Direct Investment ُرمایه گذاری مستقیم

سرمایه‌‌گذاری مستقیم

سرمایه‌‌گذاری مستقیم

سرمایه‌‌گذاری مستقیم سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که شخص سرمایه گذار، بتواند سرمایه‌‌ گذاری‌های خود را کنترل کرده و برای ورد به بازار سرمایه هدف خود را مشخص کند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

مزایا:

۱. قدرت نقدشوندگی در روش مستقیم بیشتر از قدرت نقد شوندگی در روش غیرمستقم می‌باشد.

۲. حس اعتماد به نفس در کسب سود.

معایب:

۱. تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری برعهده خودمان می‌باشد. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری ریسک دارد وقتی که بدون تخصص و تجربه خرید و فروش می‌کنیم با ریسک زیادی روبه رو می‌شویم و کنترل احساسات را از دست می‌دهیم.

۲. برای خرید و فروش به زمان زیادی نیاز داریم. اگر زمان کافی برای ورود به بازار نداشته باشیم و برای خرید و فروش نتوانیم زمان را مدیریت کنیم می‌بایست مستقیم وارد بازار نشویم.

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم:

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به معنی این است که سرمایه خود را دست افراد مطئن واگذار کنیم که برای سرمایه ما خرید و فروش کنند.

این روش مخصوص افرادی است که در زمینه‌ي آموزش و تخصص زمان کافی ندارند و با واگذار کردن سرمایه به افراد متخصص، دخالت در نحوه خرید و فروش‌ نمی‌کنند.

مقالات مرتبط: اشتباهات سرمایه گذاری

سرمایه گذاری مستقیم

ابزارهای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم:

۱. صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

این قبیل صندوق‌ها یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به اساسنامه شرکت در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. بعنوان مثال صندوق‌هایی که در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند، 70 درصد سرمایه را روی طلا میگذارند، با افزایش قیمت طلا، ارزش واحدها افزایش می‌یابد.

۲. سبد گردانی اختصاصی:

سبد گردانی یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری است که بدون دخالت در خرید و فروش انجام می‌شود. سبدگردان ها زیر نظر بورس به جذب سرمایه اقدام و با توجه به میزان ریسک پذیری خرید و فروش می‌کنند.

مشاوره سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم می‌باشد. مشاوره گرفتن برای سرمایه‌گذاری این امکان را فراهم می‌کند که با کمک گفته‌های مشاور بتوانیم تصمیم نهایی را بگیریم.

مزایای سرمایه گذاری درصندوق‌های سرمایه گذاری:

۱. مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها:

اولین مزیت صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت حرفه‌ای پول ما می‌باشد. یعنی این که سرمایه ما توسط یک تیم حرفه‌ای و آشنا به مسائل مالی مدیریت می‌شود.

۲. کاهش ریسک سرمایه گذاری:

تشکیل سبد دارایی به عنوان متنوع سازی دارایی باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌شود. صندوق سرمایه گذاری با متنوع سازی باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌شود.

۳. نظارت و شفافیت اطلاعاتی:

صندوق‌های سرمایه گذاری در بازه زمانی مشخص توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس بررسی می‌شوند و فعالیت‌های آنان به صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌شود. در نتیجه مطمئن هستیم که سرمایه گذاری و فعالیت‌های صندوق با نظارت کامل صورت می‌گیرد.

۴. نقد شوندگی بالا:

سرمایه گذاری درصندوق این امکان را برای ما فراهم می‌کند که پول خود را خیلی زود نقد کنیم. برای فروش در واحدهای سرمایه‌گذاری خود با هیچ مشکلی رو به رو نمی‌شویم. این کار توسط ضامن نقد شوندگی انجام می‌شود و هر زمان که تصمیم بگیریم دارایی خود را نقد کنیم ضامن وظیفه نقد کردن دارایی صندوق را به عهده می‌گیرد.

۵. صرفه جویی نسبت به مقیاس:

علاوه بر اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه خرد تشکیل می‌شود، این امکان را برای ما فراهم می‌کنند که بتوانیم از مزایای سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان استفاده کنیم. به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها، هزینه‌هایی مثل تحلیل و بررسی، ارزش گذاری و خرید و فروش در بین سرمایه گذاران کاهش می‌یابد و برای سرمایه گذار امکان صرفه جویی وجود دارد.

مقالات مرتبط: روش‌های تحلیل سرمایه

سرمایه گذاری مستقیم

معایب صندوق‌های سرمایه گذاری:

ناگفته نماند که در کنار مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری بهتر است بدانیم این صندوق‌ها چه ریسک‌هایی برای سرمایه گذاری دارند.

نخستین ریسک این است که سود اوراق با درآمد ثابت تغییر می‌کند. صندوق‌ها درصدی از سرمایه خود را همیشه به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند. این درصدها با توجه به نوع و ماهیت متفاوت است. اگر سود اوراق تغییر کند می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی سود و بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری داشته باشد.

دومین ریسک ارزش سهام‌های موجود در صندوق را کاهش می‌دهد. البته میزان سهام هر صندوق با توجه به نوع و ماهیت آن صندوق متفاوت است.

مزایای استفاده از سبدگردانی:

یکی از مزیت‌های عمده سبدگردانی استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه گذاری است. سبدگردانی باعث می‌شود برای سبد هر شخص با توجه به ویژگی‌های سرمایه گذار تصمیم بگیریم. درسبد گردانی مالکیت ما به شکل مستقیم است. یعنی اینکه سهام و دارایی ها به نام خودمان خریداری می‌شود. این مساله باعث می‌شود سرمایه ما به شکل اختصاصی مدیریت شود.

معایب استفاده از سبد گردانی:

یکی از بزرگترین معایب سبد گردانی انتخاب سبدگردان نامناسب است. اگرسبدگردان نامناسبی انتخاب کنیم باعث زیان‌های سنگین برای ما می‌شود. زیرا سرمایه‌ی ما مستقیما توسط سبدگردان مدیریت می‌شود وهر زیانی که صورت گیرد از سرمایه ما می‌باشد. سبدگردان غیرحرفه‌ای به راحتی می‌تواند سرمایه ما را به خطر بیندازد.

مزایای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم:

۱. نیاز به زمان ندارد.

۲. نیاز به تخصص ندارد.

۳. برای افراد با درجه ریسک پذیری پایین مناسب است.

معایب سرمایه‌گذاری غیر مستقیم:

بازدهی کمتر در کوتاه مدت. در صورتیکه با شرکت سبدگردان کار کنیم، مقدار سود متعلق به شرکت سبدگردان می‌باشد.

کلام آخر

در صورتی که زمان تصمیم گیری درست برای سرمایه را نداریم، اگر می‌خواهیم در بورس مشارکت کنیم، می‌بایست از روش‌های غیر مستقیم استفاده کنیم. اگر زمان کافی داریم، با کمک آموزش‌های مناسب و کسب مهارت و تجربه می‌توانیم برای سرمایه تصمیم بگیریم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.