Financing Methods روش های تامین مالی

روش‌های تامین مالی

روش‌های تامین مالی

روش‌های تامین مالی از آن بابت مطرح می‌شود که تمامی شرکت‌ها برای ادامه‌ي حیات کاری خود نیازمند منابع مالی هستند. دسترسی به این منابع به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. تامین مالی برای اتمام پروژه‌های در حال اجرا و روند پیشرفت شرکت لازم و ضروری است.

حال به فرآیندی که در تلاش برای ایجاد، جمع‌آوری و افزایش سرمایه است، تامین مالی گفته می‌شود. هدف از انجام این پروسه نیز سرمایه‌گذاری، سودآوری، کاهش میزان ریسک و رفع نیازهای اقتصادی است. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد استراتژی می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

روش‌ های تامین مالی کسب و کار:

روش‌های تامین مالی به دو دسته‌ی داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دو روش نیز زیر مجموعه‌های مخصوص به خود را دارند.

روش‌های تامین مالی

الف) تامین مالی داخلی:

تامین مالی که بوسیله‌ی عوامل داخلی انجام می‌شود، تامین مالی داخلی است. بطور مثال اگر یک شرکت سرمایه‌ی مورد نیاز خود را از سود سهام فروخته شده تامین نماید، تامین مالی داخلی است. تامین مالی داخلی از ۳ طریق انجام می‌شود:

۱. از طریق افزایش سرمایه:

شرکت در این روش از طریق فروش سهام و تحصیل آورده‌ی نقدی، میزان سرمایه‌ی مورد نیاز خود را تامین می‌نماید.

۲. از طریق فروش دارایی‌ها:

در این روش شرکت اقدام به فروش زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و یا حتی سهام شرکتی که خود مالک بخشی از آن است می‌نماید.

۳. از طریق موسس‌ها:

برخی مواقع نیز تامین مالی توسط موسسان صورت می‌گیرد. آنان کمبود بودجه را جبران و به همان نسبت سهامشان دستخوش تغییرات می‌شود.

مقالات مرتبط: کاهش ریسک سرمایه گذاری در کسب و کار

روش‌های تامین مالی

ب) تامین مالی خارجی:

اگر کمبود بودجه از هر طریقی خارج از شرکت جبران شود، تامین مالی خارجی است. بعنوان مثال دریافت وام از بانک را می‌توان نوعی تامین خارجی دانست. به این نوع از تامین مالی، تامین مالی مبتنی بر بدهی هم گفته می‌شود؛ چرا که در نتیجه‌ی آن، شرکت به عامل تامین کننده بدهکار می‌شود. این روش نیز دربرگیرنده‌ی چندین زیر مجموعه است:

۱. از طریق اخذ وام از بانک‌ها، موسسات و یا سرمایه‌گذارهای داخلی:

در برخی موارد بانک‌های نیازها و کمبودهای مالی خود را با استفاده از تسهیلات و وام‌های بانکی جبران می‌کنند. در این روش، شرکت بایستی مبلغ بیشتری نسبت به آنچه دریافت کرده تحت عنوان سود برگرداند. این عامل تاثیر گذاری زیادی بر روی میزان سود و زیان شرکت خواهد داشت.

۲. از طریق بانک‌ها و یا سرمایه‌گذاران خارجی:

از این روش در پروژه‌های بزرگ مانند پروژه‌های نفتی و گازی استفاده می‌شود. اینگونه پروژه‌ها نیازمند سرمایه‌های عظیم هستند و در مقابل شرکت نیز متعهد به بازپرداخت بوسیله‌ي سود، محصول و خدمات است.

مقالات مرتبط: ریسک مالی و روش های کاهش آن

۳. تسهیلات خارجی:

ضمن ارائه‌ی این تسهیلات، کشورهای خارجی سرمایه و یا ماشین آلات را در اختیار شرکت‌ها قرارمی‌دهند و در مقابل از آنها مطالباتی دارند.

۴. پیش دریافت‌های شرکت:

در برخی مواقع نیز شرکت برای تامین بودجه‌ی انجام پروژه‌های خود، اقدام به پیش فروش آن می‌نماید. در نتیجه با مبلغ پیش دریافتی که از این طریق بدست آورده است، پروژه‌ی درحال انجام خود را تمام و یا محصولات را تولید می‌نماید.

کلام آخر

فرآیند تامین مالی از جمله احتیاجات هر شرکتی است. این موضوع هم یکی از عناصر اولیه برای شروع کسب و کار محسوب می‌شود و هم یکی از ملزومات جهت ادامه‌ی حیات شرکت. هر شرکتی در طول دوره‌ی حیات خود نیازمند تامین مالی است که این ضعف را از طریق روش‌های مختلف و بسته به شرایط و موقعیت‌ خود جبران می‌کند. پروژه‌هایی که هر شرکت برای آن اقدام به تامین سرمایه می‌نماید می‌تواند شامل طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری و تعمیرات و… باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.