Capital Analysis Methods روش های تحلیل سرمایه

روش‌های تحلیل سرمایه

روش‌های تحلیل سرمایه

روش‌های تحلیل سرمایه برای سرمایه‌گذاری و ورود به بازار بورس کاربرد دارد. برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق در حوزه‌های مختلف به ویژه انجام معاملات در بازار بورس، نیازمند آشنایی با تحلیل‌های مختلف هستیم. این تحلیل‌ها امکان آشنایی و شناخت موقعیت‌های مناسب برای سرمایه گذاری در بورس را برای ما فراهم می‌کند. آشنایی با انواع روش‌های تحلیلی به ما کمک می‌کند که با آگاهی کامل در مسیر سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام قدم برداریم و با حداقل سرمایه به حداکثر سود دست یابیم.

انواع روش‌های تحلیل سرمایه:

برای تحلیل سرمایه با ۳ روش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تحلیل تابلوخوانی مواجهیم. انتخاب هر کدام از این ۳ روش با توجه به علایق و ویژگی‌های شخصیتی هر سرمایه گذار و یا معامله‌گر صورت می‌گیرد.

۱. تحلیل بنیادی:

بنای تحلیل بنیادی بر این پایه استوار است که هر ورقه‌ي بهادار، دارای ارزش ذاتی مخصوص به خود است. برای تصمیم‌گیری در خصوص خرید و فروش هر ورقه در بازار، بایستی قیمت ذاتی آن را با قیمت فعلی آن در بازار مقایسه نماییم. در اینصورت اگر قیمت فعلی ورقه در بازار کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، خرید آن منطقی و در غیر این صورت غیرمنطقی بنظر می‌رسد. برای اطلاع از ارزش ذاتی هر سهم، به بررسی داده‌های بنیادی شرکت مانند میزان تولید و فروش و همچنین میزان سود و زیان می‌پردازیم. یک تحلیل‌گر بنیادی موظف است با بررسی صورت‌های مالی اساسی شرکت، این قبیل داده‌ها را بدست آورد.

۲. تحلیل تکنیکال:

روش‌های تحلیل سرمایه

در روش تکنیکال تحلیل‌گر به دنبال بررسی نمودارها و توجه به نوسانات قیمتی یک دارایی از گذشته تا حال است تا بتواند آینده‌ي دارایی را پیش‌بینی نماید. هر تحلیل تکنیکال در برگیرنده‌ی ۳ اصل مهم است:

قیمت بیانگر همه چیز است.

– روند یک کالا قیمت‌ها را مشخص می‌کند.

– تاریخ قابل تکرار است.

بدلیل تمرکزی که تحلیل تکنیکال بر روی نمودارهای یک سهم و استفاده از ابزارهای تحلیلی تکنیکال دارد، به آن تحلیل نموداری نیز گفته می‌شود. محدودیتی که از این باب سیستم تحلیل تکنیکال از آن برخوردار  است، در مواجهه با سهام یک شرکت جدیدالورود می‌باشد. شرکتی که حضوری جدید در بازار سرمایه دارد، نمودار قابل توجهی برای بررسی روند نوسانات قیمتی از گذشته تاکنون نخواهد داشت. لذا امکان پیش‌بینی وضعیت قیمتی آن از این طریق وجود ندارد. اما در این رابطه می‌توان از قابلیت‌های تحلیل بنیادی برای تحلیل وضعیت آینده‌ی سهام شرکت مذکور کمک گرفت.

۳. تابلوخوانی:

روش‌های تحلیل سرمایه

در تابلوخوانی اطلاعاتی که در تابلوی یک سهم قید شده است را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم. هدف از انجام این اقدام، تجزیه و تحلیل معاملات صورت گرفته در سهم موردنظر است. این معاملات شامل خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی، قیمت سهم، حجم معاملات و… می‌شود.

مزایای تحلیل بنیادی:

۱. عدم وجود تعصب و جبهه‌گیری شخصی

۲. تحلیل وضعیت اقتصادی یک سهم در طولانی مدت

۳. محاسبه‌ی دقیق ارزش یک دارایی

معایب تحلیل بنیادی:

۱. زمان‌بر بودن مطالعه و بررسی اسناد مربوطه

۲. عدم امکان تعیین دقیق زمان رسیدن سهام به ارزش ذاتی خود

۳. تاثیرگذاری عوامل غیرمنتظره‌ای مانند تغییرات سیاسی و یا تغییر قوانین.

مزایای تحلیل تکنیکال:

۱. دسترسی به اطلاعات بدون تاخیر

۲. تشخیص زمان دقیق ورود و خروج به بازار

۳. عدم محدودیت زمانی در تحلیل

۴. کسب اطلاع از میزان عرضه و تقاضا که به شناخت تمایل بازار می‌انجامد

معایب تحلیل تکنیکال:

۱. امکان وجود ریسک در طولانی مدت بدلیل عدم توجه به فاکتورهای بنیادی

۲. وجود سردرگمی بدلیل دریافت سیگنال‌های ضد و نقیض

خلاصه مقاله:

روش‌های تحلیل سرمایه

دست‌یابی به موفقیت در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و معاملات بورسی بصورت شانسی و اتفاقی رخ نمی‌دهد. آشنایی با روش‌های تحلیل سرمایه برای فعالیت در بورس و موفقیت درآن لازم و ضروری است. انتخاب روش‌های تحلیلی بستگی مستقیمی به نیاز معامله‌گر و نوع معامله‌ی او دارد. با این حال لازم است با تمامی روش‌های تحلیل آشنا باشیم. چراکه حوزه‌های سرمایه گذاری متنوع و گسترده هستند و در رابطه با هرکدام بایستی روش مناسب به خودش را اجرا نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.