‌هایی در زمینه‌ی مذاکره، گفت و گوی اثربخش و تعهدات بین‌المللی هستند. دیپلماسی تجاری پکیجی کامل از این توانمندی‌ها را به فعالان این حوزه آموزش می‌دهد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.