Payment Methods in International Trade روش های پرداخت در تجارت بین الملل

روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل

روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل

روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل از آن جهت مطرح می‌شود که امروزه کشورها توانایی تولید تمامی محصولات و کالاهای مورد استفاده‌ی خود را در مرزهای داخلی خود ندارد. در برخی از کشورها ضرورت این مسئله به اندازه‌ای است که بدون واردات اقلام مورد نیاز توانایی ادامه‌ی حیات ندارند. این شرایط دولت‌ها را وارد عرصه‌ي‌ صادرات و واردات می‌نماید و صادرات و واردات نیز متقابلا بحث پرداخت‌های ارزی را به میان می‌کشاند.

در معاملات تجاری بین‌المللی، وجهی که خریدار پرداخت می‌نماید تا در قبال آن محصول یا خدمتی را دریافت کند، به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. هر صادرکننده و یا هر وارد کننده‌ای در حوزه‌ی پرداخت‌های بین‌الملل، روشی را انتخاب می‌کند که متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی خودش باشد. به این ترتیب از گرفتار شدن در باتلاق اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی رها می‌شود. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد تجارت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

انتخاب روش پرداخت:

انتخاب یکی از روش‌های پرداخت بستگی به توافقات فیمابین طرفین دارد. این انتخاب می‌تواند متاثر از چند عامل باشد، مانند:

مدت زمان همکاری بین طرفین و میزان اعتمادشان

مهلت پرداخت و مبلغ معامله

موضوع معامله

فاصله مکانی و موقعیت جغرافیایی طرفین معامله

موقعیت و شرایط مالی طرفین به ویژه خریدار

موقعیت و شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی طرفین

مقالات مرتبط: ایده‌های تجاری

روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل

روش‌های پرداخت بین‌المللی:

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، پرداخت‌های بین‌المللی در گرو رعایت برخی عوامل مانند شرایط سیاسی و اقتصادی و میزان اعتماد طرفین و… هستند.

بطور کلی در فضای تجارت بین‌الملل با ۴ روش پرداختی مواجهیم که عبارتند از:

پیش پرداخت

حساب باز

پرداخت وصولی

اعتبار اسنادی

۱. روش پیش پرداخت:

پیاده سازی این روش نیازمند وجود برخی فاکتورها است. مانند: اعتماد طرفین، عدم ممنوعیت معاملات تجاری بین کشور صادر کننده و وارد کننده، کشور متبوع خریدار به او اجازه‌ی پرداخت تمام مبلغ در ابتدای امر را بدهد.

این روش ماهیتی ریسک پذیر داد. چرا که درصورت پرداخت کامل مبلغ معامله و دریافت با فاصله‌ي‌ کالای خریداری شده، ممکن است خریدار با کالایی معیوب یا مغایر با آنچه که خریداری کرده مواجه شود. در این صورت ضرر زیادی متوجه خریدار خواهد شد که البته در شرایط فعلی به حداقل رساندن ضررهای جبران نشدنی با اخذ ضمانت‌های مناسب امکان پذیر خواهد بود.

۲. روش حساب باز:

این روش از لحاظ قابلیت اعتماد، ریسک پذیری و بار مسئولیت، درست در نقطه‌ي مقابل روش پیش پرداخت قرار دارد.

در این روش، فروشنده بایستی به طور کامل به خریدار اعتماد داشته باشد. چرا که ارسال کالا و انتقال مالکیت آن به خریدار، قبل از دریافت پول توسط فروشنده صورت خواهد گرفت. در این شرایط فروشنده بایستی به طور کامل به خریدار خود اطمینان داشته باشد که مبلغ کالای ارسال شده را در موعد معین و طبق قرارداد پرداخت می‌نماید.

با این حال از آنجایی که ریسک این روش از پرداخت بالاست، راه حلی قانونی برای آن نیز وجود دارد؛ یعنی فروشنده می‌تواند ارسال کالا را در چند مرحله انجام دهد و مبلغ را بصورت مرحله‌ای دریافت دارد. ناگفته نماند که اجرای این روش نیز به قوانین داخلی دولت‌های متبوع طرفین بستگی دارد.

مقالات مرتبط: اسرار تجاری

روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل

۳. روش پرداخت وصولی:

الف) روش اسنادی:

در روش پرداخت برات اسنادی، فروشنده هنگام ارسال کالا برای خریدار، براتی را برای بانک خودش در کشور خریدار صادر می‌کند. تکمیل و تنظیم برات در همان بانک صورت می‌گیرد و از همان طریق نیز به دست خریدار می‌رسد. بانک وجه برات را از خریدار دریافت و آن را به حساب فروشنده واریز می‌نماید. برات در روش اسنادی به شکل دیداری یا مدت‌دار و از لحاظ امنیت، نسبت به برات وصولی مطمئن‌تر است.

ب) روش وصولی:

در این روش، فروشنده هنگام ارسال کالا برای خریدار، براتی را نیز در وجه او صادر و به بانک خودش ارائه می‌کند. بانک نیز برات را همراه با دستور پرداخت به بانک محل اقامت خریدار می‌فرستد.

۴. روش اعتبار اسنادی:

این روش بهترین روش پرداخت بین‌المللی است. در این روش خردیدار با مراجعه به بانک، حسابی به نام فروشنده باز کرده و مبلغ مورد توافق را در آن حساب واریز می‌کند. از طرف دیگر، فروشنده با مراجعه به بانک و ارائه‌ی اسناد مربوط به حساب و واریز وجه، مبلغ را دریافت می‌نماید. این روش مطمئن‌ترین روش در پرداخت‌های بین‌المللی است که البته پروسه‌ی انجام آن نیز طولانی خواهد بود.

کلام آخر

با افزایش معاملات اقتصادی و گسترش روابط تجاری در سطح بین‌الملل، بحث پرداخت‌های ارزی و به تبع آن روش‌های پرداخت بین‌المللی مطرح ‌می‌شود. انتخاب هرکدام از این روش‌ها به توافقات طرفین و شرایط موجود اقتصادی و سیاسی دولت‌های متبوعشان بستگی دارد. با این حال از لحاظ امنیت، به ویژه برای کشور ایران که همواره با تغییرات سیاسی و تحریم‌ها و روابط تیره و تار جهانی مواجه است، استفاده از روش اعتبار اسنادی منطقی‌تر و مطمئن‌تر می‌باشد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.