Business Partnership شراکت در کار

شراکت در کار

شراکت در کار

شراکت در کار، یکی از عقودی است که به طور خاص در قانون مدنی نام برده شده و عبارت است از ” اجتماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحو اشاعه.” یا اینکه شراکت در کار ترکیب سهم‌های شرکا اعم از نقدی و غیرنقدی به منظور سود بردن و انتفاع، طبق قرارداد می‌باشد.

انواع شراکت:

شراکت اختیاری:

دو یا چند شخص با هم قراردادی می‌بندند که در کسب و کاری باهم شراکت کنند.

 

قرارداد شراکت:

وقتی که شخصی می‌خواهد با شخص یا اشخاص دیگر شراکت کند، اولین قدم تنظیم قرارداد است؛ چون با وجود قراردادی محکم، مسیر آینده رفتاری شرکا مشخص می‌شود و از اختلافات بعدی میان شرکا جلوگیری می‌کند.

نکات متن قرارداد:

موضوع شراکت:

موضوع شراکت باید در قرارداد مشخص شود که قرارداد برای چه موضوعی است. مثلا شراکت برای ساختن ساختمان است یا شراکت درخرید و فروش ماشین.

میزان آورده:

در متن قرارداد باید میزان آورده واضح مشخص شود. اگر شریکی آورده‌اش به صورت وجه نقد باشد یا وسیله‌ای مثل خانه یا ماشین و…. آورده باشد باید مشخص شود چقدر است.

معین کردن میزان سود و زیان:

در متن باید ذکر نمود که سود هر شریک چه مقدار است و در صورت ضرر سهم هر یک از شرکا از ضرر چقدر است و روش پرداخت چگونه است.

مدت زمان شراکت:

در شراکت دو یا چند شخص با یکدیگر باید مشخص شود که تا چه زمانی با هم شریک هستند. اگر مدت زمانی پیش بینی نکنند، اشخاص می‌توانند هر زمان بخواهند عقد را فسخ کنند که این امر باعث متزلزل شدن شراکت می‌شود.

تعیین داور:

اگر مفاد قرارداد نامفهوم باشد برای حل اختلاف به داور ارجاع می دهند.

اداره کردن شرکت:

در قرارداد شراکت یک یا چند نفر برای اداره کردن شرکت مشخص می‌شوند. اگر یک نفر انتخاب شود هر تصمیمی که در حدود اختیاراتش است اجرا می‌شود. اگر چند نفر باشند اصل این است که به صورت تکی نمی‌توانند تصمیم گیری کنند.

شراکت

خسارت وارده بر اموال شرکت با وجود اذن در اداره کردن آن:

کسی که وظیفه اداره کردن اموال را دارد هر کاری که برای اداره کردن اموال ضروری است می‌تواند انجام دهد و در صورت خسارت، شخص ضامن خسارت نمی‌باشد.

خسارت وارده بر اموال شرکت در صورت عدم اذن:

طبق ماده ۵۸۲ قانون مدنی، شریکی که بدون اذن یا درخارج از حدود اذن در اموال تصرف کند ضامن است. طبق این ماده لازم نیست که تعدی و تفریط ثابت شود و عدم وجود اذن در قرارداد برای اثبات آن کافی است. به عنوان مثال شخصی در شرکتی بدون اجازه ماشین خدمت را برای کاری بیرون ببرد و ماشین خراب شود، شخص مسئول جبران خسارت است.

تقسیم اموال مشترک میان شرکا:

طبق ماده ۵۸۹ قانون مدنی هر یک از شرکا می تواند هر زمان که بخواهد تقاضای تقسیم مال مشترک را نماید مگر این که تقسیم ممنوع باشد یا شرکا توافق بر عدم تقسیم مال کرده باشند. اگر شرکا از دو نفر بیشتر باشند و یک یا چند نفر بخواهند مال مشترک را تقسیم کنند، تقسیم فقط نسبت به آنها که خواهان تقسیم بندی هستند صورت می گیرد.

خلاصه مقاله:

همانطوری که بیان شد شراکت مزایای زیادی دارد، بخصوص شرایط اقتصادی فعلی که به افراد با توجه به هزینه‌های سنگین به تنهایی اجازه کسب و کار را نمی‌دهد. اگر به شراکت در کسب و کار فکر می‌کنیم بهتر است با اشراف کامل بر قوانین شراکت این کار را انجام دهیم. اگر در این زمینه تخصص کافی نداریم با وکیل مشورت کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
سبد خرید
پیمایش به بالا
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.