Entrepreneurial Culture فرهنگ کارآفرینی

فرهنگ کارآفرینی

فرهنگ کارآفرینی

فرهنگ کارآفرینی یک نوع خرده فرهنگ از یک مجموعه‌ی فرهنگی بزرگ حاکم بر جامعه است. آنچه که از فرهنگ بر جامعه حاکم است، مجموعه‌ای از باورها، اندیشه‌ها، آداب و رسوم و ارزش‌هاست. این مفهوم در تعامل میان جامعه و گروه‌های مختلف و همچنین تعامل افراد با یکدیگر تجلی پیدا می‌کند.

در همین راستا نیز روش‌های موثر کسب درآمد ارتباط تنگاتنگی با نحوه‌ی تعاملات افراد با یکدیگر دارند. از طرفی دیگر کارآفرینی نیز با ایجاد فرصت‌های شغلی، به تولید ثروت و بهبود اوضاع و احوال اقتصادی پرداخته و زمینه‌ساز ارتقای فرهنگ جامعه خواهد بود.

خود پروسه‌ی کارآفرینی در باطن دربرگیرنده‌ی فرهنگ خاصی است. این فرهنگ همان فرهنگی است که بر شرکت‌های کوچک کارآفرینی حاکم است. درواقع دربرگیرنده‌ی مفهوم مشترکی است از ارزش‌ها، باورها و عقاید مشترک که اعضای شرکت آن را پذیرفته‌اند. لازم است بدانیم که فرهنگ کارآفرینی از دیگر ابعاد فرهنگی مانند عقاید و ارزش‌های سیاسی و مذهبی نیز تاثیر می‌پذیرد. لذا جنبه‌های قوت و ضعف آن را باید در وجود فاکتورها و ارزش‌هایی جست و جو کرد که فراتر از حوزه‌ی اشتغال بوده و در تقابل و یا همسو با کارآفرینی هستند. همچنین برای خواندن مقاله‌های بیشتر در مورد مدیریت می‌توانیم به صفحه بلاگ مراجعه کنید.

ماهیت فرهنگ کارآفرینی:

همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد، فرهنگ حاکم بر کار آفرینی متاثر از فرهنگ کلی حاکم بر جامعه است. بدین معنا که هر اندازه عقاید و ارزش‌های حاکم بر جامعه بر پایه‌ی کار و تولید و خلاقیت استوار باشد، فرهنگ کارآفرینی نیز درون افراد نفوذ می‌کند. به این ترتیب زمینه‌ی کارآفرینی بیش از پیش مهیا می‌شود. در چنین جوامعی افراد کارآفرین موفق با میزان خلاقیت بیشتری را در اختیار خواهیم داشت. کارآفرینان امروزه بیش از هر چیز با تکیه بر پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی، اقدام به رفع خلاء‌های موجود در بازار می‌نمایند. در چنین شرایطی پر واضح است که فرهنگ حاکم بر جوامع، علم‌آموزی است که کار آفرینی متاثر از آن می‌باشد.

مقالات مرتبط: اصول تشریفات رسمی و مجلس

تاثیرات حاکمیت فرهنگ بر کارآفرینی:

۱. هماهنگ سازی و انسجام میان اجزای مختلف

۲. برقراری ارتباطات جمعی

۳. هویت بخشی به اعضا

۴. تداوم و بقای جامعه

فرهنگ کارآفرینی

عوامل موثر بر فرهنگ کارآفرینی:

۱. انگیزه پروری:

تحریک انگیزه‌های فردی مانند میل به کسب ثروت و درآمد، استقلال طلبی و… می‌تواند فرد را در مسیری قرار دهد که به کارآفرینی روی آورد.

۲. مهارت آموزی:

آموزش‌های مهارت‌های لازم در حوزه‌ي کسب و کار در ۳ برهه‌ی زمانی اتفاق می‌افتند؛ قبل از شروع کسب و کار، حین آن و بعد از راه‌اندازی کسب و کار

۳. توانایی درک و تغییر و کشف و استفاده از فرصت‌ها:

برای اینکه همواره در مسیر پیشرفت قرار داشته باشیم بایستی در جریان تغییرات موجود قرار بگیریم و با درک این موضوع از فرصت‌های جدید بهره‌مند شویم.

۴. فرهنگ مشارکت:

یک بعد مهم در عرصه‌ي کارآفرینی توانایی انجام فعالیت‌ها بصورت اشتراکی و گروهی است. توانایی انجام کار گروهی فرهنگی است که بایستی در فضای کسب و کار و فرهنگ درون سازمانی نفوذ نماید.

۵. فرهنگ خلاقیت:

کارآفرینان اصولا افرادی دارای خلاقیت بالا هستند که ایده‌پردازی‌های نو و بدیع خود را در قالب شرکت دنبال می‌کنند.

مقالات مرتبط: پول متمرکز و غیر متمرکز

فرهنگ کارآفرینی

۶. فرهنگ استقلال طلبی و مسئولیت پذیری:

کارآفرینان علی‌الاصول افرادی خودمختار و متکی به تصمیمات خود هستند و کمتر تحت تاثیر اظهارنظرات دیگران قرار می‌گیرند.

۷. فرهنگ ریسک پذیری:

برای رسیدن به هدف از پیش تعیین شده بایستی بعنوان یک کارآفرین روحیه‌ای جنگنده و ریسک پذیر داشته باشیم.

کلام آخر

تاثیرات فرهنگ و کارآفرینی متقابل است. از یه سو فرهنگ حاکم بر جامعه می‌تواند بر اصول و ارزش‌های کارآفرینی تاثیرگذار باشد و از سمتی دیگر نتایج حاصل از کار آفرینی بر فرهنگ کلی حاکم بر جامعه موثر است.

ضمن اینکه فرآیند کارآفرینی با ایجاد فرصت‌هایی برای اشتغال و تولید ثروت، زمینه را برای بهبود کیفیت فرهنگ جامعه فراهم می‌آورد. ضمن اینکه فرهنگ‌ جامعه نیز ارزش‌ها و عقایدی که افراد بر آن پایبند هستند و موجب شکل‌گیری فرهنگ‌های درون سازمانی می‌شود را به همراه دارد. برای دریافت مشاوره با متخصصان سایت یوپرودمی با شماره ۰۹۱۲۰۸۹۶۲۸۹ در تماس باشید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Please enter your name and mobile number and send… Our experts will contact you as soon as possible.