Business Partnership شراکت در کار

شراکت در کار؛ انواع شراکت در کسب و کار

شراکت در کار، یکی از عقودی است که به طور خاص در قانون مدنی نام برده شده و عبارت است از ” اجتماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحو اشاعه.” یا اینکه شراکت در کار ترکیب سهم‌های شرکا اعم از نقدی و غیرنقدی به منظور سود بردن و انتفاع، طبق قرارداد می‌باشد. در ادامه با ما همراه باشید. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

اصول شراکت در کسب و کار

شراکت در کسب و کار از مهم‌ترین موضوعاتی است که از گذشته در میان مردم رایج بوده است. علت اصلی شراکت در کار این است که معمولا طرفین به تنهایی قادر به انجام کار و یا تامین هزینه‌های کسب و کار نیستند.

در این شرایط دو یا چند نفر با یکدیگر توافق می‌کنند که هر کس قسمتی از کار و هزینه را به عهده می‌گیرد و با کمک هم کسب وکارشان را شروع می‌کنند.

انتخاب یک شریک کاری‌ بسیار مهم است و به همان اندازه در زندگی ما تاثیر می‌گذارد. شروع کسب و کار جدید و یا توسعه‌ی آن می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی را در زندگی ما ایجاد کند.

ازطرف دیگر داشتن یک شریک کاری خوب می‌تواند ما را موفق‌تر از زمانی کند که به تنهایی کار می‌کردیم. مثلا فرض کنیم ما یک کارگاه تولیدی راه اندازی کرده‌ایم و قرار است با شریک کاری‌مان کار را تقسیم کنیم. اگر ما کارهای اجرایی را برعهده بگیریم و شریک‌مان مدیریت‌ مواد اولیه و صندوق مالی را به عهده بگیرد و بتواند با تلاش خود هزینه‌های شرکت را بهینه کند و درآمد را افزایش دهد، به صورت خودکار سرمایه ما هم افزایش یافته است بدون آنکه درگیر کارهای مالی و اداری شویم.

مقالات مرتبط: مدیریت بحران چیست؟

مقالات مرتبط: انتقال فناوری

اصول شراکت

ویژگی های شریک کاری خوب:

۱. وجود مهارت‌های تکمیلی:

مهمترین عامل موفقیت شراکت در کسب و کار وجود مهارت ‌ای تکمیلی در تیم و داشتن بوم کسب و کار است. این مهارت به ما کمک می‌کند تا بابت نبود متخصص در تیم‌مان نگران نباشیم .

بعضی از کسب وکارها در شروع تلاش می‌کنند مهارت ها و کارهای مورد نیازشان را برون سپاری کنند که متحمل هزینه‌های زیادی درشروع کار می‌شوند و همین هزینه‌های زیاد می‌تواند کسب و کار را با مشکلات روبرو کند.

داشتن یک تیم با مهارت‌های کامل کمک می‌کند تا نقش‌های مختلف و تکمیل کننده در تیم‌مان ایجاد شده و مسئولیت پذیری افراد بیشتر شود.

دلیل افزایش مسئولیت پذیری بعد از شراکت کار و سرمایه این است که ما انتظارات و وظایف مشخصی را از طرف مقابلمان داریم و با این کار می‌توانیم ارزیابی‌های مناسبی را در وقت مناسب انجام دهیم.

۲. احترام متقابل برای شراکت درکسب و کار:

زمانی که احترام بین شرکای کاری برقرار باشد، می‌توانیم موفقیت شرکت و سازمان را ببینیم. اما زمانی که کوچکترین مشکلی اعم از اخلاقی، مالی و… میان شرکا پیش بیاید، وضعیت سازمان متفاوت می‌شود و ادامه داشتن این وضعیت می‌تواند کسب و کار را در سراشیبی سقوط قرار دهد.

بسیاری از کارآفرینان در پیدا کردن شریک مناسب برای کسب و کار بیان می‌کنند که اگر در اطراف خود شخص مناسبی را برای شراکت در کار و سرمایه پیدا نمی‌کنیم، بهتر است مدتی در یک سازمان کار کنیم و از میان افرادی که همراه ما کار می‌کنند، کسانی که ویژگیهای مناسب برای شراکت دارند را پیداکنیم و با یکی از آن ها وارد شراکت درکسب و کار شویم.

اصول شراکت

۳. هم فکر بودن و اشتیاق شراکت‌ درکسب و کار:

هم فکربودن برای شراکت در کسب و کار از مهمترین اصول شراکت و از موضوعاتی است که به راحتی نمی‌توان به آن پی برد. تجربه نشان داده برای اینکه بتوانیم ویژگی‌های یک فرد را بهتر بشناسیم برای مدتی کوتاه وارد یک رابطه دوستانه شویم و تلاش کنیم درباره موضوعات کاری با او هم صحبت شویم. این کار کمک می‌کند تا بهتر اخلاقیات و ویژگیهای او را بشناسیم.

پس تا این جای کار اهمیت هدف مشترک در شراکت را متوجه شدیم و دانستیم که در شروع کسب و کار باید اهداف شرکا یکسان یا حداقل نزدیک به هم باشد تا بتوانیم در زمان مشخص، کسب و کارمان را توسعه دهیم و شراکت موفقی داشته باشیم.

۴. اهمیت ذهن باز و قابل انعطاف در شراکت کسب و کار:

فرض کنیم ما و شریکمان یک ایده کسب و کار اینترنتی داشته‌ایم که به دلایلی در مرحله اولیه شکست می‌خورد. اما می‌دانیم که با انجام کارهای کوچک و تغییراتی می‌توانیم دوباره به بازار برگردیم و کسب وکارمان را گسترش دهیم.

قابل انعطاف بودن در شرکت‌های تکنولوژی‌ مهمتر از سایر شرکتها است. شرکت هایی که در برابر علم روز انعطاف لازم را به خرج نداده‌اند، دچار شکست‌های بزرگ و جبران ناپذیر شده‌اند.

انواع شراکت:

شراکت اختیاری:

دو یا چند شخص با هم قراردادی می‌بندند که در کسب و کاری باهم شراکت کنند.

قرارداد شراکت:

وقتی که شخصی می‌خواهد با شخص یا اشخاص دیگر شراکت کند، اولین قدم تنظیم قرارداد است؛ چون با وجود قراردادی محکم، مسیر آینده رفتاری شرکا مشخص می‌شود و از اختلافات بعدی میان شرکا جلوگیری می‌کند.

نکات متن قرارداد:

موضوع شراکت:

موضوع شراکت باید در قرارداد مشخص شود که قرارداد برای چه موضوعی است. مثلا شراکت برای ساختن ساختمان است یا شراکت درخرید و فروش ماشین.

میزان آورده:

در متن قرارداد باید میزان آورده واضح مشخص شود. اگر شریکی آورده‌اش به صورت وجه نقد باشد یا وسیله‌ای مثل خانه یا ماشین و…. آورده باشد باید مشخص شود چقدر است.

معین کردن میزان سود و زیان:

در متن باید ذکر نمود که سود هر شریک چه مقدار است و در صورت ضرر سهم هر یک از شرکا از ضرر چقدر است و روش پرداخت چگونه است.

مدت زمان شراکت:

در شراکت دو یا چند شخص با یکدیگر باید مشخص شود که تا چه زمانی با هم شریک هستند. اگر مدت زمانی پیش بینی نکنند، اشخاص می‌توانند هر زمان بخواهند عقد را فسخ کنند که این امر باعث متزلزل شدن شراکت می‌شود.

تعیین داور:

اگر مفاد قرارداد نامفهوم باشد برای حل اختلاف به داور ارجاع می دهند.

اداره کردن شرکت:

در قرارداد شراکت یک یا چند نفر برای اداره کردن شرکت مشخص می‌شوند. اگر یک نفر انتخاب شود هر تصمیمی که در حدود اختیاراتش است اجرا می‌شود. اگر چند نفر باشند اصل این است که به صورت تکی نمی‌توانند تصمیم گیری کنند.

شراکت

خسارت وارده بر اموال شرکت با وجود اذن در اداره کردن آن:

کسی که وظیفه اداره کردن اموال را دارد هر کاری که برای اداره کردن اموال ضروری است می‌تواند انجام دهد و در صورت خسارت، شخص ضامن خسارت نمی‌باشد.

خسارت وارده بر اموال شرکت در صورت عدم اذن:

طبق ماده ۵۸۲ قانون مدنی، شریکی که بدون اذن یا درخارج از حدود اذن در اموال تصرف کند ضامن است. طبق این ماده لازم نیست که تعدی و تفریط ثابت شود و عدم وجود اذن در قرارداد برای اثبات آن کافی است. به عنوان مثال شخصی در شرکتی بدون اجازه ماشین خدمت را برای کاری بیرون ببرد و ماشین خراب شود، شخص مسئول جبران خسارت است.

تقسیم اموال مشترک میان شرکا:

طبق ماده ۵۸۹ قانون مدنی هر یک از شرکا می تواند هر زمان که بخواهد تقاضای تقسیم مال مشترک را نماید مگر این که تقسیم ممنوع باشد یا شرکا توافق بر عدم تقسیم مال کرده باشند. اگر شرکا از دو نفر بیشتر باشند و یک یا چند نفر بخواهند مال مشترک را تقسیم کنند، تقسیم فقط نسبت به آنها که خواهان تقسیم بندی هستند صورت می گیرد.

کلام آخر

همانطوری که بیان شد شراکت مزایای زیادی دارد، بخصوص شرایط اقتصادی فعلی که به افراد با توجه به هزینه‌های سنگین به تنهایی اجازه کسب و کار را نمی‌دهد. اگر به شراکت در کسب و کار فکر می‌کنیم بهتر است با اشراف کامل بر قوانین شراکت این کار را انجام دهیم. اگر در این زمینه تخصص کافی نداریم با وکیل مشورت کنیم. شروع و ادامه‌ی کسب و کار معمولا نیازمند صرف وقت، سرمایه و انرژی بسیار است. بر همین اساس بحث شراکت در راه‌اندازی کسب و کار می‌تواند تا حد زیادی از این چالش بکاهد. اما نکته‌ی حائز اهمیت در این رابطه، انتخاب شریک کاری مناسب می‌باشد. شریک کاری مناسب را با توجه به ویژگی‌های مختلفی می‌توان شناخت. مانند: هم فکر بودن و داشتن مهارت‌های تکمیلی. لذا برای موفقیت در این امر، بایستی با دیدی باز و رعایت صحیح اصول شراکت به انتخاب شریک کاری اقدام نماییم. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.